Daniel Koziarski „Ciemnokrąg”

Życie to ciągłe wybory. Niby nic odkrywczego, ale gdyby na moment zatrzymać się na tym stwierdzeniu, mogłoby się okazać, że  codziennie podejmujemy decyzje wpływające nie tylko na nas samych, ale głównie na innych ludzi. A co w sytuacji, kiedy podjęta decyzja i poczyniony krok tylko na milimetry dzieli nas od nieszczęścia? W codziennej bieganinie nawet nie zdajemy sobie sprawy, że od naszych decyzji zależy więcej, niż możemy sobie wyobrazić. Nowa powieść Daniela Koziarskiego Ciemnokrąg to cztery współczesne historie, których bohaterowie zostają postawieni w sytuacjach bez wyjścia. Stoją nad przepaścią życiowych wyborów, których konsekwencje bywają opłakane w skutkach. 

Borys, Natalia i Adam, po zdanym egzaminie, postanawiają spędzić trochę czasu w domku nad jeziorem. Tych troje łączy przyjaźń, ale chłopaków –  rywalizacja o względy Natalii. Kiedy dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, ale jednak wypadku – wydarzenia toczą się bardzo szybko, a wspomniane już wcześniej wybory dokonywane są z coraz mniejszą ostrożnością. Spirala szaleństwa nakręca się, doprowadzając do kolejnego nieszczęścia.
O tym, jak bezwględna potrafi być żądna rozgłosu dziennikarka, przekona się Błażej, frontman popularnego zespołu disco polo. Im bliże stają się relacje piszącej o zespole Agaty, tym więcej brudów na temat piosenkarzy wychodzi na światło dzienne. Jak daleko posunie się dziennikarka i gdzie zaciera się granica między prawdą a plotką?

Dwie ostatnie części to historia Marcina i Mai, którzy poznali się podczas koncertu. Problem w tym, że mężczyzna nie jest do końca szczery w swoich intencjach, a Maja stanie przed trudnym wyborem. I jest jeszcze Adrian, który zostaje oskarżony o molestowanie seksualne przez uczennicę, której udziela korepetycji. 


Ciemnokrąg Daniela Koziarskiego to współczesna powieść obyczajowa o tym, że decyzja podjęta pod wpływem emocji może wpłynąć na całe życie. Autor uwikłał swoich bohaterów w niebezpieczną grę, jaką jest codzienność. Niby ma ona jasne reguły, ale w przypadku postaci z kolejnych części książki nic nie wydaje się jasne i proste. Bohaterowie Ciemnokręgu to zwyczajni ludzie, ale postawieni przed koniecznością dokonania wyboru, gubią się w swoich sądach, tracą zimną krew i pewność siebie, okazują się słabi i małostkowi. Wręcz odrażający, jak przyjaciele z rozpoczynającego książkę 2016.Uwikłani. Autor dobitnie pokazuje, że wystarczy jedna dramatyczna sytuacja i nasz system wartości rozpada się niczym domek z kart, a wygrywa instynkt przetrwania – przeżycia za wszelką cenę. Nawet kosztem bliskich. Bohaterowie Ciemnokręgu budzą zarówno litość, jak i współczucie, ale choć nie popieramy ich wyborów, mamy ten komfort, że nie musimy o niczym decydować. Przynajmniej nie tu i nie teraz.

Książka Daniela Koziarskiego ma ciekawą konstrukcję. Jej trzon stanowią cztery zamknięte historie, które bierze w klamrę, rozpisany na dwie części, Prolog. Różni bohaterowie, inne sytuacje, ale jeden wspólny dla wszystkich temat. Mimo niezbyt rozbudowanych opowieści, autorowi udało się z powodzeniem naszkicować portrety psychologiczne postaci i zaprezentować wydarzenia, które budzą skrajne emocje. 

Ciemnokrąg to mocna współczesna powieść obyczajowa, której wydźwięk zostaje w głowie na długo po lekturze. A mając w pamięci losy jej bohaterów, nasze codzienne wybory mogą okazać się jeszcze trudniejsze. 


źródło: www.zaczytani.pl
Informacje o książce

autor Daniel Koziarski
tytuł Ciemnokrąg

wydawnictwo Novae Res
miejsce i rok wydania Gdynia 2017
liczba stron 304

egzemplarz recenzencki
patronat medialny bloga

Nowalijki oceniają 4+/6za udostępnienie powieści do recenzji 
i umożliwienie objęcia książki 
patronatem medialnym bloga