OLIVIA BEIRNE „LISTA, KTÓRA ZMIENIŁA MOJE ŻYCIE”

OLIVIA BEIRNE "LISTA, KTÓRA ZMIENIŁA MOJE ŻYCIE"

Seria Mała Czarna Wydawnictwa Albatros prezentuje współczesne komedie romantyczne; raczej lżejszego kalibru powieści obyczajowe, których celem jest dostarczyć czytelnikowi pozytywnych wrażeń – wzruszyć i rozbawić, a przede wszystkim pozwolić mu miło spędzić czas. Po lekturze czterech powieści wydanych w tym cyklu mogę napisać, że trzyma on wysoki poziom, co w przypadku serii prozy o typowo rozrywkowym charakterze nie jest znów takie oczywiste. Książki Beth O’Leary, Rachel Winters i teraz – Olivii Beirne odczarowują komedię romantyczna, jako gatunek skierowany jedynie do kobiet. Napisane z humorem i sprawnie żonglujące emocjami, mogą przypaść do gustu także czytelnikom, którzy do tej pory na hasło komedia romantyczna uciekali gdzie pieprz rośnie. Wprawdzie Lista, która zmieniła moje życie nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak choćby świeże w ujęciu tematu fabuły O’Leary, ale i tak kibicowałem głównej bohaterce książki Beirne, wraz z nią odhaczając kolejne pozycje z jej listy Rzeczy – Do – Zrobienia – Przed – 30-tką.

Gdyby nie przykre wydarzenie, kto wie, czy Georgia, główna bohaterka Listy, która zmieniła moje życie, zdecydowałaby się wykonać za siostrę zadania, spisane na kilkanaście miesięcy przed trzydziestką. Wycofana i ceniąca sobie względy spokój Georgia będzie zmuszona stawić czoła swoim ograniczeniom, fobiom i lękom – choć brzmi to może groźnie, ale ujęte jest w ramy komedii romantycznej, wprawdzie lekkiej i zabawnej, ale nieuciekającej przed trudnymi tematami. Georgia, krok po kroku, nierzadko z trudem, wypełnia następne wyzwania z listy, przy okazji przygotowując ślub swojej szefowej. Uporządkowana codzienność dziewczyny coraz częściej wymyka się jej spod kontroli, ale może tym polega prawdziwe życie? Kto zna reguły gatunku, ten wie, jak skończą się perypetie Georgii, ale czy właśnie nie po to sięga się po komedie romantyczne, aby na końcu odetchnąć z ulgą, że wszystko ułożyło się tak, jak powinno? 

OLIVIA BEIRNE "LISTA, KTÓRA ZMIENIŁA MOJE ŻYCIE"

Lista, która zmieniła moje życie bazuje na popularnych również w prawdziwym życiu bucket listach, które dotyczą nieomal każdego aspektu naszego życia. W przypadku powieści Olivii Beirne takie zestawienie pomogło głównej bohaterce przełamać strach przed zmianami, wyzwaniami i przede wszystkim nauczyło ją nowego spojrzenia na życie. Oczywiście, zanim Georgia zrozumie zamiany zachodzące w jej małym świecie, zanim doceni atuty własnego charakteru, czeka ją szereg nieporozumień oraz drobnych porażek. Dziewczyna ma jednak dużo szczęścia, że wokół niej są ludzie, którym bardzo zależy na tym, aby nabrała wiatru w żagle i może także znalazła swoją drugą połówkę? Jest więc przebojowa siostra, dla której Georgia decyduje się przyjąć niełatwa wyzwanie (i ma ku temu konkretny powód), irytująca do bólu szefowa Bianca (która jednak potrafi się odnaleźć w trudnym momencie – choć to wyjątek od reguły), wreszcie przyjaciółka od serca i wiadomo – pewien fajny Jack. No, ale zanim okaże się fajny, to ojej …

Powieść Olivii Beirne należy wprawdzie do gatunku bliskiego komedii romantycznej, zbudowana jest z przewijających się wcześniej w tej prozie gatunkowej wątków, ale raczej bywa zabawna, niż jest śmieszna. Owszem, raz, czy dwa trafiają się dość nieoczekiwane zwroty akcji, fabuła ma kilka komediowych akcentów i charakterystyczne postaci, ale w mojej ocenie czegoś jej brakuje. Może szybszego tempa? Może Georgia jest trochę zbyt naiwna jak na kobietę w swoim wieku? A może zadania do wykonania nie są specjalnie atrakcyjne? Wprawdzie przeczytałem tę powieść z przyjemnością (choć przyznam, że pod koniec trochę mi się dłużyła), ale także z poczuciem, że zabrakło jej elementu, który sprawiłoby, że wspominałbym ją na długo po lekturze, jak miało to miejsce choćby w przypadku powieści O’Leary. Z drugiej jednak strony, debiut Olivii Beirne porusza ważne tematy – zmaganie się z chorobą bliskiej osoby, kwestię samoakceptacji, wychodzenia ze strefy komfortu, dbania o swoje dobre samopoczucie bez wyrzutów sumienia. Kto wie, czy ten aspekt Listy, która zmieniła moje życie nie jest tutaj najważniejszy?

 

KUP KSIĄŻKĘ NA WWW.EMPIK.COM – DZIĘKUJĘ!

 

Informacje o książce

autorka Olivia Beirne

tytuł Lista, która zmieniła moje życie

tytuł oryginału The List That Changed My Life

przekład Xenia Wiśniewska

Wydawnictwo Albatros

miejsce i rok wydania Warszawa 2020

liczba stron 352

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za współpracę przy tym tytule