„Zaufaj mi, Anno” Joanna Opiat – Bojarska

www.wydawnictwofila.pl

Informacje o książce

autorka Joanna Opiat – Bojarska
tytuł Zaufaj mi, Anno

wydawnictwo FILIA
miejsce i rok wydania Poznań 2015
liczba stron 364

egzemplarz ebook Legimi bez limitu

Ambitną dziennikarkę telewizyjną Annę Rogozińską czytelnicy poznali w powieści Joanny Opiat – Bojarskiej Słodkich snów, Anno. Sprawa, którą zajmowała się w Primo TV, okazała się dla niej nie tylko dużym sukcesem zawodowym, ale radykalnie zmieniła jej życie osobiste. Przebojowa reporterka wraca w kolejnym tomie Zaufaj mi, Anno i tym razem będzie tak samo intrygująco, jak niebezpiecznie. Rogozińska przekona się o tym na własnej skórze. 

Gościem programu Anny w Primo TV jest Ksawery Król, prominentny działacz partii rządzącej. Tym razem pojawia się przed kamerami, aby w emocjonalnym wywiadzie opowiedzieć widzom o tragedii, jaka go spotkała. Podczas zabawy sylwestrowej z balkonu spadł syn Króla – Grzegorz, ponosząc śmierć na miejscu. Ponieważ polityk nie wierzy w samobójstwo syna, Anna postanawia rozpocząć dziennikarskie śledztwo. Po niedługim czasie przekonuje się, że tragiczne wydarzenie ma kilka wersji, świadkowie albo nabierają wody w usta, albo … giną. Kiedy sprawa  zaczyna być łączona z wątkiem dotyczącym dopalaczy i czyścicieli kamienic, wokół śmierci Grzegorza Króla robi się niebezpiecznie. I Anna, nieświadomie, naraża się na poważne konsekwencje, które prowadzą do dramatycznego finału.

W nowej osłonie kryminalno – obyczajowej serii Joanny Opiat – Bojarskiej czytelnik znajdzie to wszystko, za co ceni powieści autorki. Po pierwsze wyrazistych bohaterów, w tym oczywiście Annę Rogozińską, która nie traci nic ze swojego specyficznego uroku. Nadal jest żądna sukcesu, ambitnie podchodzi do nowych wyzwań zawodowych i nie ustaje w poszukiwaniu prawdy. Znów wydaje się być niekonsekwentna w kwestii relacji z mężczyznami, wciąż daje się wyczuć napięcie w kontaktach z matką. Anna wykorzystuje mężczyzn wokół siebie, ale tym razem, dla przeciwwagi, ona też jest ofiarą ambitnego prokuratora. Po drugie fabuła – znów wielowątkowa, od pierwszych rozdziałów wciągająca czytelnika w świat aktualnych tematów społecznych, które szerokim echem odbiły się w przestrzeni publicznego dyskursu. Na plan pierwszy wysuwa się w Zaufaj mi, Anno problem dostępności dopalaczy i ich zgubnego wpływu na kupujących je ludzi. Drugi wątek, może poboczny, ale równie istotny to działalność czyścicieli kamienic, którzy działając na granicy prawa, bez skrupułów odzyskują co lepsze lokale w wielu polskich miastach.

www.wydawnictwofilia.pl

Joanna Opiat – Bojarska z powodzeniem tworzy historie, które łączą w sobie elementy powieści kryminalnej i współczesnej opowieści obyczajowej. Z wyczuciem wplata w fabułę kolejnych książek aktualną tematykę społeczną (z małą domieszką polityki) i obserwacje natury damsko – męskiej. Dzięki wyrazistej głównej bohaterce czytelnik ma okazję poznać świat szemranych interesów, układów i wzajemnych powiązań na linii polityka – dziennikarstwo. Anna jest bezkompromisowa, szczególnie w sferze zawodowej i niestabilna, jeśli chodzi o życie osobiste. To sprawia, że nie jest nudna, ale wywołuje emocje. U mnie wciąż niezbyt przychylne, choć i tak cieplejsze, niż w części pierwszej. I tylko szkoda postaci Łukasza, który w Zaufaj mi, Anno jest jakiś taki nijaki i melodramatycznie się miota. Mam nadzieję, że mu to przejdzie. 

Już cieszę się na tom trzeci, który przedpremierowo jest już u mnie. Lada moment zabieram się za lekturę. 
Nowalijki oceniają 5-/6