AMBER GARZA „CHCĘ TWOJEGO ŻYCIA”

To prawda, że thrillery psychologiczne nie są już w stanie niczym zaskoczyć, ponieważ ten gatunek jest eksploatowany od lat przez kolejne autorki i (zdecydowanie rzadziej) autorów. Najwyraźniej jednak popularność tego typu literatury rozrywkowej nie spada, skoro na półkach księgarskich co i raz pojawiają się kolejne tytuły. Sam nadal z przyjemnością sięgam po thrillery, głównie dla czystej rozrywki, ale także po to, aby przekonać się, czy kolejna fabuła będzie mutacją dobrze znanych historii, mniej lub bardziej udaną żonglerką kliszami, czy może jednak zaproponuje świeże spojrzenie na definicję gatunku.

Oczekiwania – przynajmniej ostatnio – nie idą w parze z czytelniczą rzeczywistością, ale niespecjalnie mi to przeszkadza. Od książek spod znaku thrillera psychologicznego oczekuję tajemnicy i suspensu, motywów obyczajowych wpisanych w historię, która obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji i finału burzącego, budowane w czasie lektury, wyobrażenia na temat wydarzeń. To wszystko dała mi lektura powieści Amber Garzy Chcę twojego życia. Fabuła opiera się na sprawdzonym pomyśle, autorka sięga po znane chwyty, ale jednocześnie pisze zajmująco, wprowadzajac ten charakterystyczny dla gatunku mętlik i serwując zaskakujący, choć nieco przerysowany finał. Innymi słowy jej książka to przykład literatury niespecjalnie może odkrywczej, ale na pewno spełniającej swoją rozrywkową funkcję.

Kelly Medina, pani domu z kalifornijskiego miasteczka ma za sobą wydarzenie, które sprawa, że jej osąd rzeczywistości wydaje się być nieco zachwiany. Dlatego, kiedy przez przypadek dowiaduje się, że w Folsom mieszka młoda matka, która nazywa się tak samo jak ona, przyjaciółka Kelly ma sporo wątpliwości. Szczególnie, że nigdy nie udało się jej poznać nowej znajomej Mediny. Ta zaś zaprzyjaźnia się z młodą kobietą i z czasem, krok po kroku, zaczyna odkrywać sekrety drugiej Kelly. Relacja między kobietami komplikuje się do chwili zniknięcia jednej z nich, kiedy okazuje się, że sprawy wyglądają dramatycznie inaczej niż wydawało się na początku ich znajomości.

O książce Amber Garzy można napisać, że to wzorcowy przykład thrillera psychologicznego w nurcie domestic noir, podgatunku, w którym zasadniczo specjalizują się brytyjskie powieściopisarki. Okazuje się jednak, że historie spod tego znaku całkiem nieźle radzą sobie także za oceanem. Chcę twojego życia to kameralna opowieść o traumatycznych przeżyciach, obsesji i toksycznie rozumianym macierzyństwie. I znówu – nic nowego – ale przyznam, że książka wciąga, przede wszystkim dzięki klimatowi niepewności towarzyszącemu podczas lektury. Pierwszoosobowa narracja z perspektywy kobiety, skierowana bezpośrednio do drugiej bohaterki sprawia, że czytelnik nie ma pewności czy to, o czym czyta, to prawda, czy może urojenia, rzeczywistość zniekształcona przez czynniki trudne do opisania, bez zepsucia przyjemności z lektury. Tak prowadzona narracja powoduje mętlik o tyle przyjemny, że nakręcający ochotę na ciąg dalszy. Nawet, jeśli poszczególne elementy tej układanki zaczynają w pewnym momencie wpadać na swoje miejsce i prowadzą do oczywistych, żeby nie napisać – banalnych – wniosków, ale za to niekoniecznie przewidywalnego finału.

Chcę twojego życia to thriller niezbyt odkrywczy, bazujący na wykorzystywanych w tym gatunku motywach i chwytach, ale sprawnie napisany i przez to angażujący. Od literatury rozrywkowej nie oczekuję nie wiadomo czego, ale nie godzę się na brak szacunku wobec czytelnika oraz dostrzegam słabości stylu. Żadnych z tych elementów nie odnotowałem podczas lektury powieści Amber Garzy, co więcej, czas spędzony z jej powieścią uważam za dobrze wykorzystany do tego stopnia, że jeśli po polsku pojawią się kolejne książki tej autorki – z pewnością po nie sięgnę. Pierwsze spotkanie z jej twórczością oceniam co najmniej na obiecujące i chciałbym się przekonać, czy czytelnicze przeczucie i tym razem mnie nie zawiedzie.

Informacje o książce

autorka Amber Garza

tytuł Chcę twojego życia (When I Was You)

przekład Kaja Gucio

Wydawnictwo Marginesy 2023

ocena 4+/6

recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem