MAŁGORZATA ROGALA „PUNKT WIDZENIA” [PATRONAT]

Małgorzata Rogala Punkt widzenia

Kiedy sięgam po nową książkę Małgorzaty Rogali mogę liczyć na intrygującą zagadkę kryminalną, mocną tematykę i ciekawie zarysowane tło obyczajowe. Tak było wcześniej i nie inaczej jest w Punkcie widzenia, szóstej odsłonie cyklu o warszawskich policjantach. Starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk znów wkraczają do akcji, a sprawa, z jaką przyjdzie im się zmierzyć, nie będzie należała do najłatwiejszych.

Sędzia Włodzimierz Skowroński otrzymuje wiadomość, jakiej nikt nigdy nie chciałby dostać. Jego córka została zgwałcona i zamordowana, co nieznany sprawca udokumentował na przesłanym w mailu filmie. Górska i Tomczyk rozpoczynają śledztwo, w czasie którego światło dzienne ujrzą sekrety z przeszłości, uwierające bohaterów kłamstwa, a związek policjantów zostanie wystawiony na kolejną próbę. I choć może się wydawać, że sprawę morderstwa Jagody Skowrońskiej da się szybko rozwiązać – prawda okazuje się zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Małgorzata Rogala Punkt widzenia

Małgorzata Rogala proponuje swoim czytelnikom kryminał, który odważnie wychodzi poza konwencję gatunku. Autorka cyklu o Górskiej i Tomczyku zdecydowała się od samego początku wplatać w sensacyjną intrygę wątki o istotnej (i bardzo na czasie) tematyce społecznej. Każdy tom serii porusza inne kwestie, ale w Punkcie widzenia są one wyjątkowo aktualne i drażliwe. Nie zdradzając niczego z fabuły napiszę jedynie, że przemoc seksualna i ciche na nią społeczne przyzwolenie jest jednym z wiodących tematów tego tomu.

Drugim wątkiem powieści, w mojej ocenie równie ważnym, jest kwestia odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Postać sędziego Skowrońskiego, a przede wszystkim jego postawa moralna, budzi wiele wątpliwości dotyczących (nie)etycznego postępowania, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Podoba mi się, że Małgorzata Rogala nie ucieka w swoich książkach, z natury o lżejszym gatunkowo wymiarze, od trudnych tematów i tym samym zmusza czytelnika do pogłębionej refleksji. Nie każda powieść kryminalna daje taką możliwość.

Punkt widzenia to szósta odsłona cyklu, nie tylko najmocniejsza, ale pokazująca, że seria wciąż ma potencjał i trzyma wysoki poziom. Związek Agaty i Sławka okrzepł, ale to wcale nie oznacza, że para popadła w rutynę codzienności. Pomysł na połączenie kryminału z powieścią obyczajową zaangażowaną społecznie okazał się strzałem w dziesiątkę i dlatego liczę, że z warszawskimi policjantami dane mi będzie jeszcze się spotkać. Tematów, póki co, wciąż nie brakuje – wystarczy przejrzeć najnowsze wiadomości. 

 

Małgorzata Rogala Punkt widzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka Małgorzata Rogala

tytuł Punkt widzenia

Wydawnictwo Czwarta Strona Kryminału

miejsce i rok wydania Poznań 2019

liczba stron 336

egzemplarz recenzencki

patronat medialny bloga

Nowalijki oceniają 5/6

 

 

 

 

 

 

 

Dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona za egzemplarz recenzencki

i możliwość objęcia powieści patronatem medialnym bloga