KIMBERLY BELLE „IDEALNE MAŁŻEŃSTWO”

Kimberly Belle "Idealne małżeństwo"

Thriller psychologiczny to od kilku lat jeden z najpopularniejszych gatunków literatury rozrywkowej. Ponieważ jednak pomysły na nowe historie kiedyś się kończą, autorzy poczytnych powieści starają się zaciekawić czytelnika nie tylko samą fabułą, ale również nietypowym rozłożeniem jej akcentów, wreszcie bohaterami, którzy bez pomocy policji rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne. Taką wizję thrillera realizuje podgatunek nazywany domestic noir lub domestic suspense. Powieści z tego nurtu, pisane przez kobiety głównie z myślą o czytelniczkach, koncentrują się wokół bohaterek, które w czterech ścianach swoich pięknych domów odkrywają, że ich życie dalekie jest od ideału. Domestic suspense czasem porusza istotne problemy społeczne, często jednak opowiada historie z pogranicza kryminału, thrillera i powieści obyczajowej.

Nie każda powieść, reklamowana przez wydawnictwa jako thriller psychologiczny, w pełni realizuje założenia tego gatunku. Stąd pewnie bierze się rozczarowanie niektórymi tytułami, w których czytelnikom zabrakło szybkiego tempa i nieoczekiwanych zwrotów akcji na koniec każdego rozdziału. Często przeszkadza im wolno rozwijająca się opowieść, w której nacisk został położony na rozbudowaną warstwę psychologiczną. Piszę o tym nie bez powodu, ponieważ Idealne małżeństwo Kimbelry Belle to książka idealnie wpisuje się w gatunkowy wzorzec domestic suspense ze wszystkimi jego plusami i minusami.

Iris i Will Griffith to małżeństwo jak z obrazka. Związek informatyka i psycholog, pracującej w prywatnej szkole, świętuje właśnie siódmy wspólny rok. Piękny dom (choć na kredyt) w dobrej dzielnicy Atlanty, stabilizacja zawodowa i myśl o powiększeniu rodziny – taki w skrócie wygląda życie głównych bohaterów powieści Kimberly Belle. I kiedy wydaje się, że nic nie zakłóci tej idylli – dochodzi do tragedii, gdyby nie delegacja Willa. Zupełnie przez przypadek Iris dowiaduje się, że jej mąż był na liście pasażerów samolotu, który rozbił się tuż po starcie. Cały problem w tym, że Will nie leciał do Seattle, ale miał zabukowany lot do Orlando. Odpowiedź na pytanie, dlaczego w tajemnicy przed żoną zmienił cel podróży, to tylko wierzchołek góry kłamstw, które jedno po drugim wychodzą na jaw, wywracając życie zrozpaczonej Iris do góry nogami. 

Kimberly Belle "Idealne małżeństwo"

Idealne małżeństwo Kimberly Belle to napisana w pierwszej osobie historia, w której główną rolę odgrywa kłamstwo, a czytelnik wraz z Iris Griffith przeżywa rozpacz, wściekłość i determinację w dążeniu do poznania prawdy o tym, co tak naprawdę ukrywał Will. Rozdział po rozdziale autorka odkrywa kolejne elementy układanki, ale jak to w powieści gatunkowej bywa, bawi się w kotka i myszkę, myli tropy, miesza i zwodzi. Raz wychodzi jej to lepiej, raz gorzej, ale Idealne małżeństwo czyta się bardzo dobrze, a czytelnik zastanawia się, co jest prawdą, co fałszem, a co idealną ułudą. Owszem, można przyczepić się do tego i owego, zakwestionować pewne rozwiązania fabularne, ale warto pamiętać, że powieść gatunkowa rządzi się własnymi prawami. Akcja nie pędzi tu na załamanie karku, ale w książce nie brakuje nagłych zwrotów, które zmuszają bohaterkę (i czytelnika, co oczywiste) do kolejnej weryfikacji wcześniej poznanych faktów. A finał i tak będzie sporym zaskoczeniem, bowiem natura ludzka, niby przebadana na wszelkie sposoby, potrafi spłatać figla. I właśnie o ludzkich słabościach jest ta historia.

Idealne małżeństwo nie jest może powieścią, która gatunek domestic suspense wprowadzi na wyższy poziom, ale książkę Kimberly Belle po prostu przyjemnie się czyta. Kolejne rozdziały wciągają, kartki same się przewracają i co najważniejsze, podczas lektury czytelnik zwyczajnie dobrze się bawi. Jednym zdaniem – przyzwoita rozrywka na jeden, góra dwa wieczory. 

 

 

Kimberly Belle "Idealne małżeństwo"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka Kimberly Belle

tytuł Idealne małżeństwo

tytuł oryginału The Marriage Lie

przekład Emilia Skowrońska

Wydawnictwo Filia/Mroczna Strona

miejsce i rok wydania Poznań 2019

liczba stron 392

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4+/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Filia/Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza do recenzji