„W ciemnym, mrocznym lesie” Ruth Ware [PRZEDPREMIEROWO]

www.proszynski.pl

Informacje o książce

autorka Ruth Ware
tytuł W ciemnym, mrocznym lesie
tytuł oryginału In A Dark, Dark Wood
przekład Ewa Kleszcz

wydawnictwo Prószyński i Ska
miejsce i rok wydania Warszawa 2017
liczba stron 376
egzemplarz ebook recenzencki
premiera 10.01.2017







Powieść W ciemnym, mrocznym lesie to debiut literacki brytyjskiej pisarki Ruth Ware. Mieszkająca w Londynie autorka, wcześniej pracowała między innymi jako nauczycielka języka angielskiego oraz rzeczniczka prasowa. Jej debiut spotkał się z uznaniem krytyków i zainteresowaniem czytelników. Powieść znalazła się na listach bestsellerów w Anglii i Stanach Zjednoczonych. 

Główną bohaterką W ciemnym, mrocznym lesie jest Nora, dwudziestosześcioletnia autorka powieści kryminalnych. Mieszka sama w niewielkim mieszkaniu w Londynie i prowadzi bardzo uporządkowane, ale i monotonne życie. Kiedy pewnego dnia otrzymuje drogą mailową zaproszenie na wieczór panieński dawno niewidzianej przyjaciółki, postanawia odmówić. Nie utrzymuje bowiem kontaktu ze znajomymi ze szkoły, ale po namowach serdecznej koleżanki decyduje się na weekendowy wypad za miasto. W wielkim, szklanym domu, zewsząd otoczonym lasem, spotyka się sześcioro pozornie obcych sobie osób. W oczekiwaniu na przyszłą pannę młodą zebrani uczestniczą w szeregu aktywności i konkursów zorganizowanych przez jedną z koleżanek panny młodej. Podczas kolejnej nocy w domu dochodzi do tragedii, a dla przerażonej Nory zaczyna się prawdziwe piekło. Ten weekend zapamięta do końca życia. 

Sześcioro bohaterów powieści spędza wspólnie czas za miastem, szykując się do uroczystości ślubnych. Od pierwszych chwil wyraźnie widać, kto jaką rolę pełni w tym towarzystwie. Nora nie czuje się wśród gości komfortowo, bowiem w jej przeszłości wydarzyło się coś, co nie tylko zmieniło jej stosunek do świata, ale i zniszczyło relacje z przyjaciółką. Niezręcznie jest jej uczestniczyć w wydarzeniu na cześć dawnej koleżanki. Im dłużej bohaterowie przebywają razem, tym wyraźniej widać różnice między nimi. Relacje zmieniają się w toksyczny układ, w którym łowczy staje się ofiarą, a niewinna rozmowa pretekstem do złośliwości. Niewinne z pozoru gierki zaczynają ranić, przywołując niechciane wspomnienia. Umiejętnie prowadzona narracja sprawia, że czytelnik bardzo długo nie wie, czy ma do czynienia z prawdziwymi problemami, czy z urojeniami bohaterki. Autorka sprawnie stosuje cały arsenał środków, aby wprowadzić element niepokoju. Kiedy dochodzi do wypadku, jego szczegóły czytelnik poznaje ze strzępków wspomnień i przebłysków zdezorientowanego umysłu Nory. W budowaniu nastroju zagrożenia i napięcia bardzo pomaga narracja pierwszoosobowa, za którą nie przepadam. Ale muszę przyznać, że w tym przypadku znakomicie się sprawdziła. 

foto Tomasz Radochoński www.instagram.com/nowalijki


W ciemnym, mrocznym lesie to niezły thriller psychologiczny. Trzeba jednak napisać, że nie jest specjalnie odkrywczy. Ruth Ware wykorzystała cały szereg elementów, które pojawiały się wielokrotnie w innych powieściach. Jest więc w książce dom na odludziu, zasypany śniegiem las i grupa ludzi, z których każdy ma coś do ukrycia. Brakuje zasięgu telefonii komórkowej. Do tego tajemnicze ślady na śniegu, dziwne odgłosy z lasu i zdezorientowana główna bohaterka, stopniowo odkrywająca prawdę o przeszłości. Trudno nie zauważyć, że te składniki fabuły nie są specjalnie oryginalne, ale to nie oznacza, że książka jest wtórna. Zdecydowanie służy jej sprawne pióro autorki, która jak na debiutantkę, dobrze poradziła sobie z prowadzeniem narracji. Sugestywnie oddała stany emocjonalne Nory, koncentrując się na jej punkcie widzenia i ocenie wydarzeń. A te, widziane z różnej perspektywy, nie wydają się znów takie jednoznaczne. Finał jest  trochę spodziewany,  ale utrzymany w konwencji gatunku.

Powieść Ruth Ware, mimo że nie grzeszy oryginalnością, to niezła literatura rozrywkowa. W ciemnym, mrocznym lesie wciąga i budzi zaciekawienie. Może nie przeraża, ale ekscytuje. I dostarcza rozrywki na zupełnie przyzwoitym poziomie. Na jeden dłuższy wieczór – lektura jak znalazł.

Nowalijki oceniają 4+/6


za udostępnienie ebooka do recenzji przedpremierowej.