KATHRYN CROFT „POZA KONTROLĄ”

KATHRYN CROFT "POZA KONTROLĄ"

Nie ukrywam, ale bardzo lubię thrillery psychologiczne. Szczególnie mocno cenię sobie te, które wychodzą spod pióra brytyjskich autorek, ponieważ podoba mi się ich recepta na ten gatunek literacki. Umiejętne połączenie wątków kryminalnych z obyczajowymi plus szczypta suspensu – to dzięki tym składowym powieść psychologiczna w lżejszej, bardziej rozrywkowej formule znakomicie sprawdza się jako odskocznia. Zarówno od lektur o mocniejszym kalibrze, jaki i od codzienności. Gatunek wciąż jest bardzo popularny, co oznacza, że corocznie na rynku wydawniczym pojawia się sporo tytułów spod znaku domestic. Nie wszystkie są udane, nie wszystkie szokują niespodziewanymi rozwiązaniami fabularnymi, a niektóre nawet rażą schematyzmem i wtórnością.

Nowa książka Kathryn Croft Poza kontrolą nie jest może specjalnie odkrywcza, ale to rozrywka na dobrym poziomie. Autorka, który ma na swoim koncie kilka tytułów, potrafi sprawnie opowiadać, dba o równowagę między elementami budującymi opowieść i to wszystko sprawia, że Poza kontrolą serwuje porządną dawkę rozrywki, zachęca do lektury i sprawia, że czytelnik ma ochotę poznać zakończenie tej historii. I znów – może niezbyt spektakularne, może przewidywalne, ale też idealnie wpisujące się w konwencję thrillera psychologicznego.

KATHRYN CROFT "POZA KONTROLĄ"

Główna bohaterka Poza kontrolą, młoda Callie zostaje żoną wdowca z dwoma synami. Relacje z chłopcami od początku oparte są na zazdrości o ojca i narastającej nienawiści wobec młodej żony, która od zawsze marzyła o rodzinie. I … za wszelką cenę chciała uciec od przeszłości, która tylko czyha, aby dać o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. W Callie narasta poczucie frustracji i osamotnienia, a powolna utrata kontroli nad nowym życiem i własną przeszłością sprawia, że kobieta zaczyna wątpić w swoją poczytalność. A wtedy już niedaleka droga do tragedii, która raz na zawsze zmieni życie kilku osób.

Kathryn Croft najpierw funduje czytelnikowi w swojej powieści wiadomość, która spada na niego niczym grom z jasnego nieba, a potem napięcie tylko rośnie. Na początku nic nie wskazuje, że wydarzenia w rodzinie Callie i Jamesa Harwellów potoczą się w takim, najmniej oczekiwanym kierunku. Ani czytelnik, ani tym bardziej główna bohaterka powieści nie wie, czy to, co się wokół niej dzieje to prawda, czy może ktoś bawi się jej kosztem, a może źródło problemów tkwi zupełnie w innym miejscu? Ta niepewność i niejasność sprawiają, że podczas lektury Poza kontrolą można odczuć niepokój, dzięki któremu szkoda odkładać książkę, licząc na wyjaśnienie coraz bardziej skomplikowanej sytuacji życiowej bohaterów. 

Poza kontrolą to solidna, choć momentami przewidywalna powieść spod znaku thrillera psychologicznego, która zapewnia rozrywkę na przyzwoitym poziomie. Myślę, że przypadnie do gustu czytelnikom, którzy lubią rozbudowaną warstwę obyczajową, niekoniecznie szybkie tempo i nie zwracają uwagi na (chwilami mało logiczne) poczynania bohaterów. Może to więc powieść bez fajerwerków, ale narzekać też nie sposób. Jestem na tak.

 

KATHRYN CROFT "POZA KONTROLĄ"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka Kathryn Croft

tytuł Poza kontrolą

tytuł oryginału The Stranger Within

przekład Ewa Kleszcz

Wydawnictwo Burda Książki

miejsce i rok wydania Warszawa 2019

liczba stron 368

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4+/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Burda Książki za egzemplarz recenzencki