„Dziewczyna z Summit Lake” Charlie Donlea

www.mrocznastrona.pl
Informacje o książce

autor Charlie Donlea
tytuł Dziewczyna z Summit Lake
tytuł oryginału Summit Lake
przekład Anna Rogulska

wydawnictwo Filia/Filia Mroczna Strona
miejsce i rok wydania Poznań 2016
liczba stron 408

egzemplarz recenzencki 

Jest coś pociągającego w atmosferze małych miast co powoduje, że stają się one świadkami przeróżnych wydarzeń. Czasem zabawnych, czasem nostalgicznych, często także zabójczo niebezpiecznych. Kultura popularna lubi idyllę uroczo położonych miejscowości, bo na tle schludnych domów i uprzątniętych ulic łatwiej jest pokazać kontrast w postaci ludzkich zachowań i skrzętnie ukrywanych tajemnic. Każdy z czytelników lub miłośników filmów i seriali bez problemu wymieni kilka tytułów, w których spokojne miasto skrywało mroczną tajemnicę. 
Do jednego z takich uroczych miast zabiera czytelnika Charlie Donlea, którego debiutancka powieść rozgrywa się w tytułowym Summit Lake. Do położonego w Paśmie Błękitnym Appalachów miasta przyjeżdża studentka pierwszego roku prawa, córka miejscowego prawnika – Becca Eckersley. Zawsze uśmiechnięta, wzorowa uczennica i nadzieja ojca – przyszłego sędziego, zostaje zamordowana w wieczór po przyjeździe. Wstępne ustalenia policji wskazują, że ofiara wpuściła mordercę (a może morderców) do domu, tym samym przyspieszając to, co zgotował jej los. Sprawa wstrząsnęła małą społecznością spokojnego Summit Lake, a przyjazd dziennikarki Kelsey Castle tylko podsyca atmosferę napięcia i niedomówień. Reporterka początkowo nie jest przekonana co do potrzeby swojej obecności w miasteczku, szczególnie, że sama zmaga się z wydarzeniami z niedalekiej przeszłości. Kiedy orientuje się, że policja stanowa robi wszystko, aby wyciszyć śledztwo, bierze sprawy w swoje ręce. To, co odkryje, sprowadzi na Castle wielkie niebezpieczeństwo, ale i w zupełnie innym świetle pokaże Beccę Eckersley.
Dziewczyna z Summit Lake to sprawnie napisany kryminał, od którego trudno się oderwać. Autor sprawnie łączy w jednej powieści wątki kryminalne z thrillerem, dodając elementy powieści obyczajowej. Wraz z dziennikarką Kelsey Castle poznajemy mieszkańców Summit Lake, chłoniemy atmosferę przytulnej miejscowości, w której morderstwa należą do rzadkości. Charlie Donlea zaproponował dość karkołomną narrację, ale poprowadził ją po mistrzowski. Powieść zaczyna się od sceny morderstwa, a potem fabuła składa się z dwóch równoległych narracji. Jedna dotyczy śledztwa dziennikarki, druga natomiast przenosi się kilkanaście miesięcy wstecz, aby pokazać jak w college’u a potem na studiach prawniczych radziła sobie główna bohaterka. Tak poprowadzona opowieść pozwala skonfrontować idealny wizerunek Beccy z tym, jaka naprawdę była. A jak łatwo się domyślić, to co na pokaz, niekoniecznie pokrywało się z rzeczywistością. Czytelnicy krok po kroku poznają motywy zabójstwa studentki i choć w pewnym momencie można trafnie wytypować kto zabił, to jednak zupełnie nie psuje to przyjemności płynącej z lektury tej powieści. 
foto Tomasz Radochoński/www.instagram.com/nowalijki
Debiutancka powieść Charlie Donlea to wciągająca i intrygująca opowieść, którą zaczyna się czytać, ot tak na próbę, aby zorientować się, że właśnie  skończyło się ostatni rozdział. Dziewczynę z Summit Lake spośród wielu innych tytułów wyróżnia oryginalna historia. Pomysł na fabułę i bardzo dobre jej poprowadzenie sprawia, że od książki trudno się oderwać. To po prostu świetna rozrywka, inteligentna i pełna emocji, z ciekawymi bohaterami i szybką akcją, która nieubłaganie biegnie do zaskakującego, no może odrobinę jednak zbyt łatwego do przewidzenia finału. Tylko z drugiej strony, czy nie tego oczekujemy, sięgając po powieść gatunkową, jaką z pewnością jest Dziewczyna z Summit Lake? Polecam!

Nowalijki oceniają: 5/6

Dziękuję Wydawnictwu Filia/Filia Mroczna Strona
za udostępnienie egzemplarza do recenzji.