JANE CORRY „TA, KTÓRA ZAWINIŁA”

W thrillerach psychologicznych lubię przede wszystkim ich wartość rozrywkową, umiejętne połączenie sensacji z suspensem, nieoczekiwane zwroty akcji albo zakończenia, które wywracają fabułę do góry nogami. Po lekturze kilkudziesięciu powieści z tego gatunku niewiele jest mnie w stanie zaskoczyć i dlatego zawsze z zainteresowaniem sięgam po nowe nazwisko w tej kategorii. Ostatnio doceniam takie thrillery, które w fikcyjną fabułę wplatają realne problemy społeczne lub kwestie związane z psychologią człowieka. Tak pisze na przykład Lucinda Berry, a także Jane Corry, wciąż relatywnie nowa autorka na polskim rynku wydawniczym. Jej książka Ta, która zawiniła, to udane połączenie thrillera psychologicznego z ważką tematyką, napisana, co prawda, jak typowa powieść rozrywkowa, ale z wyraźnym drugim dnem i twistem, który powinien zaskoczyć nawet wytrawnego znawcę gatunku.

Ellie i Jo – dwie tak bardzo różne kobiety, które jednak łączy więcej niż mogłoby się wydawać. Bo czy szczęśliwa matka i babcia może mieć coś wspólnego z bezdomną, którą inni mijają bez słowa? A jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Chwila nieuwagi, podyktowana silnym wzburzeniem, jeden niepokojący telefon i życie Ellie oraz jej rodziny rozpada się na drobne kawałki. Miała opiekować się przecież ukochanym wnukiem, ale nie potrafiła poradzić sobie z tak prozaicznym zadaniem. Tego jednego błędu nie zapomni do końca życia.

Ta, która zawiniła należy do grupy powieści, o których niełatwo się pisze, przede wszystkim z obawy przed zdradzeniem jakiegoś istotnego dla fabuły szczegółu. Ten thriller psychologiczny, którego narrację prowadzą naprzemiennie obie bohaterki, zabiera czytelnika do świata koszmaru, który może zdarzyć się każdemu, wystarczy tylko nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Autorka wolno i skrupulatnie najpierw buduje ciąg sekretów, następnie powoli odkrywa karty, aby na końcu książki zaskoczyć, ale i wyjaśnić wszystkie niewiadomie. Akcja tej powieści nie pędzi, dzięki czemu Jane Corry może skupić się na wielu aspektach psychologicznych, które mają niebagatelny wpływ na losy jej bohaterek. Bezdomność, stres pourazowy, czy nieprzepracowane traumy to wiodące motywy w książce, w której autorka także zwraca uwagę na to, jak łatwo zmienić własne życie w koszmar. Jak w przypadku Ellie, wystarczy czasem jedna chwila nieuwagi.

Mam wrażenie, że autorki i autorzy thrillerów psychologicznych coraz częściej sięgają po tematy niełatwe, ale w jakimś sensie bliskie prawdziwemu życiu. Wydaje się, że czytelniczki i czytelnicy prozy rozrywkowej oczekują już nie tylko dobrej zabawy, ale i wartości dodanej (nomen omen) podanej jednakże w atrakcyjnej formule. Jane Corry spełnia te oczekiwania. Ta, która zawiniła sprawnie realizuje wspomniany kilka zdań wcześniej postulat, a brytyjska autorka w dobrym stylu dołącza do grona autorek Wydawnictwa Albatros. Oby na dłużej.

Informacje o książce

autorka Jane Corry

tytuł Ta, która zawiniła (I Looked Away)

przekład Anna Dobrzańska

Wydawnictwo Albatros 2021

Nowalijki oceniają 4+/6

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Albatros