B.A. PARIS „DYLEMAT”

B.A. PARIS "DYLEMAT"

Mam wrażenie, że czwarta powieść B.A. Paris znów spolaryzuje czytelników. Po niezwykle udanym debiucie, jakim w mojej ocenie był thriller psychologiczny Za zamkniętymi drzwiami, kolejne książki przyjmowane są z mieszanymi uczuciami. Sam, choć polubiłem styl angielskiej pisarki czuję, że póki co, nie udało jej się powtórzyć sukcesu towarzyszącego debiutowi. Z ciekawością czytam kolejne powieści, ale dostrzegam w nich różne mankamenty, które sprawiają, że choć to wciąż literatura rozrywkowa na przyzwoitym poziomie, wyczekiwanego efektu wow! nie odnotowuję. Dylemat z pewnością zaskoczy fanów twórczości B.A. Paris, ponieważ autorka zdecydowała się odejść od konwencji thrillera psychologicznego, a już na pewno od takiego, gdzie wydarzenia pędzą na złamanie karku. Nowa powieść koncentruje się na psychologii bohaterów i wciąga czytelnika w gęstą od tajemnic oraz przemilczeń historię o tym, czy warto kłamać po to tylko, aby później żałować tego przez lata. 

Livia i Adama to małżeństwo z długim stażem, dwójką dorastających dzieci i domem na przedmieściu. Kobieta przygotowuje się właśnie do swoich czterdziestych urodzin a przyjęcie, które organizuje, to spełnienie jej największych marzeń. W działaniach dzielnie wspiera ją mąż, szykując dla Livii niespodziankę. To ma być perfekcyjny dzień, ale i żona, i mąż dowiadują się czegoś, co może zepsuć nie tylko wyczekiwane urodziny, ale także dalsze szczęśliwe życie. Oboje zmagają się z niejednym dylematem, utrzymanie tajemnicy przez kolejne godziny przyjęcia kosztuje ich więc niż początkowo im się wydawało. Atmosfera gęstnieje, napięcie rośnie, a sekrety uwierają bardziej niż kamyk w bucie. Przyjęcie kiedyś się skończy, a prawda nadal czeka na ujawnienie.

B.A. PARIS "DYLEMAT"

Po trzech książkach, które można zaliczyć do thrillerów psychologicznych, B.A. Paris napisała powieść psychologiczną i chyba tym wyborem trochę zaskoczyła swoich czytelników. Z pewnością zakończyła mnie, bo pisząc zupełnie szczerze, spodziewałem się czegoś innego, sięgając po Dylemat. Szybko jednak zorientowałem się, że dramatyczne wydarzenie z początku książki to tylko punkt wyjścia do opowiedzenia historii Livii i Adama, którym dotychczasowe życie zaczęło się rozpadać. Oboje, w różnym czasie, poznali sekrety, których ujawnienie mogłoby na zawsze zmienić nie tylko ich relacje, ale także kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Autorka powoli odkrywa kolejne niewiadome, skupiając się na pogłębionej psychologii swoich bohaterów. Dla czytelnika niełatwe jest śledzenie tytułowego dylematu, z którym zmagają się bohaterowie powieści – skłamać, przemilczeć, poczekać na wyjaśnienie, a może jednym ostrym ruchem przekłuć balonik niedomówień i emocji? A te są coraz bardziej intensywne, bo małżonkowie orientują się, że coś jest nie tak i budzi to w nich niepokój.

Dylemat napisany jest z pierwszoosobowej perspektywy obojga małżonków, którzy naprzemiennie opowiadają o swoich wątpliwościach, kłamią i kluczą w dobrej sprawie. Momentami tak poprowadzona narracja męczy, ponieważ trudno nie odnieść wrażenia, że bohaterowie Dylematu wciąż mówią o tym samym, co tylko wzmaga wrażenie, że autorce trochę zabrakło pomysłu na fabułę i  dlatego jej postaci jednak kręcą się w kółko. Ale to, co przyciąga uwagę czytelnika i co nie pozwala przerwać lektury, to wątek kłamstwa, które dotyczy Adama. Niestety, nie mogę zdradzić o co chodzi, ponieważ w ten sposób zepsułbym przyjemność z czytania tej powieści.

Owszem, można narzekać na motywy, którymi kierują się bohaterowie, można przyczepić się do dość prostej fabuły, ale nie można odmówić autorce Dylematu drygu do pisania historii bohaterów z pogłębionym rysem psychologicznym. Rozterki Livii i Adama mogą w pewnym momencie irytować, ale wystarczy zadać sobie pytanie, co czytelnik zrobiłby na ich miejscu. I to wystarczy, aby na powieść spojrzeć przychylnym okiem. Widać bowiem, że B.A. Paris kombinuje z gatunkiem, próbuje znaleźć dla siebie miejsce na rynku wydawniczym od dawna nasyconym thrillerami psychologicznymi w najróżniejszych odcieniach. Być może zwrot w stronę powieści psychologicznej to jest dobry ruch? Póki, co – kupuję ten twist i tradycyjnie wypatruję kolejnej książki autorki Za zamkniętymi drzwiami, Na skraju załamania i Pozwól mi wrócić.

 

Informacje o książce

autorka B.A. Paris

tytuł Dylemat

tytuł oryginału The Dilemma

Wydawnictwo Albatros

miejsce i rok wydania Warszawa 2020

liczba stron 352

Nowalijki oceniają 4+/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za egzemplarz recenzencki