C.L. TAYLOR „NIEZNAJOMI”

C.L. TAYLOR "NIEZNAJOMI"

C.L. Taylor zdecydowanie należy do autorek, które lubią zaskakiwać czytelników. Czym? Przede wszystkim swobodnym podejściem do kwestii gatunku, jaki reprezentują jej powieści. Teraz zaśniesz (tutaj) to thriller psychologiczny zbudowany ze znanych motywów. W Zanim powróci strach (tutaj) pisarka zestawiła ważny wątek społeczny z całą gamą nieprawdopodobnych wydarzeń. Wiem wprawdzie, że nie wszystko w jej prozie przypadło mi do gustu, ale C.L. Taylor charakteryzuje się lekkim, wprost stworzonym do pisania prozy gatunkowej stylem i całkiem nieźle radzi sobie z kreowaniem postaci. Mankamentem jej powieści są same wydarzenia, często balansujące na granicy rzeczywistości. Mam zatem świadomość minusów, ale nie przeszkadzają mi one z ciekawością wypatrywać kolejnych tytułów spod jej pióra. Nieznajomi to kolejny przykład niezobowiązującej rozrywki na jedno popołudnie. Z obiecującym początkiem, takim sobie środkiem i finałem, który raczej nie zaskoczy czytelnika, który regularnie sięga po prozę z pogranicza gatunków.

Tytułowi Nieznajomi to trzy osoby, które żyją, co prawda, w jednym mieście, ale nie mają powodu, żeby o sobie wiedzieć. Choć z drugiej strony – funkcjonują na tej samej, niezbyt dużej przestrzeni Bristolu. Alice próbuje zbudować nowy związek i utrzymać dobre relacje z dorosłą córką. Gareth pracuje w ochronie centrum handlowego, w którym Alice jest kierowniczką sklepu z odzieżą. Ursula zmaga się z trudną przeszłością, pracuje jako kurierka, ale ma też dość utrudniającą życie przypadłość. Jest jeszcze ktoś, kto wpłynie na ich życie. A tymczasem mieszkańcy Bristolu żyją tajemniczymi zniknięciami młodych mężczyzn. 

C.L. TAYLOR "NIEZNAJOMI"

Nowa powieść C.L. Taylor zaczyna się jak rasowy i trochę wtórny thriller psychologiczny, ale szybko okazuje się, że tym razem autorka nieomal natychmiast wyszła poza ramy tego gatunku, dlatego Nieznajomym bliżej do lżejszej wersji powieści psychologicznej przełamanej wątkiem sensacyjno – kryminalnym. Nie wiem, czy to celowy zabieg ze strony pisarki, czy tak po prostu wyszło, ale czytając jej fabułę wciąż miałem nieodparte wrażenie, że cała historia napisana jest z pewnym dystansem tam, gdzie można sobie na niego pozwolić. Bohaterowie przeżywają trudne chwile, rozwiązują niełatwe życiowe łamigłówki, borykają się z przemocą. Z drugiej strony, autorka wprowadza wątek, który ostatecznie okazał się dla mnie sporym kuriozum (napiszę tylko – piwnica) i sprawił, że właściwie jeszcze trudniej przypisać Nieznajomych do jakiejś konkretnej kategorii powieści rozrywkowej. 

Wspomniałem, że lubię książki C.L. Taylor i po lekturze Nieznajomych zdania nie zmienię. Przyzwyczaiłem się, co prawda, do thrillerów psychologicznych w stylu glamour klasy średniej à la Rachel Abbott (która, swoją drogą, także opanowała niełatwą sztukę swobodnego przenikania między gatunkami), ale to C.L. Taylor doceniam za wyraziste, emocjonalne postaci. Ursula, mimo swojej przypadłości, budzi sympatię, Gareth współczucie, a Alice … no cóż, Alice mogłaby się wziąć w garść. Może Nieznajomi nie gwarantują fajerwerków, może część rozwiązań fabularnych wywołało u mnie mocne zdziwienie, ale ja już wiem, że ten typ (autorki, oczywiście) tak ma. Bogatszy o tę wiedzę, z pewnością sięgnę po jej kolejną powieść. Oczywiście, liczę na zaskoczenie. 

 

KUP KSIĄŻKĘ NA WWW.EMPIK.COM – DZIĘKUJĘ!

 

Informacje o książce

autorka C.L. Taylor

tytuł Nieznajomi

tytuł oryginału Strangers

przekład Anna Esden – Tempska

Wydawnictwo Albatros

miejsce i rok wydania Warszawa 2021

liczba stron 384

egzemplarz recenzencki – finalny

Nowalijki oceniają 4/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za współpracę recenzencką przy tym tytule