„Osobliwe szczęście Arthura Peppera” Phaedra Patrick

www.wydawnictwoalbatros.com

Informacje o książce

autorka Phaedra Patrick
tytuł Osobliwe szczęście Arthura Peppera
tytuł oryginału The Curious Charms of Arthur Pepper
przekład Anna Esden – Tempska

wydawnictwo Albatros
miejsce i rok wydania Warszawa 2016
liczba stron 371 (wydanie cyfrowe)

egzemplarz ebook Legimi bez limitu


Raz na jakiś czas zdarza mi się wybrać do czytania książkę, kierując się jedynie jej okładką. Nie jest to może najlepszy sposób na znalezienie w gąszczu nowości ciekawego tekstu, ale chyba mam szczęście, bo trafiają w moje ręce ciekawe pozycje. I to z gatunku tych, po które pewnie nie sięgnąłbym celowo. Ponieważ książki nie ocenia się po okładce, zatem sprawa wydaje się dość jasna … Tym razem w oko wpadła mi powieść Osobliwe szczęście Arthura Peppera debiutującej w roli pisarki Brytyjki Phaedry Patrick. I całe szczęście, że tak się stało, bo to urocza i dobrze napisana powieść obyczajowa o tym, jak życie potrafi płatać figle, niezależnie od naszego wieku. 
Głównym bohaterem powieści jest tytułowy Arthur Pepper. Od roku wdowiec, który wiedzie proste i uporządkowane życie. Z pozoru spokojne, ale w rzeczywistości pełne bólu po stracie ukochanej żony i matki dwójki dorosłych już dzieci. Arthur za wszelką cenę stara się żyć zgodnie z narzuconą sobie rutyną, jakby miała ona gwarantować mu zachowanie pamięci o żonie i ich wspólnym życiu. Mężczyzna odseparował się od świata zewnętrznego, bojąc się współczucia ze strony sąsiadów. Los jednak chciał, aby Arthur stanął twarzą w twarz z rzeczywistością. Przed zbliżającym się siedemdziesiątymi urodzinami postanawia uporządkować rzeczy po zmarłej żonie i odkrywa bransoletkę, które nigdy u niej nie widział. Biżuteria składa się z przywieszek o różnych kształtach. Zaskoczony mężczyzna postanawia pójść śladem kolejnych elementów bransoletki i tym samym odkryć tajemnice zmarłej żony. I tu spotka go niejedna niespodzianka. Wbrew sobie Arthur odbędzie podróż nie tylko po Europie, spotka ciekawych i ekscentrycznych ludzi związanych z  przeszłością żony, a ją samą pokaże w zupełnie nowym świetle. 

Pomysł na pokazanie etapów życia zmarłej Miriam poprzez historie kolejnych  przywieszek okazał się strzałem w dziesiątkę. Wraz z Arthurem wędrujemy przez Europę, poznając miejsca i ludzi, którzy w różny sposób byli związani ze zmarłą żoną Arthura. Phaedra Patrick ze swadą odmalowała poszczególnych bohaterów, sprawnie balansując miedzy nostalgią i humorem. Z typową brytyjską zgryźliwością (ale tutaj jest to komplement) pokazała ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu i statusie materialnym. Sam Arthur został zmuszony do odrobiny szaleństwa, co ostatecznie tylko wyszło mu na dobre – dlaczego? To musicie już sobie doczytać sami. 

www.wydawnictwoalbatros.com

Osobliwe szczęście Arthura Peppera Phaedry Patrick nie jest może powieścią wybitną lub specjalnie odkrywczą, ale z drugiej strony porusza ważne tematy społeczne. Żałoba po stracie ukochanej osoby, budowanie, czy raczej naprawianie relacji z innymi ludźmi, walka z własnymi kompleksami i siła rodziny to tematy tak samo ograne, jak i uniwersalne. Autorka potraktowała je z dystansem i poczuciem humoru, tworząc uroczą historię wdowca spod Yorku. Arthur jest sympatycznym starszym panem, któremu przyszło zweryfikować, ale jeszcze nie podsumować, dotychczasowe życie. Od początku mu kibicujemy, nie wiedzą, jakie tajemnice żona zabrała ze sobą do grobu. 

Jeśli podobały się Wam powieści Gavina Extence’a Wszechświat kontra Alex Woods i  Lustrzany świat Melody Black to historia Arthura Peppera też z pewnością przypadnie Wam do gustu. Książka jest sprawnie napisana, ma w sobie ogromną dawkę pozytywnej energii i wprost szkoda by było, gdyby przemknęła niezauważenie przez księgarnie. Szukajcie zatem niebieskiej okładki i dajcie się zabrać wraz z Arthurem w osobliwą podróż w poszukiwaniu zagubionego szczęścia i wewnętrznego spokoju. 

Nowalijki oceniają: 5/6