„Zabij mnie znów” Rachel Abbott

www.wydawnictwofilia.pl
Informacje o książce


autorka Rachel Abbott
tytuł Zabij mnie znów
tytuł oryginału Kill Me Again
przekład Joanna Dziubińska

wydawnictwo Filia/Filia Mroczna Strona
miejsce i rok wydania Poznań 2016
liczba stron 512

egzemplarz recenzencki
recenzja dla portalu www.lubimyczytac.pl
Rachel Abbott najpierw szturmem zdobyła pierwsze miejsca list bestsellerów brytyjskiego Amazona i tym samym serca czytelników na Wyspach. Zaraz potem przyszedł czas na kolejne kraje, w tym i Polskę. Dzięki wydawnictwu Filia i serii Filia Mroczna Strona czytelnicy poznali najpierw Obce dziecko, następnie jego ebookową kontynuację Dziecko znikąd, a teraz przyszedł czas na Zabij mnie znów. Nadinspektor Tom Douglas i inspektor Becky Robinson powracają, aby rozwikłać kolejną zagadkę kryminalną w zaśnieżonym Manchesterze. 

Po wydarzeniach opisanych w Obcym dziecku i Dziecku znikąd zostały już tylko wspomnienia. Policja w Manchesterze zmaga się z kolejnymi śledztwami, bo przestępcy nie dają o sobie zapomnieć. Do miasta sprowadza się Maggie Taylor, utalentowana prawniczka. Kobieta ma szczęśliwe i uporządkowane życie rodzinne. Kochający mąż, dwójka udanych dzieci. W perspektywie możliwość awansu i lepsze zarobki. Jej życie diametralnie zmienia się, gdy pewnego dnia jej mąż znika w tajemniczych okolicznościach. W tym samym czasie ktoś zabija w mieście kobiety podobne do Maggie. Przypadek, czy z góry zaplanowana zbrodnia? Czy pani adwokaytma się czego obawiać? W toku śledztwa prowadzonego przez nadinspektora Douglasa wychodzi na jaw, że podobny morderstw dokonywał ktoś dwanaście lat temu. Tom nie wie jeszcze, że ta sprawa kryminalna dotknie go osobiście.

W kolejnej powieści Rachel Abbott zwolniła trochę tempo akcji na rzecz pogłębienia portretów psychologicznych postaci i pokazania kolejnych etapów śledztwa. Nie jest oczywiście tak, że w Zabij mnie znów nic się nie dzieje. Owszem wydarzeń jest sporo, a ostatnie sto stron nie pozwala oderwać się od książki. Autorka przesunęła jednak ciężar fabuły na Toma i Becky, a dzięki temu, że śledztwo zostało powiązane z przeszłością nadinspektora, odsłoniło nieznane fakty z jego życia osobistego. Tym samym, wraz z kolejną powieścią, czytelnicy poznają kolejne losy Douglasa, a przy okazji również jego partnerki w policji Becky Robinson.

Autorka Zabij mnie znów znalazła receptę na wciągającą powieść z pogranicza gatunków, łącząc w jedną całość rasowy kryminał z thrillerem psychologicznym. Intryga w książce jest zawiła, powiązania między bohaterami, ofiarami i wydarzeniami poznajemy stopniowo, nie mając żadnej gwarancji, że postaci do których się przyzwyczailiśmy, dożyją finału. Przez moment można mieć wrażenie, że rozszyfrowało się zagadkę Kto zabił, ale warto przeczytać powieść do końca, bo rozwiązanie kryminalnej intrygi nie jest znów takie proste. Oczywiście można mieć pewne zastrzeżenia co do lekkiej niefrasobliwości Maggie Taylor względem męża, albo że pewnie rozwiązania fabularne wyskakują niczym królik z kapelusza. Z drugiej jednak strony Zabij mnie znów to powieść gatunkowa, której nadrzędnym celem jest dostarczenie czytelnikowi rozrywki. A ta jest na bardzo dobrym poziomie. 

foto Tomasz Radochoński/www.instagram.com/nowalijki


W mojej ocenie Zabij mnie znów jest nawet lepsze od Obcego dziecka, powieści, która bardzo przypadła mi do gustu. Podoba mi się, że autorka skupia się nie tylko na kryminalnej intrydze, ale próbuje również mocniej narysować kontury swoich postaci, oczywiście na tyle, na ile pozwala jej konwencja powieści kryminalnej. Najnowsza książka Rachel Abbott to jedna z tych pozycji, na którą warto zarezerwować sobie bardzo długie popołudnie, bo trudno oderwać się od jej lektury. A na kolejną powieść trzeba poczekać do stycznia 2017 roku. Słodkich snów jest już w zapowiedziach Wydawnictwa Filia. 

Nowalijki oceniają 5/6Dziękuję Wydawnictwu Filia/Filia Mroczna Strona za udostępnienie egzemplarza do recenzji przedpremierowej.