„Śnieżka musi umrzeć” Nele Neuhaus

www.mediarodzina.pl

Informacje o książce

autorka: Nele Neuhaus
tytuł: Śnieżka musi umrzeć
tytuł oryginału: Schneewittchen Muss Sterben
przekład: Anna i Miłosz Urbanowie

wydawnictwo: Media Rodzina
miejsce i rok wydania: Poznań 2013
liczba stron: 520

egzemplarz: recenzenckiŚnieżka musi umrzeć to czwarta powieść Nele Neuhaus wydana w Polsce, a kolejna w udanej serii wydawniczej Gorzka Czekolada. Kryminały te łączy para para policjantów Pia Kirchoff i Olivier von Bodenstein. Podobnie jak w innych seriach wydawniczych, każda książka stanowi osobną historię, choć równolegle czytelnik poznaje prywatne losy stróżów prawa. I znów jest tak, że powieści można czytać w dowolnej kolejności, z zastrzeżeniem, że niejasne mogą być pewne fakty z życia policjantów. Nie wpływa to jednak na przyjemność śledzenia kolejnych zagadek kryminalnych. 

Urocza wioska Altenhain tylko z pozoru wydaje się być rajem na ziemi. Owszem, na pierwszy rzut oka widać zadbaną okolicę, przyjaznych i zasobnych mieszkańców, sprzyjającą osiedleniu się za miastem atmosferę. Jednak kiedy spojrzy się trochę dokładniej, przysłucha się opowieściom mieszkańców wsi i poskłada strzępki informacji w jedną całość, rzeczywistość zaczyna wyglądać mniej sielankowo. Z drzwiami okazałych domów czai się strach, ukrywa się przemoc, zazdrość, niewyjaśnione urazy, zatargi z przeszłości. Z pozoru sympatyczni mieszkańcy okazują się małostkowymi , płytkimi potworami, dla których liczą się tylko status społeczny, pieniądze i zemsta. Wiele brudnych sekretów próbują ukryć bohaterowie powieści Nele Neuhaus, ponieważ za dużo mogą stracić, jeśli na jaw wyjdą ich wstydliwe grzeszki. 

Punktem wyjścia dla fabuły książki Śnieżka musi umrzeć jest powrót Tobiasa Sartoriusa, który odbył karę dziesięciu lat więzienia za zamordowanie we wsi dwóch nastolatek. Z otwartymi ramionami wita go tylko ojciec, który nie wierzy w winę syna, oraz wąska grupa przyjaciół. Dla większości mieszkańców Altenhain ten powrót jest bardzo nie na rękę, gdyż niespodziewanie burzy pozorny spokój lokalnej społeczności i zmusza ją do podejmowania niesprzyjających im decyzji.

Równolegle z powrotem Tobiasa, na starym lotnisku zostają odkryte ludzkie szczątki i ktoś próbuje zabić niezwiązaną ze sprawą kobietę. Para policjantów Pia Kirchoff i Olivier von Bodenstein rozpoczynają śledztwo, które bardzo szybko doprowadzi ich do Altenhein i ponownie w złym świetle przedstawi Tobiasa. Jednak wyniki skrupulatnie prowadzonego śledztwa okażą się wstrząsające …

Kryminał Nele Neuhaus to solidnie napisana powieść sensacyjna z ciekawym, rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Intryga kryminalna jest wielowarstwowa, czytelnik, wraz z bohaterami zostaje zmuszony do stopniowego, mozolnego odkrywania kolejnych warstw prawdy o wydarzeniach sprzed dekady. Autorka z ogromną precyzją ułożyła wszystkie elementy swojej układani, od czasu do czasu podrzucając pionek, który jednak kompletnie nie pasuje do całości. Neuhaus ma dobre pióro, ciekawy pomysł na zagadkę kryminalną oraz wyczucie otaczającej ją rzeczywistości. Świetnie przedstawiła duszną atmosferę wsi, która skrywa szokującą tajemnicę. Jej bohaterowie są wyraziści, intrygujący. Pary policjantów nie da się nie lubić i nie kibicować im w zataczającym coraz szersze kręgi śledztwie. Warto zwrócić uwagę na rozbudowany rys psychologiczny postaci, dzięki czemu zyskują one dodatkowy atut i jeszcze bardziej intrygują. 

www.nowalijki.blogspot.com
Śnieżka musi umrzeć to moje kolejne spotkanie z twórczością Nele Neuhaus. Czytałem również i tę powieść, ale na prośbę Wydawnictwa zdecydowałem się napisać o książce kilka zdań. Z każdym razem spotkanie z kolejnymi częściami serii uważam za bardzo udane. Pisarka znalazła sposób na satysfakcjonujące czytelnika połączenie powieści kryminalnej, obyczajowej i psychologicznej. Pokazanie ciemnej strony ludzkiej natury nie jest może zbyt odkrywcze, ale pisarka czyni to na własny sposób, dzięki czemu nieunikniona wtórność nie przeszkadza. Osadzenie mrocznych zdarzeń w sielankowych z pozoru okolicznościach przyrody wzmacnia tylko zamierzony efekt zaskoczenia.

Na koniec, polecając powieści Nele Neuhaus niezdecydowanym czytelnikom napiszę jedynie, że jej książki można porównać do serii Camilli Läcberg i Katarzyny Puzyńskiej. Książki tych  trzech autorek stoją u mnie na jednej (długiej) półce. Niedaleko od kolekcji Agathy Christie.

Nowalijki oceniają: 5/6Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za udostępnienie egzemplarza do recenzji.