„Dziewczyna w lodzie” Robert Bryndza

www.wydawnictwofilia.pl

Informacje o książce

autor Robert Bryndza
tytuł Dziewczyna w lodzie
tytuł oryginału The Girl in the Ice
przekład Emilia Skowrońska

wydawnictwo Filia/Filia Mroczna Strona
miejsce i rok wydania Poznań 2016
liczba stron 434

egzemplarz recenzencki
premiera 9 listopada 2016


Nawet czytelnik, który niezbyt uważnie śledzi nowości na krajowym rynku wydawniczym, nie mógł nie zauważyć, że ostatnio pojawiło się kilka powieści z dziewczynami w tytule. Były więc dziewczyny, które zabiły pewną Chloe, jedna znalazła się w walizce, inna podróżowała pociągiem, a jeszcze inna wróciła do Summit Lake. Nie ma co ukrywać, że żadnej z nich los nie oszczędził. Podobnie zresztą jak nie poszczęściło się bohaterce nowej powieści Roberta Bryndzy Dziewczyna w lodzie. Autor, z pochodzenia Brytyjczyk, od kilku lat mieszkający na Słowacji, znany jest z serii komedii romantycznych. Prezentowana dziś powieść to jego debiut kryminalny, początek cyklu z inspektor Eriką Foster. 

W pewien zimowy poranek mieszkaniec Londynu natrafia na zwłoki. Znajduje zamarznięte ciało młodej i pięknej kobiety, jak wkrótce się okaże, córki wpływowego biznesmena i polityka. Ponieważ sprawa dotyczy wyższych sfer towarzyskich i finansowych, śledztwo poprowadzi niezwykle doświadczona inspektor Erika Foster. Policjantka, która wciąż zmaga się z tragedią w życiu zawodowym i osobistym, zostaje specjalnie sprowadzona do Londynu z Manchesteru. Rozpoczyna się żmudne i drobiazgowe śledztwo, a na światło dzienne wypływają skrzętnie skrywane tajemnice. Erika nie wie nawet, że morderca jest bliżej, niż mogłoby się to jej wydawać. Zaczyna się pościg za zabójcą i walka z czasem …

www.wydawnictwofilia.pl
Dziewczyna w lodzie Roberta Bryndzy to rasowy kryminał z ciekawą fabułą, wyrazistymi postaciami i niezłym tempem akcji. Śledztwo w sprawie śmierci córki znanego biznesmena zatacza coraz szersze kręgi, stopniowo odkrywając prawdziwe, niekoniecznie pozytywne oblicze bohaterów. Tytułowa Dziewczyna z lodu tylko pozornie wiodła pozbawione trosk życie. Jej rodzina zdecydowanie lepiej wypada na pozowanych zdjęciach w prasie, niż w rzeczywistości. Autor podrzuca mylne tropy, zwodzi zarówno policjantów ze swojej powieści, jak i czytelnika. Im bliżej finału, tym akcja przyspiesza, pędząc do dramatycznego finału. Wprawdzie końcówka powieści trochę traci na realizmie, ale sam finał broni się, gdyż wpisuje się w konwencją gatunkową powieści.

Postacią, dla której z pewnością warto sięgnąć po książkę Roberta Bryndzy, jest inspektor Erika Foster. Twarda policjantka; skrupulatna i uparta, traktuje śledztwo niezwykle ambicjonalnie. Ona potrzebuje tej pracy i sukcesu. Nadal bowiem zmaga się z traumatycznymi wydarzeniami z poprzedniego dochodzenia, w wyniku którego zginęli niewinni ludzie, w tym osoba jej najbliższa. Zatem, tylko dzięki determinacji Eriki, sprawę zamordowanej dziewczyny udaje doprowadzić się do końca.

foto Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com

Czytelnik powieści kryminalnych może ponarzekać, że Dziewczyna w lodzie nie wnosi niczego nowego do tego gatunku. Z pewnością jest coś na rzeczy, ale w mojej ocenie powieść broni się, zarówno intrygującymi bohaterami, jak i sprawnie opowiedzianą historią. Jak przy każdej powieści tego typu zastanawiałem się Kto zabił i choć w przypadku książki Bryndzy rozwiązałem tę zagadkę dość szybko, to nie przeszkodziło to mi z zainteresowaniem śledzić kolejnych etapów śledztwa Eriki i jej zespołu. Co więcej, do samego finału powieść czytało mi się tak samo dobrze. Niecierpliwie przekładałem kolejne strony, ponieważ fabuła wciąga  właściwie już od prologu. 

Cieszę się, że tom drugi tej serii jest już w przygotowaniu, bo mam nadzieję, że Erika Foster skradnie mi  w przyszłości jeszcze kilka wieczorów. Miłośnikom gatunku zdecydowanie polecam! 

Nowalijki oceniają 5/6


za udostępnienie powieści do recenzji premierowej.