ALEX MICHAELIDES „PACJENTKA”

Pacjentka Alex Michaelides

Lubię thrillery psychologiczne i kryminały. Traktuję je jako odskocznię od poważniejszej literatury, którą zajmuję się na co dzień. Mam za sobą sporo przeczytanych tytułów, dlatego coraz trudniej mnie zaskoczyć, a co gorsze, często mam wrażenie, że w tym, jakże popularnym gatunku, wszystko już było. Specjalnie mi to jednak nie przeszkadza, ponieważ sięgając po książkę taką jako choćby Pacjentka Alexa Michaelidesa, liczę na dobrą rozrywkę i jestem w stanie przymknąć oko na ewentualne luki w fabule, czy nadmierne przerysowanie rzeczywistości. 

Fabuła Pacjentki Alexa Michaelidesa koncentruje się wokół morderstwa, które zelektryzowało kilka lat temu Wielką Brytanię. Alicia Berenson z zimną krwią zabiła męża, a następnie zamilkła na lata. Historią utalentowanej malarki i cenionego fotografa zainteresował się psychoterapeuta Theo Faber, któremu udało się dostać pracę w The Grove, szpitalu psychiatrycznym, w którym od dnia morderstwa leczona jest Alicia. Ambitny doktor postanawia przywrócić Alicię społeczeństwu i skłonić ją do mówienia. Rezultaty jego terapii okażą się szokujące. 

Pacjentka Alex Michaelides

Alex Michaelides napisał Pacjentkę, wykorzystując wszystkie składowe potencjalnego hitu wydawniczego. Tajemnicze okoliczności szokującego morderstwa, dwutorowo prowadzona narracja, trzymająca w napięciu fabuła – to wszystko, połączone z lekkim, wręcz potoczystym stylem Michaelidesa sprawia, że Pacjentkę czyta się błyskawicznie. Właściwie nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że od historii Alicii Berenson nie  sposób się oderwać. Jak w każdej powieści z gatunku thrillera psychologicznego niektóre elementy fabuły wydają się naciągane, ale i tak najważniejszy jest finał. Owszem, zaskakujący i wywracający historię do góry nogami, ale też bez wielkiego efektu WOW! Co więcej, mam wrażenie, że chwyt kompozycyjny powieści Michaelidesa wydaje mi się znajomy, ale i tak finał robi odpowiednie wrażenie.

Książka powinna spodobać się czytelnikom, którzy tak, jak ja, lubią dobrze napisaną, wartką fabułę, przymykają oko na drobne przerysowania i po prostu chcą przyjemnie spędzić dwa wieczory, a może nawet jeden dłuższy. Jestem przekonany, że się nie zawiodą. 

 

Pacjentka Alex Michaelides

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autor Alex Michaelides

tytuł Pacjentka

tytuł oryginału The Silent Patient

przekład Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka – Gaik

Wydawnictwo WAB

miejsce i rok wydania Warszawa 2019

liczba stron 352

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4+/6

 

Dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal za udostępnienie egzemplarza do recenzji