MAŁGORZATA ROGALA „KIEDYŚ CIĘ ODNAJDĘ”

MAŁGORZATA ROGALA "KIEDYŚ CIĘ ODNAJDĘ"

Małgorzata Rogala na dobre zadomowiła się na polskiem rynku wydawniczym, publikując powieści kryminalne z rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Autorka nie zamyka jednak swoich historii w sztywnych ramach gatunku, wzbogacając kolejne książki zarówno o motywy związane ze sztuką, czy odnoszące się do wiedzy z dziedziny psychologii i socjologii. Kibicuję pisarce od lat; zawsze z niecierpliwością czekam a to na kolejną część ulubionej serii, a to na książkę stanowiącą zamknietą całość fabularną. Małgorzata Rogala ujęła mnie nie tylko umiejętnością konstruowania zawiłych zagadek kryminalnych, ale także dbałością o kulturę języka. Sięgając po kolejną książkę warszawskiej autorki mogę spodziewać się fabuły w elegancki sposób opisującej zbrodnię (co nie jest łatwe, ale  – jak się okazuje – da się zrobić). Zawsze też zwracam uwagę na kwestie obyczajowe i psychologiczne, odwołujące się do aktualnej kondycji społeczeństwa. Co ciekawe, bohaterowie prozy Małgorzaty Rogali zanurzeni są, co prawa, w teraźniejszości, ale jednocześnie autorka wikła ich w sytuacje o charakterze uniwersalnym, bliskie czytelnikowi jej powieści. 

Kiedyś Cię odnajdę to, jeśli dobrze liczę, druga powieść poczytnej autorki i jej debiut kryminalny. Po raz pierwszy ta fabuła trafiła do rąk czytelników w 2014 roku, następnie została wznowiona, a kolejne wydanie, o którym piszę, dostało nową redakcję. Wspominam o tym nie bez powodu – czytelnik, który zna kolejne powieści Małgorzaty Rogali zauważy, że nie jest to jeszcze do końca ten styl, który tak wyraźnie charakteryzuje pisarstwo autorki serii o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku. Z drugiej strony Kiedy Cię odnajdę sygnalizuje pewne mocne punkty tej prozy, ale i pozwala dostrzec schemat, który z powodzeniem został wykorzystany przez autorkę we wspomnianej serii o warszawskich policjantach. 

MAŁGORZATA ROGALA "KIEDYŚ CIĘ ODNAJDĘ"

Weronika miała dziewiętnaście lat, kiedy nieodnaleziony do dziś sprawca, zgwałcił i zabił jej matkę. Mija dekada i sytuacja się powtarza, tym razem jednak w podobny sposób zostaje pozbawiona życia najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki – Olga, z którą Weronika znała się od czasu studiów. Sprawę prowadzi ambitny komisarz Szymon Pawelec, ale mimo zakrojonych na szeroką skalę działań, śledztwo utyka w martwym punkcie. Zdesperowana Weronika decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce. Zatrudnia się w szkole, w której do niedawna pracowała Olga i próbuje znaleźć winnego. Nieświadomie naraża się przy tym na śmiertelne niebezpieczeństwo. 

Wspomniałem wcześniej, że Małgorzata Rogala udanie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi i nie inaczej jest w Kiedyś Cię odnajdę. Akcja powieści toczy się w środowisku szkolnym i choć od pierwszego wydania tej książki minęły lata, sytuacja w edukacji, opisana starannie i z dbałością o realizm, nic się nie zmieniła, a może nawet pogorszyła. Pomijając pewne niuanse, wynikające z samej fabuły, oceniam świat przedstawiony powieści bardzo wysoko, zwracam także uwagę na profesjonalne podejście autorki do wątku Weroniki, która w miejsce Olgi zatrudnia się w szkole na etacie psychologa. Problemy, z jakimi zmaga się każdego dnia, nieobce są i dzisiaj pedagogom szkolnym, psychologom i nauczycielom. Niekończące się szkolenia i rady pedagogiczne to także wciąż szara szkolna rzeczywistość, że o całej reszcie nie wspomnę. Wątek kryminalny jest zagmatwany i skupia się nie tylko na pracy policji, ale także na emocjach bohaterów, co zawsze uważam za mocną stronę książek Małgorzaty Rogali. Może nie do końca przekonuje mnie tempo, z jakim pod koniec powieści dochodzi do rozwikłania całej intrygi, wątek romansowy trochę mnie uwierał (ale nie za bardzo), a dialogi brzmiały zbyt papierowo. To jednak zupełnie nie przeszkadzało mi w zagłębieniu się w lekturę. Już wiem, że powieści Małgorzaty Rogali mają to do siebie, że odkłada się je dopiero po przeczytaniu ostatniego zdania. A, i jeszcze jedno – to miło, kiedy czytelnik łapie się na tym, że męscy bohaterowie prozy autorki Kiedyś Cię odnajdę (i nie tylko tej książki) mają słabość do dobrej kawy/herbaty i słodyczy, bo to oznacza, że łatwiej się z nimi identyfikować.

 

KUP KSIĄŻKĘ NA WWW.EMPIK.COM – DZIĘKUJĘ!

 

Informacje o książce

autorka Małgorzata Rogala

tytuł Kiedyś Cię odnajdę

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

miejsce i rok wydania Warszawa 2019

liczba stron 296

egzemplarz recenzencki – finalny

patronat medialny bloga

Nowalijki oceniają 4+/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska za współpracę recenzencką