KIMBERLY BELLE „IDEALNA ŻONA”

KIMBERLY BELLE "IDEALNA ŻONA"

Amerykańska autorka Kimberly Belle, specjalizująca się w thrillerach psychologicznych, powraca z nową powieścią. Po Idealnym małżeństwie (tutaj) przyszedł czas na Idealną żonę. To kolejna fabuła utrzymana w konwencji domestic noir (lub domestic suspens), czyli z pogranicza thrillera, powieści obyczajowej i kryminału. Książka z gatunku tych, które czyta się jednym tchem, choć w samą akcję trzeba się wkręcić. Wprawdzie kolejna powieść Belle gatunku nie wywróci do góry nogami, ale z pewnością dostarczy udanej lektury na długie popołudnie. Byleby tylko nie za szybko zorientować się, o co tak naprawdę w tej opowieści chodzi. 

Kiedy ją poznajemy, Beth Murphy realizuje właśnie misternie przygotowany plan ucieczki od dotychczasowego życia. Kobieta ma tylko jeden cel i za wszelką cenę postawia go zrealizować. Tymczasem do domu w innej części Ameryki, po podróży służbowej wraca mężczyzna, który orientuje się, że jego żona zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Przed prowadzącym śledztwo w tej sprawie trudne zadanie, bo nic w historii zniknięcia Sabine nie zgadza się. No właśnie, coś jest nie tak w tej opowieści, coś jest absolutnie nie tak.

KIMBERLY BELLE "IDEALNA ŻONA"

Idealna żona to jeden z tych thrillerów psychologicznych, o których trudno się pisze, ze względu na to, że jedno zdanie za dużo może zepsuć radość z lektury. A ta jest przyjemną rozrywką, szczególnie gdy czytelnik wczyta się w kolejne niedługie rozdziały, wpadnie w rytm opowieści i zdecyduje się śledzić koleje losu bohaterki. Opowiadana w pierwszej osobie historia jest skonstruowana tak, żeby raczej skutecznie dezorientować, niż za szybko podawać na tacy konkretne rozwiązania. Lubię taką zabawę w kotka i myszkę, a po lekturze poprzedniej książki Kimberly Belle wiem, że autorka to potrafi. Jak na powieść w konwencji domestic noir przystało, w czysto rozrywkową warstwę Idealnej żony autorka wplata wątek przemocy domowej i to ona napędza działania  bohaterki. Ale chyba najfajniejsze w tej fabule jest to, że choć część czytelników dość szybko rozszyfruje pomysł Belle na tę historię, to i tak z ciekawością doczyta ją do końca – bo to po prostu niezła opowieść z pogranicza popularnych gatunków. 

 

KIMBERLY BELLE "IDEALNA ŻONA"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka Kimberly Belle

tytuł Idealna żona

tytuł oryginału Dear Wife

przekład Kinga Markiewicz

Wydawnictwo Filia/Mroczna Strona

miejsce i rok wydania Poznań 2020

liczba stron 384

Nowalijki oceniają 4+/6

Dziękuję Wydawnictwu Filia/Mroczna Strona za egzemplarz recenzencki