MINKA KENT „PERFEKCYJNE KŁAMSTWO”

 

MINKA KENT "PERFEKCYJNE KŁAMSTWO"

Minka Kent, autorka Idealnego życia (tutaj) powraca z nową powieścią. Amerykańska pisarka zapraszam tym razem do świata eleganckiego zimowego kurortu i najbezpieczniejszego miejsca do życia dla tych wszystkich, którzy nie muszą liczyć się z pieniędzmi. Perfekcyjne kłamstwo to thriller psychologiczny o tym, że za fasadą pięknej posiadłości dzieją się rzeczy niepokojące i smutne, a pielęgnowany z dbałością o szczegóły wizerunek to tylko ułuda na potrzeby wścibskich sąsiadów. Prawda, jeśli tylko uda się do niej dotrzeć, bywa brzydka. I to bardzo. 

Małżeństwo Meredith Price było zaskoczeniem zarówno dla niej, jak i dla jej rodziny. Ślub ze starszym od niej Andrew, który ma za sobą dwa rozwody nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla młodej kobiety. Ale przystojny i szarmancki pan Price robi wszystko, aby nowa żona czuła się kochana oraz rozpieszczona. Stać go na każdą fanaberię, ale tylko siostra Meredith – Greer nie jest do końca przekonana, że ten związek ma świetlaną przyszłość. Kiedy w biały dzień, Meredith znika w tajemniczych okolicznościach, rozpoczyna się, zakrojona na szeroką skalę, akcja poszukiwawcza. Sekrety i kłamstwa wychodzą na jaw, a finał poszukiwań okaże się zaskakujący, zgodnie z powiedzeniem, że nie wszystko złoto, co się świeci

MINKA KENT "PERFEKCYJNE KŁAMSTWO"

Minka Kent ma na swoim koncie cztery powieści (dwie wciąż nie zostały przetłumaczone na język polski) w modnym gatunku thrillera psychologicznego. Pisałem już wcześniej, przy okazji recenzowania Idealnego małżeństwa Kimberly Belle (tutaj), że to gatunek niejednorodny, ale i pojemny. Perfekcyjne kłamstwo to … perfekcyjny przykład thrillera psychologicznego w wydaniu amerykańskim. To kategoria, którą wymyśliłem na własny użytek, a którego charakterystycznymi elementami są: rozbudowana warstwa obyczajowa, szczypta romansu i melodramatu oraz twisty rodem z oper mydlanych. Nie może zabraknąć także pięknych ludzi w bogatych wnętrzach, markowych dodatków i stereotypowo potraktowanych postaci. Jednym słowem – literatura rozrywkowa pełną gębą. Pewnie nie dla każdego czytelnika, ale muszę napisać, że powieści Minki Kent czyta się bardzo dobrze, a jeszcze lepiej spełniają swoje zadanie – mają bawić i dostarczać rozrywki. Na szczęście nie udają, że są czymś więcej niż prozą gatunkową i nikt nie dopisuje im na siłę głębszych znaczeń.

Perfekcyjne kłamstwo jest zbudowane na takiej samej zasadzie jak debiut amerykańskiej pisarki. Fabuła składa się z dwóch ciągów opowieści pierwszoosobowych obu sióstr, z tym, że Meredith przedstawia wydarzenia sprzed trzech lat, Greer mówi o teraźniejszości. Zanim obie opowieści zetkną się w punkcie kulminacyjnym, czytelnik śledzi dwie historie, które tylko teoretycznie ułatwiają zrozumienie tajemniczego zniknięcia jednej z kobiet. W rzeczywistości długo trudno się połapać w zawiłościach fabuły i o to w tym wszystkim chodzi. Może Minka Kent nie odkryła niczego nowego w kwestii thrillera psychologicznego, ale wystarczy, że od Perfekcyjnego kłamstwa trudno się oderwać. A jak dla mnie, nie ma lepszej rekomendacji dla powieści spod znaku lżejszego kalibru. 

 

 

MINKA KENT "PERFEKCYJNE KŁAMSTWO"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacja o książce

autorka Minka Kent

tytuł Perfekcyjne kłamstwo

tytuł oryginału The Thinnest Air

przekład Joanna Grabarek

Wydawnictwo Filia/Mroczna Strona

miejsce i rok wydania Poznań 2019

liczba stron 344

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają: 4+/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Filia/Mroczna Strona za egzemplarz recenzencki