ED i LORRAINE WARREN, ROBERT DAVID CHASE „NAWIEDZENIA. HISTORIE PRAWDZIWE”

ED i LORRAINE WARREN

Fani horrorów z pewnością kojarzą Eda i Lorraine Warren, amerykańskie małżeństwo badaczy zjawisk paranormalnych. To ich prace naukowe, poświęcone nawiedzeniom, zainspirowały twórców filmowych, a produkcje takie jak Amityville, Obecność, czy Annabelle weszły na stałe do kanonu popkultury i tym samym rozsławiły nietypową działalność Warrenów. Nawiedzenia. Historie prawdziwe opisują najciekawsze przypadki, z jakimi w swojej długoletniej pracy spotkało się małżeństwo demonologów, spisane przez Roberta Davida Chase’a i opatrzone komentarzem samych badaczy. Książka nie ma może takiej siły rażenia jak słynni Demonolodzy, ale stanowi ciekawostkę literacką, która przypadnie do gustu czytelnikom, którzy nie tylko lubią dreszczyk emocji, ale przede wszystkim mają duże poczucie … humoru i dystans wobec opisywanej (nie)rzeczywistości. 

ED i LORRAINE WARREN

Wiedzieliście, że duch to nie to samo, co zjawa? Potrafilibyście zdefiniować opętanie demoniczne? A może macie w swoich albumach fotografie parapsychiczne? Jeśli tak jak ja, na każde z tych pytań odpowiedzieliście  negatywnie, a kwestia zjawisk paranormalnych budzi Waszą ciekawość – to Nawiedzenia. Historie prawdziwe są książką właśnie dla Was. Warrenowie przytaczają kilkanaście opowieści o nawiedzeniach i duchach, skupiając się na Nowej Anglii, a konkretniej na stanie Connecticut i starej nekropolii Union w Monroe, miejscowości, która słynie z występowania zjawisk nadprzyrodzonych. Obok epizodów związanych z tą lokalizacją, dużą część książki wypełniają historie z innych miejsc, które odwiedziło i przebadało małżeństwo Warrenów

Zbiór opowieści spisanych przez Roberta Davida Chase’a to swoisty przegląd zjawisk paranormalnych dostrzeżonych przez słynnych demonologów. Kolejne epizody paranormalne może zbytnio nie przerażają, ale czytane wieczorem potrafią wywołać gęsią skórkę i przypominają straszne historie opowiadane przy ognisku. Momentami ocierają się o naiwność, ale to raczej kwestia stylu Nawiedzeń. Historii prawdziwych niż samej tematyki. Wydana po raz pierwszy w 1992 roku książka nie przypomina współczesnej literatury faktu, ale w mojej ocenie jest klimatyczną i na swój sposób sympatyczną ramotą. Dlatego też napisałem we wstępie, że to idealna propozycja dla czytelników z dystansem i poczuciem humoru. 

ED i LORRAINE WARREN

Działalność Eda i Lorraine Warrenów była dość specyficzna, ale książka Chase’a nie próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy warto/można/trzeba wierzyć w zjawiska nadprzyrodzone. Przytoczone przez małżonków przykłady z różnych miejsc w Stanach Zjednoczonych pokazują, że wiele może wydarzyć się, może nie między ustami a brzegiem pucharu, ale już na granicy życia i śmierci na pewno. Można do tematu podejść (nomen omen) śmiertelnie poważnie, można z przymrużeniem oka. Wybór należy do Ciebie, czytelniku. 

 

ED i LORRAINE WARREN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorzy Ed i Lorraine Warren, Robert David Chase

tytuł Nawiedzenia. Historie prawdziwe

tytuł oryginału Graveyard

przekład Martyna Plisenko

Wydawnictwo Replika

miejsce i rok wydania Poznań 2019

liczba stron 240

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4/6

 

 

 

 

 

 

 

Dziękuję Wydawnictwu Replika za egzemplarz recenzencki