RACHEL ABBOTT „TYLKO NIEWINNI”

Rachel Abbott Tylko niewinni

W 2016 roku recenzowałem Obce dziecko (tutaj) nieznanej wtedy na polskim rynku wydawniczym Rachel Abbott. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii – tam autorka od dawna była czytana i odnosiła kolejne sukcesy, zdobywając prestiżowe nagrody. Trochę więc dziwiłem się, że Filia/Mroczna Strona zaczyna serię od IV tomu, ale wydawnictwo miało ku temu konkretny powód. A nawet dwa. Po pierwsze Obce dziecko spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem przez czytelników na rynku brytyjskim. Po drugie – trzy wcześniejsze odsłony serii z nadinspektorem Tomem Douglasem początkowo ukazały się jedynie w dystrybucji cyfrowej i bez profesjonalnej redakcji, co nie mogło nie przełożyć się na jakość fabuły. 

Rachel Abbott wykorzystała możliwości, jakie debiutantom daje Amazon i szybko okazało się, że jej ebooki biją rekordy pobrań. Reszta jest już historią. Wspominam o tym wszystkim przy okazji Tylko niewinnych nie bez powodu. Trudno bowiem nie zauważyć, że pierwszy tom z bestsellerowej serii nie jest najlepszą książką w dorobku Abbott, ale ważną, ponieważ wprowadza postać Toma Douglasa i sygnalizuje styl oraz tematykę preferowane przez brytyjską autorkę. Mając w pamięci następne jej tytuły, trzeba docenić pracę nad warsztatem i doskonalenie niełatwej sztuki konstruowania misternych zagadek kryminalnych.

Nadinspektor Tom Douglas przeżywa zawirowania w życiu osobistym. Za to w pracy wiedzie mu się znacznie lepiej. Z Manchesteru przeprowadza się do Londynu i już na samym początku służby w policji metropolitalnej trafia się sprawa, która dobrze poprowadzona, pozwoli mu w pełni wykazać się i przyczyni się znacząco do rozwoju kariery. W swoim londyńskim domu zostaje zamordowany sir Hugo Fletcher – milioner – filantrop, przedstawiciel wyższych sfer finansowych i towarzyskich. Wsławił się prowadzeniem organizacji pomagającej kobietom z Europy Wschodniej, które padły ofiarą przestępstw na tle seksualnym. Dlatego policja jest nieomal pewna, że za tym morderstwem kryje się niejedna zagadka. Im dłużej trwa śledztwo, które Tom Douglas prowadzi z inspektor Becky Robinson, tym na jaw wychodzą coraz bardziej przerażające fakty, a policjant będzie zmuszony podjąć, niełatwą z moralnego punktu widzenia, decyzję. 

Rachel Abbott Tylko niewinni

Tylko niewinni otwiera serię z nadinspektorem Tomem Douglasem i wprowadza bohaterów, którzy będą pojawiać się w kolejnych częściach. Czytelnik ma więc możliwość przyjrzenia się przeszłości głównego bohatera, a także poznać styl pisarski Rachel Abbott. Trzeba jednak uczciwie napisać, że debiutancka powieść specjalnie nie porywa, choć pokazuje, jaki gatunek jest autorce najbliższy. Abbott lubi skomplikowane intrygi kryminalne, przygląda się niełatwym relacjom rodzinnym i towarzyskim, nie ucieka od trudnych tematów dotyczących przemocy domowej wobec kobiet i dzieci. To zawsze mocna strona jej powieści, które z pewnością przyczyniły się do popularyzacji thrillera psychologicznego w konwencji domestic noir. Te elementy czytelnik znajdzie również w omawianym debiucie, ale w moim odczuciu gubią się one w nadmiernie rozbudowanej warstwie obyczajowej i lekko przekombinowanej narracji. Główna bohaterka pisze listy, które głównie mnie irytowały jej … naiwnością, ale treść korespondencji w zasadniczy sposób wpływa na ocenę bieżących wydarzeń. A te jasno pokazują, że przemoc, jaka by nie była, rani zawsze tak samo mocno.

Bardzo lubię powieści Rachel Abbott i cieszę się, że cała seria z Tomem Douglasem jest już dostępna po polsku. Wprawdzie czytana niechronologicznie wprowadza element chaosu w wątku osobistym policjanta, ale ponieważ każda sprawa kryminalna to zamknięta całość, więc można przymknąć oko na taką niedogodność. Ciekawie jest też prześledzić rozwój cyklu, którego początkowe odsłony to połączenie kryminału z powieścią obyczajową, a także mnogość wątków, postaci i tematów, co momentami potrafi znużyć. Póki co, z książki na książkę jest tylko lepiej i mam nadzieję, że tendencja wzrostowa utrzyma się, podobnie jak i sama seria, która na swój sposób definiuje gatunek domestic noir

 

Rachel Abbott Tylko niewinni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka Rachel Abbott

tytuł Tylko niewinni

tytuł oryginału Only the Innocent

przekład Joanna Dziubińska

Wydawnictwo Filia/Mroczna Strona 

miejsce i rok wydania Poznań 2019

liczba stron 496

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4/6

 

 

Dziękuję Wydawnictwu Filia/Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza do recenzji

 

Powieść Rachel Abbott jest dostępna w sieci salonów Empik 

https://www.empik.com/tylko-niewinni-abbott-rachel,p1220710588,ksiazka-p