„Śpij spokojnie” Rachel Abbott

www.mrocznastrona.pl

Informacje o książce

autorka Rachel Abbott
tytuł Śpij spokojnie
tytuł oryginału Sleep Tight
przekład Anna Rogulska

wydawnictwo Filia/Filia Mroczna Strona
miejsce i rok wydania Poznań 2017
liczba stron 432

premiera 1.02.2017
egzemplarz recenzenckiPrzykład Rachel Abbott pokazuje, że kiedy talent idzie w parze z determinacją i wiarą we własne możliwości, to nie ma rzeczy niemożliwych. Brytyjska pisarka, zanim osiągnęła sukces wydawniczy i komercyjny, pierwsze powieści wydała tylko w formie elektronicznej, wykorzystując możliwości, jakie daje Amazon. Wkrótce zresztą wskoczyła na pierwsze miejsca list bestsellerów wspomnianego Amazona i kolejne książki publikuje również w wersji papierowej. W cyfrowej rzeczywistości może to trochę dziwić, ale okazuje się, że analogowa książka wciąż zaskakująco dobrze sobie radzi. Do niedawna mało rozpoznawalna, dziś Abbott nazywana jest sensacją rynku wydawniczego i gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie. 

Powieść Śpij spokojnie to trzecia odsłona kryminalnej serii z głównym inspektorem Tomem Douglasem. Została napisana przed opublikowaniem Obcego dziecka, książki, która przyniosła Abbott zasłużoną sławę. Piszę o tym nie bez powodu, bowiem trudno nie zauważyć, jak wielką pracę wykonała autorka, doskonaląc swój warsztat między obiema powieściami. Nie jest może tak, że te dwie książki bardzo się różnią, ale w Śpij spokojnie można dostrzec pewne mankamenty, które zostały wyeliminowane przez autorkę w kolejnych powieściach. 

Olivia Brookes wiedzie na pozór szczęśliwe i dostatnie życie. Kochający mąż, zdrowe dzieci, dom w przyjemnej okolicy. A jednak pozory mylą. Gdy przyjrzeć się bliżej rodzinie głównej bohaterki Śpij spokojnie, łatwo dojrzeć rysy. Kobieta nie pracuje, spędza czas w domu, uzależniona od męża i rutyny codzienności. Nosi w sobie żal po narzeczonym, który odszedł od niej kilka lat wcześniej i wciąż trudno jej otrząsnąć się po śmierci rodziców. Przed dwoma laty przeżyła dramatyczne chwile, kiedy okazało się, że jej mąż i dzieci zaginęli. To wydarzenie odcisnęło piętno na dalszym życiu bohaterki. 

Inspektor Tom Douglas, przenosi się do Manchesteru, by rozpocząć kolejny etap w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Wraz z innymi policjantami zostaje wyzwany do rodziny Olivii, gdyż tym razem to Robert Brookes zgłosił zniknięcie … żony i dzieci. Sprawa jest o tyle tajemnicza, że wydaje się, iż kobieta jeszcze rano była w domu. Zniknęły również wszystkie zdjęcia rodziny, co utrudnia prowadzenie śledztwa. Mnożą się pytania, a zdobywane mozolnie odpowiedzi ukazują prawdę, która jest tak samo nieprawdopodobna, jak i niewygodna dla rodziny Olivii. Wizja idealnego życia pęka niczym bańka mydlana.

IG Nowalijki

Rachel Abbott pewnie nie osiągnęłaby tak dużego sukcesu na rynku wydawniczym, gdyby nie talent do konstruowania skomplikowanych, wielopoziomowych fabuł, w których wątki kryminalne są tak samo ważne, jak kwestie obyczajowe. W Śpij spokojnie mamy do czynienia z wydarzeniami, które przypominają skomplikowaną mozaikę, złożoną z wielu elementów. Powieść ma nie tylko sporo wątków, ale i narrację prowadzoną z perspektywy kilku bohaterów. Przyznam, że całość wydaje się momentami przekombinowana, ale w tym wielogłosie jest metoda. I chwała Abbott za to, że potrafiła utrzymać całą tę układankę w ryzach. Dzięki różnym punktom widzenia czytelnik poznaje historię rodziny Olivii Brookes i odkrywa pilnie strzeżone tajemnice, jednocześnie uświadamiając sobie, że uczestniczy w swoistej szaradzie, w której nie wszyscy gracze szczęśliwie dotrwają do finału. Abbott sprawnie  miesza szyki, choć jak wspomniałem na wstępie, do Śpij spokojnie mam pewne zastrzeżenia. Nie do końca rozumiem potrzebę wprowadzenia niektórych wątków, a sama powieść wydaje mi się za długa i przez to pod koniec traci trochę tempo. Trudno nie dostrzec także, że pisarka nie może się zdecydować, czy środek ciężkości fabuły przenieść na wątki kryminalne, czy może jednak na społeczno – obyczajowe. Takich usterek nie dostrzegłem w późniejszych tekstach Abbott i tym bardziej doceniam jej pracę nad warsztatem pisarskim.

IG Nowalijki

Śpij spokojnie to kolejne, mimo drobnych zastrzeżeń, udane spotkanie z twórczością Rachel Abbott. Pisarka znalazła receptę na powieści, które nie pozwalają czytelnikowi na dłużej  oderwać się od lektury. Sympatyczna postać Toma Douglasa, wielowątkowa fabuła, niezłe tempo i zaskakujące zwroty akcji to składniki literatury popularnej na wysokim poziomie. 

Twórczość Rachel Abbott to jedno z moich blogerskich odkryć, więc już teraz niecierpliwie czekam na kolejne śledztwo Toma Douglasa. I pamiętajcie, sięgając wieczorem po kolejną jej książkę, szykujcie się na zarwanie nocy. Inaczej się nie da.

Nowalijki oceniają 4+/6za udostępnienia książki do recenzji.