MAŁGORZATA ROGALA „NIC O TOBIE NIE WIEM”

MAŁGORZTA ROGALA "NIC O TOBIE NIE WIEM"

Wystarczyło raptem kilka lat, aby aplikacje na telefon stały się nieodzowną częścią naszej codzienności. Media społecznościowe zrobiły zawrotną karierę, szybko przeskakując od niepozornej nowinki (kto dziś pamięta początki Instagrama z kwadratowymi zdjęciami i skromnym zasobem filtrów?) do potężnego narzędzia wywierania wpływu na nasze zakupy, codzienną aktywność  i nawyki. Dziś wspomniany Instagram a także Facebook, Whatsapp, Snapchat czy TikTok dostarcza nam wiadomości i rozrywki oraz ułatwia komunikację w granicach i tak skurczonej do granic możliwości globalnej wioski. Cyfrowe media kreują także nową rzeczywistość – wyidealizowaną, nastawioną na kult ciała i nieograniczoną konsumpcję. Piękne aranżacje posiłków, zapierające dech w piersiach kadry z najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi, wreszcie iluzoryczne wrażenie dostępności idoli sprawia, że ludziom coraz łatwiej zaciera się granica między realizmem a sztucznością, która stała się najbardziej rozpoznawalną cechą mediów społecznościowych.

Od kilka lat psychologowie głośno mówią o tym, że przebywanie w wyidealizowanym cyfrowym świecie rodzi coraz więcej zagrożeń, którym poddają się zarówno dorośli, jak i młodzież. Zaburzenia odżywiania, pęd ku niemożliwej, bo sztucznie wykreowanej rzeczywistości, depresja i hejt to ciemne strony czegoś, co miało służyć rozrywce i przyjemności. Internet, wciąż dający wielu ludziom nieprawdziwe poczucie anonimowości, to często miejsce bardzo niebezpieczne, pełne kłamstw, manipulacji i mowy nienawiści. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ochrona przed tymi (negatywnie definiowanymi) trendami powinna stać priorytetem, choćby dlatego, że coraz częściej słyszy się o tragediach, których źródłem jest właśnie, niewłaściwie rozumiana, wolność w sieci i zaburzony przez nią obraz rzeczywistości. 

Ten niezwykle trudny i przede wszystkim ważny temat wzięła na tapet Małgorzata Rogala, która w swoich powieściach kryminalnych łączy wątki obyczajowe z aktualnymi problemami społecznymi. Pisałem już kiedyś, że książki autorki Nic o tobie nie wiem charakteryzuje pogłębiona (na tyle, na ile pozwala konwencja prozy gatunkowej) analiza psychologiczna zachowań i motywów postępowania bohaterów. Autorka od lat trzyma rękę na pulsie i z powodzeniem wplata w kanwę literatury rozrywkowej ważne kwestie obyczajowe i społeczne, które bliskie są czytelnikom jej powieści. Bliskie, ponieważ ogromnym atutem prozy Małgorzaty Rogali jest trzymanie się realiów, kreowanie wydarzeń, które mogą mieć miejsce zarówno w wielkomiejskiej Warszawie (gdzie toczy się akcja także Nic o tobie nie wiem), ale nic nie stoi na przeszkodzie (niestety), aby wydarzyły się w każdym innym miejscu Polski. Tematyka podejmowana przez autorkę jest bardzo aktualna i przede wszystkim uniwersalna, ponieważ dotyka kwestii relacji międzyludzkich, odpowiedzialności za swoje czyny, pokazuje, jak nawet drobne decyzje wpływają na całe nasze życie. Bohaterowie książek Małgorzaty Rogali to ludzie z krwi i kości, nieidealni, błądzący i cierpiący, często za błędne decyzje innych. Chyba dlatego tak łatwo się z nimi identyfikować i polubić, albo zwyczajnie – zrozumieć.

MAŁGORZTA ROGALA "NIC O TOBIE NIE WIEM"

Nic o tobie nie wiem to powieść, w której wracają po latach bohaterowie, których czytelnik poznał przy okazji Kiedyś cię odnajdę (tutaj). Tym razem Weronika Nowacka, nadal pracują jako szkolna psycholog oraz para policjantów Szymon Pawelec i Krystyna Szuba zostaną zmuszeni stawić czoła dramatycznemu wydarzeniu, które miało miejsce w środowisku szkolnym. Śledztwo nie będzie łatwe, ponieważ szybko okazuje się, że powiązane jest z mediami społecznościowymi zastępującymi niektórym uczniom relacje z drugim człowiekiem. Młodzież prowadzi w sieci drugie, szokujące dla części rodziców życie i choćby ten fakt utrudnia poznanie całej prawdy. Czas ucieka, a  Weronika przeczuwa, że na jednej tragedii się nie skończy. 

Podoba mi się teza, którą w swojej powieści stawia Małgorzata Rogala. Z fabuły Nic o tobie nie wiem można wywnioskować, że szaleństwo popularności w sieci, żerowanie na cudzej uwadze i budowanie niezdrowych, opartych na konkurencji relacji ma zgubny wpływ, zarówno na dorosłych, jak i na dzieci. Te ostatnie mogą czuć się osamotnione w świecie, w którym nawet ich rodzice spędzają czas w internecie w pogoni za sensacją i atencją. Bardzo łatwo przegapić moment, kiedy rozrywka w sieci staje się najważniejszą częścią życia, a cała reszta przestaje się liczyć. Nieszczęścia, które spotkało społeczność szkolną i środowisko pracy Weroniki Nowackiej, być może dałoby się uniknąć, gdyby dorośli wykazali się większą empatią i wyczuciem. Problemy takie, jak opisane w powieści Małgorzaty Rogali, nie biorą się znikąd, tylko powoli narastają, prowadząc najpierw do frustracji a często także do tragicznego w skutkach finału. 

Mam ogromną nadzieję, że po powieść Małgorzaty Rogali Nic o tobie nie wiem sięgną nie tylko miłośnicy jej talentów kryminalnych, ale także czytelnicy, dla których zdrowie psychiczne i dobrostan młodzieży jest tak samo ważny, jak przyjemność czytania dobrze napisanej książki. Problem prześladowań w realu i w internecie, hejt i mowa nienawiści, przekraczanie granic przyzwoitości, wreszcie odpowiedzialność za własne czyny w sieci to wiodące wątki w powieści, jak zwykle skupionej na psychologii postaci i ich zachowań. Wydarzenia opisane w Nic o tobie nie wiem wydają się być fikcją literacką, ale nic bardziej mylnego. Wystarczy lepiej przyjrzeć się temu, co młodzież ogląda w internecie, kto jest dla niej idolem, dlaczego tę, a nie inną instagramerkę obserwuje z takim zaangażowaniem. Autorka pyta, a ja za nią powtarzam ważną kwestię: Gdzie w tym cyfrowym szaleństwie miejsce na przyjaźń, zdrowe relacje, dystans? Obawiam się, że odpowiedź na tak postawione pytanie może być trudna. Bohaterowie Nic o tobie nie wiem przekonali się o tym w dramatycznych okolicznościach. Fikcja literacka? Tak, ale ku przestrodze.

 

KUP KSIĄŻKĘ NA WWW.EMPIK.COM – DZIĘKUJĘ! 

 

Informacje o książce

autorka Małgorzata Rogala

tytuł Nic o tobie nie wiem

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

miejsce i rok wydania Warszawa 2021

liczba stron 304

egzemplarz recenzencki – finalny

patronat medialny bloga

Nowalijki oceniają 5/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska za współpracę patronacką i recenzencką przy tym tytule