ALICE FEENEY „ZABÓJCZA PRZYJAŹŃ”

ALICE FEENEY "ZABÓJCZA PRZYJAŹŃ"

Wprawdzie poprzednia powieść Alice Feeney Czasem kłamię (tutaj) przeleżała się na półce kilka lat, ale za to jej nowa propozycja Zabójcza przyjaźń nie czekała ani chwili. Głównie dlatego, że angielska autorka pisze w stylu, który bardzo mi odpowiada. Jej książki to klasyczne thrillery psychologiczne z suspensem, rozbudowanym wątkiem obyczajowym, tajemnicami z przeszłości i przede wszystkim wszechobecnym kłamstwem, które skutecznie zbija pantałyku. Ten miks nie każdemu czytelnikowi przypadnie do gustu, co zrozumiałe, ale ja wprost uwielbiam zagłębiać się w niejednoznaczne, pełne przeinaczeń opowieści, w których nie mam pewności, czy to, o czym czytam, jest prawdą, czy tylko tak mi się wydaje. Zabójcza przyjaźń to jedna z takich powieści, oczywiście tu i ówdzie przerysowana, ale taki już urok thrillerów psychologicznych.

Anna Andrews, prezenterka wiadomości w BBC, z dnia na dzień powraca do roli reporterki, kiedy po urlopie macierzyńskim wraca do pracy jej koleżanka. Dlatego szef wysyła Annę do jej rodzinnego Blackdown, aby zrelacjonowała okoliczności brutalnego morderstwa. Bohaterka, która wolałaby nie wracać w rodzinne strony, nie ma specjalnie innego wyjścia, ale kiedy okazuje się, że dochodzenie prowadzi jej były mąż, Anna uświadamia sobie, że to dopiero początek jej problemów. Prawda bowiem bywa względna, kłamstwo ma krótkie nogi a konsekwencje? No cóż, te bywają nad wyraz niebezpieczne.

ALICE FEENEY "ZABÓJCZA PRZYJAŹŃ"

Zabójcza przyjaźń to taki rodzaj thrillera psychologicznego, jakiego coraz częściej brakuje mi na rynku wydawniczym. Gęsty od intryg i kłamstw, bawiący się prawdą, podrzucający czytelnikowi mylne tropy. Powieść Alice Fenney taka właśnie jest – lekka i wciągająca w sam środek jednego wielkiego kłamstwa, którego konsekwencje ciągną się za bohaterami od dawna. Owszem, kolejna książka momentami przywołuje Czasem kłamię, ponieważ kluczem do zrozumienia intrygi ponownie okazuje się pamiętnik (?) jednej z osób, napisany tak, że trudno określić, kto z bohaterów jest jego autorem/autorką. Feeney sięga po znane sztuczki, jak choć relacjonując wydarzenia z perspektywy dwojga głównych postaci, ale ta wtórność absolutnie nie przeszkadza w śledzeniu coraz bardziej zagmatwanej (i odrobinę jednak przydługiej) fabuły. Na szczęście autorka nie sili się na psychologizowanie, choć wprowadza wątki typowe także dla domestic noir, tym razem pozostające w cieniu, ale mające wpływ na pewne decyzje bohaterów.

Dla czytelnika, który czyta dużo gatunkowej prozy rozrywkowej Zabójcza przyjaźń nie będzie, co prawda, wielkim zaskoczeniem, ale powinna okazać się całkiem udaną lekturą. Alice Feeney pisze sprawnie, dobrze porusza się w obszarze literatury popularnej, nawet jeśli sięga po zgrane motywy, to czyni to dosyć zgrabnie, tworząc rozrywkę na bardzo dobrym poziomie. Warto bowiem pamiętać, że w kwestii thrillera psychologicznego napisano już chyba wszystko, zatem autorkom i autorom jest coraz trudniej zaskoczyć czymś czytelnika. Na szczęście, od czasu do czasu, komuś udaje się ta trudna sztuczka. Alice Feeney ponownie wypada na plus.

 

KUP KSIĄŻKĘ NA WWW.EMPIK.COM

 

Informacje o książce

autorka Alice Feeney

tytuł Zabójcza przyjaźń

tytuł oryginału His & Hers

przekład Agnieszka Walulik

Wydawnictwo W.A.B.

miejsce i rok wydania Warszawa 2021

liczba stron 384

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4+/6

 

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem W.A.B.