LUCY FOLEY „IDEALNY ŚLUB”

Należę do czytelników dających drugą szansę autorkom i autorom, z którymi pierwsze spotkanie okazało się mało satysfakcjonujące. Zdaję sobie sprawę, że na odbiór książki ma wpływ wiele czynników i bardzo często o zadowoleniu z lektury decydują niuanse. Dodatkowo, mam świadomość, że istnieją gatunki, po które sięgam często i dlatego kolejne powieści nie są w stanie niczym mnie zaskoczyć. Co więcej, odnoszę wrażenie, że wszystko już kiedyś napisano. I znów, w grę wchodzą zarówno drobiazgi, jak i kwestie istotniejsze: język, elementy fabuły, kreacja postaci. W przypadku Lucy Foley jest tak, że jej poprzednia powieść Morderca jest wśród nas (tutaj) niespecjalnie przypadła mi do gustu, głównie dlatego, że autorka nie zaproponowała nic nowego, wykorzystując znany od wielu lat motyw przewodni dla swojej historii. Paradoksalnie jednak, mimo nieomal identycznej konstrukcji fabuły, jej kolejna książka Idealny ślub okazała się strzałem w dziesiątkę. Autorka kupiła mnie klimatem i zaintrygowała opisem skomplikowanych relacji między bohaterami. Mimo że nie jest to opowieść idealna, to lektura okazała się tym razem zadawalającym doświadczeniem.

Ślub znanej właścicielki modnego magazynu internetowego oraz popularnego uczestnika podróżniczego reality show nie mógł być inny niż … idealny. Malownicza irlandzka wyspa, starannie dobrani goście i dopracowana do perfekcji uroczystość – zatem, czy coś mogło pójść nie tak? Okazało się jednak, że wystarczyło źle zinterpretowane spojrzenie, jakiś sekret, który nie powinien wyjść na jaw i misterna konstrukcja uroczystego weekendu zaczyna chwiać się w posadach. Nagle robi się niebezpiecznie. Śmiertelnie niebezpiecznie.

Idealny ślub to powieść, która oparta jest na, znanym od lat miłośnikom kryminałów, motywie grupy osób zebranych w jednym miejscu i odciętych od świata. Tym razem to rodzina i goście państwa młodych zebrani na irlandzkiej wyspie, którą nawiedza sztorm. W takich okolicznościach szybko na jaw wychodzą skrywane lęki i przede wszystkim niejasne intencje bohaterów, bo zgodnie z regułami gatunku, zebrani połączeni są wydarzeniami z przeszłości, skrzętnie skrywanymi sekretami oraz tajemnicami, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Kiedy więc panna młoda, na moment przed wymarzoną uroczystością, otrzymuje tajemniczy liścik, czytelnik wie już, że nie wszystko potoczy się po jej myśli. Dzięki narracji prowadzonej z perspektywy kluczowych dla fabuły postaci i przeskokach w czasie, autorka kreuje wciągającą opowieść o ludzkich namiętnościach, słabościach i usilnych próbach radzenia sobie z trudną przeszłością. Zazdrość połączona z chęcią zemsty za dawne krzywdy to mieszanka iście wybuchowa i dla kogoś z bohaterów okaże się śmiertelnie niebezpieczna.

Książka Lucy Foley to typowa powieść w ramach znanego gatunku. Autorka potrafi perfekcyjnie zapanować nad swoimi bohaterami, ale już tempo powieści niespecjalnie przypadnie do gustu miłośnikom szybkiej akcji. W fabule nie brakuje dłużyzn oraz spiętrzenia nieoczekiwanych zwrotów akcji, a gęsta siatka relacji między postaciami wydaje się być mało realistyczna. Ale za to finał historii, jak zawsze odrobinę przerysowany, jest naturalną konsekwencją opisanych wcześniej zdarzeń i tym samym trudno się do niego przyczepić. Idealny ślub to udany thriller psychologiczny, w sam raz na jesienno – zimowe wieczory. Cieszę się, że dałem autorce drugą szansę. Jeśli więc pojawi się po polsku kolejna jej powieść – z pewnością przeczytam, żeby sprawdzić, czy dobre wrażenie warte jest utrzymania. W myśl zasady Do trzech razy sztuka.

Informacje o książce

autorka Lucy Foley

tytuł Idealny ślub (The Guest List)

przekład Joanna Dziubińska

Wydawnictwo Filia Mroczna Strona 2021

Nowalijki oceniają 4+/6