„Szóste okno” Rachel Abbott

www.wydawnictwofilia.pl

Informacje o książce

autorka Rachel Abbott
tytuł Szóste okno
tytuł oryginału Sixth Window
przekład Joanna Grabarek

wydawnictwo FILIA/FILIA Mroczna Strona
miejsce i rok wydania Poznań 2017
liczba stron 528

egzemplarz recenzencki







Gwiazda Rachel Abbott rozbłysła jakiś czas temu i wszystko wskazuje na to, że będzie świecić mocno przez dłuższy czas. Każda kolejna powieść brytyjskiej autorki potwierdza tylko, że praca nad warsztatem pisarskim, połączona z pomysłem na wielowątkową fabułę to sprawdzony sposób na sukces wydawniczy. Nie inaczej jest z Szóstym oknem – książką, która pojawia się po polsku w kilka miesięcy po angielskiej premierze i udowadnia, że sukces Rachel Abbott nie był jednorazowym przypadkiem, ale efektem talentu  i ciężkiej pracy. Już to połączenie dało Abbott rozgłos i tytuł najlepszej autorki bestsellerów brytyjskiego Kindle’a, że o sympatii czytelników nie wspomnę. 

Mąż Natalie Gray, policjant, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Kobieta po wielu miesiącach żałoby wiąże się z najlepszym przyjacielem zmarłego, marząc o stworzeniu na nowo rodziny dla swojej nastoletniej córki. Pewnego dnia Natalie odkrywa niepokojące fakty z życia partnera i zaczyna bać się o przyszłość swojej córki. Postanawia na pewien czas wyprowadzić się do Manchesteru. Wynajmuje mieszkanie w czynszówce, o której mówi się, że skrywa pewną tajemnicę z przeszłości. Wkrótce Scarlett, córka Natalie, odkryje szokującą prawdę …

W tym samym czasie nadinspektor Tom Douglas, wraz ze swoim zespołem, prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa nastolatki, która na pozór prowadziła zwyczajne życie. Tropy prowadzą do Natalie Gray, której mąż, przed śmiercią, zaangażowany był w skomplikowane dochodzenie dotyczące drażliwych kwestii obyczajowych. Połączenie kilku faktów w jedną całość przyniesie zaskakujące rozwiązanie, na zawsze zmieniając życie bohaterów.


Szóste okno jest skonstruowane według planu, sprawdzonego już na czytelnikach. Rachel Abbott powoli zawiązuje intrygę, najpierw wprowadzając bohaterów, następnie niespiesznie łącząc ich z kolejnymi; miesza wątki, plącząc akcję tak, że czytelnik zostaje nią otoczony jak kokonem. I kiedy wydaje się, że gęsta sieć intryg nie pozwoli na żaden ruch, fabuła gwałtownie przyspiesza, odkrywając co i raz szokujące (albo co najmniej zaskakujące) detale z życia bohaterów powieści. I choć w Szóstym oknie poziom wzajemnych relacji niebezpiecznie przypomina manierę scenariusza oper mydlanych to muszę przyznać, że kupuję tę konwencję. Co więcej, oczekuję od Abbott, że znów poplącze losy swoich postaci tak, że dopiero finał wyjaśni wszystkie wątpliwości. I chylę czoła, że autorka potrafi za każdym razem skonstruować tak zawiłą intrygę. A przy okazji finału powieści muszę napisać, że taki, jak w Szóstym oknie, lubię najbardziej – dlaczego? A to już proszę sobie doczytać.

Jako autorka poczytnych powieści z pogranicza gatunków, Rachel Abbott udowodniła już wcześniej, że nie ma oporów przed łączeniem w jednej opowieści fikcji literackiej z ważnymi problemami społecznymi. Tak było chociażby w Obcym dziecku, tak jest i w Szóstym oknie. Nie zdradzając za wiele z fabuły napiszę jedynie, że tym razem autorka wzięła na tapet problem wykorzystywania nieletnich. Brawo za przemycenie do literatury popularnej mocniejszych akcentów, które nie obciążają fabuły, ale też nie pozwalają przejść obok problemu całkiem obojętnie.

Jak poprzednie, tak i tę powieść Rachel Abbott należy potraktować jako zamkniętą całość fabularną. Wszystkie książki łączy wprawdzie postać nadinspektora Toma Douglasa, ale jego życie osobiste to wątek poboczny i nie wpływa znacząco na odbiór powieści. A po Szóste okno warto sięgnąć, bo to kawał dobrego thrillera w najlepszym wydaniu. 

Może czas, abyście i Wy dołączyli do klubu miłośników twórczości Rachel Abbott?

Nowalijki oceniają: 5/6



za udostępnienia książki do recenzji.