KERRY WILKINSON „W POTRZASKU”

Kerry Wilkinson "W potrzasku"

Kerry Wilkinson, brytyjski dziennikarz i pisarz, ma na swoim koncie kilka serii kryminalnych. W potrzasku otwiera cykl z sierżant Jessiką Daniel, której śledztwa bardzo przypadły do gustu czytelnikom. Dość napisać, że sympatyczna pani detektyw z Manchesteru powraca jeszcze wiele razy – póki co, seria liczy trzynaście części. Nie dziwię się popularności tego sympatycznego cyklu, który wprawdzie opowiada o kolejnych morderstwach, ale (przynajmniej w debiucie) Wilkinson nastawia się raczej ma kryminał w lżejszej konwencji.

Detektyw Jessica Daniel właśnie awansowała w swojej macierzystej jednostce dochodzeniowo – śledczej i od razu spadła na nią nietypowa sprawa. Na przedmieściach Manchesteru zostaje zamordowana kobieta. Z domu nic nie zginęło, śladów przestępcy jak na lekarstwo, a do tego wydaje się, że morderca nie miał szans dostać się do domu zamkniętego od wewnątrz. Czary? Raczej sprytne posunięcie mordercy, bo ofiar przybywa, a sprawa wciąż zostaje nierozwiązana. Na domiar złego, policjantce śledztwo utrudnia ambitny, ale i dociekliwy dziennikarz. Trafił swój na swego, a to oznacza, że będzie iskrzyć!

Kerry Wilkinson "W potrzasku"

W potrzasku to pierwszy z serii kryminałów z Jessiką Daniel i w mojej ocenie – początek udany. Główna bohaterka budzi sympatię i nie sposób jej nie kibicować, jej koledzy z wydziału to dość charakterystyczne postaci, a sama sprawa morderstwa? Owszem, zagadkowa, ale dla kryminalnych wyg nietrudna to rozwikłania, no może poza  samym motywem. Można wprawdzie przyczepić się narracji, która w bardzo szczegółowy sposób opisuje najmniejsze detale prowadzonego śledztwa, ale właśnie to przegadanie sprawia, że debiut Wilkinsona czyta się – paradoksalnie – bardzo dobrze. Trudno nie dostrzec w powieści humoru, może w sarkastycznej odsłonie, ale jednak udanie komponującego się z fabułą pierwszej książki o Jessice Daniel. 

Powieść Kerry’ego Wilkinsona to kryminał odrobinę lżejszego formatu, z zaakcentowanymi wątkami obyczajowymi. Może nie jest to powieść wybitna, ale jako rozrywka na dwa wieczory sprawdza się znakomicie, choćby dlatego, że nie daje prostych rozwiązań i łatwych odpowiedzi. Jessica musi się natrudzić, dziennikarz lokalnej gazety także, że o czytelniku nie wspomnę. Jeśli tylko pojawią się po polski kolejne odsłony cyklu – z pewnością po nie sięgnę. Warto zobaczyć tę powieść w kontekście rozwoju niezwykle popularnego gatunku, jakim jest dziś thriller psychologiczny w odsłonie domestic noir

 

 

Kerry Wilkinson "W potrzasku"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autor Kerry Wilkinson

tytuł W potrzasku

tytuł oryginału Locked In

przekład Tomasz Illg

Wydawnictwo Dragon

miejsce i rok wydania Bielsko-Biała 2019

liczba stron 312

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4+/6

 

 

 

 

 

 

Dziękuję Wydawnictwu Dragon za udostępnienie egzemplarza do recenzji