C.L. TAYLOR „TERAZ ZAŚNIESZ”

C.L. Taylor Zanim zaśniesz

Na przykładzie powieści C.L. Taylor Teraz zaśniesz można napisać, że (parafrazując kultowy tekst) najbardziej lubimy książki, które już kiedyś czytaliśmy. Ta przewrotna zasada jak ulał pasuje do wspomnianej powieści, ale niekonicznie ją dyskredytuje. Napiszę nawet, że zdecydowanie nie, bo choć autorka sięga po niezwykle popularne motywy, to jednocześnie bardzo zręcznie nimi żongluje, tworząc intrygującą fabułę. Odpowiednio stopniuje napięcie, miesza szyki i zwodzi czytelnika na manowce. Czegóż chcieć więcej od literatury rozrywkowej?

W wyniku splotu dramatycznych okoliczności, poukładane życie Anny Willis rozpada się niczym domek z kart. Aby uwolnić się od traumy z przeszłości, bohaterka powieści C.L. Taylor zatrudnia się w niewielkim hotelu na szkockiej wyspie Run. Wkrótce pojawiają się kolejni turyści i Anna, choć ma ręce pełne roboty, powoli odzyskuje spokój ducha. Nie na długo jednak. Przeszłość dopada ją, kiedy sztorm odcina hotel od kontaktu ze stałym lądem, a goście zaczynają odkrywać swoje prawdziwe oblicza. Czy to, co zaczyna dostrzegać Anna to prawda, czy może wytwór jej umysłu, zmęczonego problemami kobiety z zasypianiem? 

C.L. Taylor Zanim zaśniesz

Teraz zaśniesz C.L. Taylor to klasyczny przykład wciąż niezwykle popularnego gatunku, jakim jest thriller psychologiczny. Brytyjska autorka, która może pochwalić się niemałym poświadczeniem pisarskim, wzięła na warsztat dwa powtarzające się w literaturze gatunkowej motywy – hotelu na uboczu i odciętych od świata bohaterów, wśród których nie każdy ma czyste intencje. Oba elementy fabuły nie są specjalnie odkrywcze, gdyż sięgali po nie i klasycy gatunku, i debiutanci wiedząc, że to wdzięczny punkt wyjścia do opowiedzenia wciągającej, klimatycznej historii. I taka też jest książka C.L Taylor. Fabuła przedstawiana z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna zaskakujących rozwiązań i zwrotów akcji, wciąga czytelnika w zgadywankę typu Kto? i Dlaczego? Jak się okaże, odpowiedź na te pytania nie będzie łatwa, ponieważ autorka bardzo świadomie, od początku robi wszystko, aby za szybko nie zepsuć tej zabawy. Gości jest siedmioro, a każdy z nich stanowi potencjalne źródło problemów. 

C.L. Taylor Zanim zaśniesz

Powieść C.L. Taylor nie zrewolucjonizuje być może gatunku, ale dzięki temu, że jest sprawnie napisana i umiejętnie łączy klasyczne motywy, znakomicie sprawdza się jako typowa literatura rozrywkowa. Fabuła wciąga, akcja raz przyspiesza, a raz zwalnia, główna bohaterka chwilami irytuje, sztorm przybiera na sile, atmosfera się zagęszcza … Napiszę jeszcze tylko, że kartki samie się przewracają i niech to będzie najlepsza rekomendacja. 

 

C.L. Taylor Zanim zaśniesz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka C.L. Taylor

tytuł Teraz zaśniesz

tytuł oryginału Sleep

przekład Anna Dobrzańska

Wydawnictwo Albatros

miejsce i rok wydania Warszawa 2019

liczba stron 400

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4+/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za egzemplarz recenzencki