„W obcej skórze” Sarah Hilary

www.czwartastrona.pl

Informacje o książce

autorka: Sarah Hilary
tytuł: W obcej skórze
tytuł oryginału: Someone Else’s Skin
przekład: Agnieszka Brodzik

wydawnictwo: Czwarta Strona
miejsce i rok wydania: Poznań 2016
liczba stron: 542

egzemplarz: recenzenckiW obcej skórze to debiut literacki brytyjskiej autorki Sarah Hilary. Jej powieść kryminalna zdobyła uznanie nie tylko czytelników, ale i listy bestsellerów, co przełożyło się na uhonorowanie debiutu nagrodą Theakstons Crime Novel of The Year za rok 2015. W obcej skórze to pierwszy tom serii kryminalnej z komisarz Marnie Rome. Jesienią należy spodziewać się kolejnej części pod tytułem Nie ma innej ciemności. Tak jak debiut, kontynuację opublikuje wydawnictwo Czwarta Strona.

Para londyńskich policjantów: komisarz Marnie Rome i jej partner Noah Jake mają przeprowadzić rutynowe śledztwo w sprawie napaści z uszkodzeniem ciała. Przyjeżdzają do ośrodka dla ofiar przemocy domowej, w którym przebywa siostra jednego z napastników. W czasie ich pobytu, w ośrodku dochodzi do dramatycznych wydarzeń. Mąż jednej z mieszkających tam kobiet zostaje pchnięty nożem. Kiedy okazuje się, że próbę zabójstwa podjęła żona ofiary, Rome i Jake podejmują kolejne śledztwo, tym razem związane z rodziną Hope i Leo Proctor. Ponieważ samo wydarzenie wydaje się z różnych powodów trudne do jednoznacznego wyjaśnienia, śledztwo pary bohaterów zatacza coraz to nowe kręgi. Wyniki ich dochodzenia są zaskakujące i zagrażające życiu śledczych.

Ta prosta, choć jednocześnie dramatyczna historia, rozgrywająca się w domu pomocy, stanowi punkt wyjścia dla opowieści, która rozwija się w szybkim tempie i w zaskakującym kierunku. Autorka wprowadza swoich czytelników w trudny, ale istniejący w społeczeństwie problem przemocy domowej, której doświadczają zarówno kobiety, jak i mężczyżni. Bohaterowie jej powieści są tak samo ofiarami, jak i sprawcami, granica między tymi dwiema rolami bardzo się zaciera. Sarah Hilary pokazuje okrucieństwo przemocy domowej również w szerokim kontekście kulturowym, gdyż jedna z bohaterek W obcej skórze doświadczyła przemocy honorowej; ból i cierpienie zadali jej najbliżsi tylko dlatego, że ośmieliła się żyć zgodnie z zasadami kraju, do którego przyjechała jej rodzina. Nawet w państwach, które szczycą się wielokulturowością, takie zachowania w obrębie enklaw etnicznych nadal stanowią temat tabu. Autorka portretuje kobiety – ofiary przemocy – bez upiększeń, w jej powieści pojawiają się mocne sceny, przemoc na tle seksualnym, a zachowania ofiar i katów balansują na granicy szaleństwa. 

W powieści występuje para policjantów: Marnie Rome i Noah Jake. Oboje budzą sympatię i z zapartym tchem śledzimy ich poczynania w czasie prowadzonego śledztwa. Końcówka powieści jest tak emocjonująca, że nie sposób się od niej oderwać. W obcej skórze fabuła mocno związana jest z Marnie, która wciąż zmaga się z dramatycznymi wydarzeniami sprzed kilku lat, które bezpośrednio dotknęły ją i jej rodzinę. Komisarz Rome jest rzetelną, oddaną swojej pracy policjantką, ale w jej głowie wciąż tkwią głęboko demony z przeszłości. Myślę, że kolejne tomy kryminalnej serii Sarah Hilary pogłębią i wzmocnią relacje pary policjantów, choć akurat w ich przypadku nie ma co liczyć na relacje inne, niż tylko zawodowe i przyjacielskie.

www.nowalijki.blogspot.com

W obcej skórze to bardzo dobra powieść kryminalna, z elementami thrillera, w której autorka nie bała się poruszyć trudnych tematów, uchodzących za tabu. Powieść Hilary, mimo że należy zaliczyć ją do gatunku literatury popularnej, ma szeroko zarysowane tło  społeczne i obyczajowe. Przemoc wobec najbliższych, manipulowanie ludźmi, umiejętne wywieranie na nich wpływu, wywoływanie poczucia współodpowiedzialności za najgorsze nawet czyny są wątkami, które dominują w tej powieści. Zwracam również uwagę na język, jakim posługuje się autorka. Od czasu do czasu pojawiają się w toku fabuły zdania świadczące o metaforyzacji wypowiedzi. Przyznam, że nie spodziewałem się literackich zakrętasów w kryminale, ale to miłe zaskoczenie. Zachęcam do uważnego śledzenia tekstu. 


Debiut Sarah Hilary czyta się jednym tchem, mimo że podjęta przez pisarkę tematyka nie należy do najprzyjemniejszych. W obcej skórze to udany debiut, ze sprawnie poprowadzoną narracją, która bardzo długo nie zdradza prawdziwych intencji bohaterów. A  precyzyjnie skonstruowana fabuła trzyma w napięciu do ostatniej strony. Polecam, naprawdę warto. A jesienią ciąg dalszy. Już czekam!

Nowalijki oceniają: 5+/6 Dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie egzemplarza do recenzji premierowej.