KRZYSZTOF BOCHUS „MIASTO DUCHÓW”

KRZYSZTOF BOCHUS "MIASTO DUCHÓW"

Po finale Szkarłatnej głębi (tutaj) nie mogłem pogodzić się z faktem, że seria kryminalna retro Krzysztofa Bochusa może mieć takie zakończenie, jakie właśnie przeczytałem. Dostrzegłem jednak odrobinę uchylone drzwi i ku mojej wielkiej radości radca kryminalny powrócił. Wszystko wskazuje na to, że tym razem faktycznie już po raz ostatni. Miasto duchów, czwarta część serii, dopełnia całości cyklu i w sposób dla czytelnika satysfakcjonujący zamyka ostatecznie historię Christiana Abella. Chociaż, kto to wie …

Radca kryminalny Christian Abell mieszka obecnie w Rotterdamie, gdzie wraz z żoną i córką znalazł w miarę bezpiecznie schronie przed ludźmi, którzy łatwo nie zapominają o zniewagach. Europa końca 1944 roku, zmęczona wojenną zawieruchą, z niepokojem obserwuje oraz bardziej chaotyczne ruchy wojsk niemieckich i zastanawia się, kiedy dojdzie do ostatecznego upadku III Rzeszy. Względny spokój radcy przerywa dramatycznie wydarzenie – z przydomowego podwórka zostaje porwana pięcioletnia córka Christiana i szybko okazuje się, że Abell, próbując odzyskać dziecko, będzie zmuszony wrócić do Gdańska, z którym kiedyś tak wiele go łączyło. W zamian za pomoc w poszukiwaniu córki decyduje się rozwikłać zagadkę śmierci dwóch wysoko postawionych oficerów Kriegsmarine. Niezawodny instynkt podpowiada mu, że to dopiero początek wielkich kłopotów.

KRZYSZTOF BOCHUS "MIASTO DUCHÓW"

Krzysztof Bochus znakomicie czuje powieść gatunkową, a cykl o Christanie Abellu tylko potwierdza, że jako autor kryminałów retro bardzo dobrze odnajduje się w tej konwencji. Literatura rozrywkowa (a taką w gruncie rzeczy jest wspomniana seria) tylko pozornie koncentruje się na dynamicznym tempie wydarzeń, fabule bogatej w nieoczekiwane zwroty akcji, czy ciekawie poprowadzonych wątkach kolejnych bohaterów. Te elementy czytelnik oczywiście znajdzie w Mieście duchów, ale doceniam również fakt, że autorowi udało się zaskarbić sympatię czytelnika dla głównej postaci cyklu. Radca kryminalny Christian Abell to człowiek o niezłomnych zasadach, przy tym błyskotliwy i szarmancki, ale także temperamenty, co przekłada się na jego liczne tarapaty. W ostatniej części bywa jednak przygaszony, nie tylko z powodu problemów osobistych, ale również dlatego, że widzi nieodwracalne zmiany, jakie niesie ze sobą trwająca wciąż wojna. Dodatkowo, autor wikła go w sprawę, która jest dwuznaczna moralnie, co dla radcy jest dodatkowym obciążeniem.

W Mieście duchów dzieje się sporo, jak przystało na książkę łączącą w sobie elementy klasycznego kryminału, thrillera i fabuły spod znaku powieści szpiegowskiej. Powrót do Gdańska okazał się niełatwym przeżyciem dla Abella, ale skoncentrowanie części wydarzeń wokół majestatycznej i tajemniczej bazyliki Mariackiej dało autorowi ogromne pole do popisu i Krzysztof Bochus tę możliwość w pełni wykorzystał. Wątki śledztwa prowadzą w różnych kierunkach, ale czytelnik do końca nie ma pewności, która droga prowadzi do ostatecznego rozwiązania. Lubię w tym cyklu odwołania do dzieł sztuki i tym razem też się nie zawiodłem. Spodobało mi się również to, że autor przełamał konwencję klasycznej powieści kryminalnej wątkiem szpiegowskim, wprowadzając tym samym do swojej fabuły pewną lekkość i dystans. Czytelnicy znający poprzednie części cyklu dostrzegą z pewnością subtelne nawiązania do wsześniejszych śledztw Abella, który znów współpracuje z Kukulką jak za starych, dobrych czasów. A także zauważą klamrę, którą pisarz spina serię w logiczną całość. I tym samym elegancko zamyka tę historię. 

Krzysztof Bochus przyzwyczaił swoich czytelników do dbałości o język i styl swoich powieści, ciekawego tła historycznego, udanego połączenia gatunków literackich, wreszcie szacunku dla faktów. Pracując nad kolejnymi tomami wypracował swój własny styl, dzięki czemu jego powieści czyta się z wielką przyjemnością i trudno się od nich oderwać. Odkładam Miasto duchów na półkę licząc jednak, że za jakiś czas autor powróci z całkiem nową opowieścią. Ale radcy Abella będzie mi trochę brakować. 

 

KRZYSZTOF BOCHUS "MIASTO DUCHÓW"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autor Krzysztof Bochus

tytuł Miasto duchów

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

miejsce i rok wydania Warszawa 2019

liczba stron 336

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 5/6

 

Dziękuję panu Krzysztofowi Bochusowi za egzemplarz recenzencki