ELLE COSIMANO „FINLAY DONOVAN NADCHODZI”

Czytanie konkretnych gatunków literackich w określonych porach roku to oczywiście fanaberia, ale … Od zawsze mroczne thrillery psychologiczne czy wielowątkowe powieści obyczajowe zdecydowanie lepiej czyta się jesienią i zimą. Latem łatwiej sięga się po niezobowiązującą prozę nastawioną przede wszystkim na rozrywkę, czyli komedie kryminalne. Piszę oczywiście na podstawie własnego doświadczenia, ale choć i ja traktuję ten podział z przymrużeniem oka, latem faktycznie czytam z przyjemnością gatunki, po które nie sięgam zbyt często. Tym razem mój wybór padł na Finlay Donovan nadchodzi Elle Cosimano, pierwszą część serii, która przypadnie do gustu czytelnikom lubiącym połączenie humoru z sensacją w amerykańskim stylu. Niezaprzeczalnym atutem tej lekkiej wakacyjnej lektury jest tytułowa bohaterka, całkiem niezły dowcip i sprawna gra autorki z konwencją prozy gatunkowej, w której wszystkie chwyty dozwolone.

Główna bohaterka powieści Elle Cosimano to młoda rozwódka z dwojgiem dzieci i średnio popularna autorka powieści sensacyjnych, wciąż narzekająca na brak czasu i gotówki. Przez przypadek, w czasie omawiania fabuły kolejnej książki ze swoją agentką, Finlay zostaje wmanewrowana w sytuację, która okaże się początkiem całej serii niebezpiecznych wydarzeń, jakby żywcem wyjętych z jej fabuł. Czy młoda pisarka może liczyć na szczęśliwe zakończenie?

Komedia kryminalna jest trudnym gatunekiem choćby dlatego, że humor to indywidualna sprawa i albo kupuje się to, co proponuje autor/ka, albo nie. W przypadku Finlay Donovan nadchodzi jest dość zgrabnie przede wszystkim dlatego, że Cosimano łączy w jednej fabule motywy rodem z serii o mafii ze szczyptą romansu i opowieści obyczajowej. Wydarzenia (a jest ich sporo i zmieniają się jak w kalejdoskopie) koncentrują się wokół Finlay, której z pomocą przychodzi opiekunka jej dzieci Vero. Obie panie tworzą dynamiczny duet specjalizujący się w kłopotach na własne życzenie. Bohaterki mają sporo wad, dzięki którym autorce udało się uwypuklić elementy komediowe, ale i przemycić kilka trafnych spostrzeżeń na temat amerykańskiej rzeczywistości. Niektóre rozwiązania fabularne należy wziąć w duży cudzysłów, ale już wątek pisarki i procesu twórczego jest na swój sposób intrygujący. Podobnie jak cała historia kryminalna, która wymaga również od czytelnika zacięcia detektywistycznego.

Finlay Donovan nadchodzi to przykład lekkiej powieści z pogranicza gatunków, nacechowana humorem współczesna opowieść tym, jak łatwo narobić (nie tylko) sobie bałaganu w życiu. Sympatyczna główna bohaterka, jej rezolutne dzieci, wspierająca przyjaciółka oraz wredny były mąż i dociekliwa sąsiadka z naprzeciwka tworzą prawdziwie wybuchową układankę. To dzięki nim tę historię czyta się z niekłamaną przyjemnością i bez zadęcia – pamiętając, że powieść Elle Cosimano to niezobowiązująca książka w sam raz na letnie popołudnie. Finał zapowiada ciąg dalszy i jeśli kolejny tom pojawi się po polsku – z pewnością po niego sięgnę. Po pierwsze z czystej ciekawości, po drugie po to, aby zrelaksować się przy lekturze lekkiej prozy gatunkowej.

Informacje o książce

autorka Elle Cosimano

tytuł Finlay Donovan nadchodzi (Finlay Donovan is Killing It)

przekład Anna Pochłódka – Wątorek

Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza 2022

ocena 4+/6

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem