CARIN GERHARDSEN „OPOWIEDZ MI O NIM”

CARIN GERHARDSEN "OPWIEDZ MI O NIM"

Thriller psychologiczny to pojęcie niezwykle obszerne i jak pokazuje doświadczenie, w ramach wyznaczonych przez definicję gatunku mieszczą się bardzo różne książki. Warto o tym pamiętać, sięgając po powieść Carin Gerhardsen Opowiedz mi o nim. Dla wielu czytelników niespieszna, zagmatwana fabuła może okazać się sporym rozczarowaniem, bo w tej opowieści warstwa obyczajowa dominuje nad sensacyjną, ale miłośnicy prozy popularnej z północy Europy powinni być usatysfakcjonowani. Szwedzka autorka proponuje historię, w której stawia swoich bohaterów przed wyborami o charakterze moralnym i skupia się na psychologii postaci i wydarzeń, potwierdzając starą prawdę, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Fabuła Opowiedz mi o nim rozpoczyna się od pewnego wydarzenia, które rozegrało się w zimowe popołudnie. Ktoś nie ustąpił komuś pierwszeństwa przejazdu, ktoś był świadkiem dramatycznego w skutkach zdarzenia, komuś życie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. Jeszcze ktoś inny podjął decyzję, której skutki okażą się opłakane w skutkach. Sandra, Kerstin i Jeannette wcześniej nie znały się, ale los połączył je na zawsze. Nic tak nie jednoczy, jak wspólna, mroczna tajemnica. 

CARIN GERHARDSEN "OPWIEDZ MI O NIM"

Carin Gerhardsen zaczęła swoją opowieść od tragicznego w skutkach wypadku, ale tak naprawdę to dopiero zalążek całej serii wydarzeń, w które autorka zaangażowała swoich bohaterów. Początkowo lekturze Opowiedz mi o nim towarzyszy poczucie chaosu, ale Gerhardsen, z wykształcenia matematyczka, trzyma wszystkie wątki mocną ręką i powoli dozuje kolejne informacje tak, że skutecznie wywraca fabułę do góry nogami. Zwroty akcji są mocną stroną powieści, która pokazuje wydarzenia z perspektywy kilkorga bohaterów, w dwóch różnych planach czasowych. Czytelnik ogląda to samo wydarzenie z różnych perspektyw i pod innym kątem, co sprawia, że mało spektakularne (w gruncie rzeczy) wydarzenie otwierające fabułę nabiera nowego znaczenia. 

CARIN GERHARDSEN "OPWIEDZ MI O NIM"

Opowiedz mi o nim to fabuła, w której punkt ciężkości został już na początku przesunięty z wątków sensacyjnych na psychologiczne. Trudno więc jednoznaczne zaliczyć książkę Carin Gerhardsen do gatunku thrillera psychologicznego w klasycznym wydaniu. Akcja nie pędzi na złamanie karku, a  zamiast zapierającego dech w piersiach tempa ważniejsze są kwestie psychologiczne. Bohaterowie albo już to zrobili, albo za moment podejmą moralnie niejednoznaczne decyzje i z ich konsekwencjami będą musieli zmagać się, czasem do końca życia. Jak na typową literaturę popularną rodem ze Skandynawii przystało, wątki obyczajowe dotykają spraw bliskich zwykłemu człowiekowi i pokazują, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Czasem wystarczy pojawić się w nieodpowiednim miejscu lub czasie. Cała reszta to efekt naszych wyborów. Z lekturą tej książki jest bardzo podobnie – wiele zależy od naszego nastawienia.

 

CARIN GERHARDSEN "OPWIEDZ MI O NIM"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka Carin Gerhardsen

tytuł Opowiedz mi o nim

tytuł oryginału Det som grös i snö

przekład Justyna Högström

Wydawnictwo Otwarte

miejsce i rok wydania Kraków 2019

liczba stron 390

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4+/6

Dziękuję Wydawnictwu Otwartemu za egzemplarz recenzencki