Brytyjska pisarka Sarah A. Denzil zadomowiła się już na polskim rynku wydawniczym. Jej powieści można z pewnością zaliczyć do modnego gatunku thrillera psychologicznego, ale łatwo zauważyć, że styl autorki swobodnie wędruje między powieścią obyczajową, kryminałem, prozą psychologiczną i wspomnianym thrillerem. Warto o tym pamiętać, sięgając po piątą opublikowaną po polsku książkę Denzil. Śmiertelne kłamstwo w mojej ocenie to powieść psychologiczna lżejszego, bardziej rozrywkowego kalibru, bez pędzącej na oślep akcji, ale z zaskakującym czytelnika finałem. Owszem, niektórych rozwiązań można było się spodziewać, inne autorka wyciągnęła znienacka niczym królika z kapelusza, ale trzeba przyznać, że całość da się logicznie wytłumaczyć. Denzil to jedna z tych pisarek, których fabuły nie wpłyną znacząco na rozwój powieści popularnej, ale za to potrafią dostarczyć rozrywki na przyzwoitym poziomie, a przy okazji przemycić wątki społeczne czy obyczajowe.
Mieszkańcy niewielkiej osady Buckthorpe wciąż mają w pamięci wydarzenia sprzed dekady, kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął młody Samuel Murray. To zniknięcie powiązano z oskarżeniem go przez koleżankę Rosie Sharp o napaść seksualną. Lokalna policja szybko zakończyła dochodzenie, ale młodsza siostra Rosie – Heather tamtej nocy dostrzegła coś, co wciąż nie daje jej spokoju. Obie siostry spotykają się po latach w rodzinnej miejscowości, ale szybko okazuje się, że komuś bardzo nie podoba się ich powrót do domu matki. Istnieje bowiem obawa, że Rosie, a przede wszystkim Heather, będzie chciała poznać prawdę o tamtych wydarzeniach. A to może zepsuć spokój wielu ludzi.
Śmiertelne kłamstwa to powieść, która zabiera czytelnika do świata małej konserwatywnej społeczności, odizolowanej od cywilizacji. Buckthorpe wydaje się może być sielankową krainą otoczoną pięknym lasem, ale przecież i tam mieszkają ludzie a ci, jak wiadomo, są różni. Skrywają na przykład mroczne tajemnice i aby uchronić się przed konsekwencjami wydarzeń podjętych lata temu, gotowi są na wiele. Przekonają się o tym siostry Sharpe, choć i one mają do przepracowania sporo problemów, czy niewyjaśnionych sekretów, które negatywnie wpłynęły na ich wzajemne relacje. Obie czują, że zachowują się wobec siebie nieuczciwie, pozwalając przeszłości wpływać na teraźniejszość. I wokół tych niezdrowych relacji, wzajemnych animozji i niewypowiedzianych pretensji Sarah A.Denzil obudowuje swoją fabułę. Skupia się na psychologii postaci, odtwarzając przy okazji duszny, klaustrofobiczny klimat małej społeczności.
Powieść Denzil nie jest specjalnie odkrywcza i nie zaskakuje również w kwestii konstrukcji. Czytelnik poznaje wydarzenia z perspektywy pierwszoosobowej narracji obu sióstr, z których jedna opowiada o chwili obecnej, druga wspomina wydarzenia sprzed dziesięciu lat. To chyba standardowe dla thrillerów psychologicznych rozwiązanie i wiadomo, że w pewnym momencie zdarzenia zaczną się zazębiać. Autorka lubi mocne, zaskakujące finały i Śmiertelne kłamstwa nie są w tej kwestii odstępstwem od reguły. Jedni czytelnicy lubią takie zakończenia, innych irytują wyskakujące znikąd rozwiązania. No cóż, po raz wtóry warto wspomnieć o tym, że nasze indywidualne upodobania, to nasza sprawa. Ja prozę Sarah A. Denzil lubię, choćby za mocno podkreślone elementy obyczajowe i psychologiczne, ale rozumiem też, że są czytelnicy, którzy od tego gatunku powieści oczekują szybszego tempa i większego racjonalizmu.
Informacje o książce
autorka Sarah A. Denzil
tytuł Śmiertelne kłamstwa
tytuł oryginału The Liar’s Sister
przekład Joanna Grabarek
Wydawnictwo Filia/Mroczna Strona
miejsce i rok wydania Poznań 2020
liczba stron 376
egzemplarz recenzencki – finalny
Nowalijki oceniają 4+/6
Dziękuję Wydawnictwu Filia/Mroczna Strona za egzemplarz recenzencki