ALEK ROGOZIŃSKI „MIŁOŚĆ CI NIC NIE WYBACZY”

ALEK ROGOZIŃSKI "MIŁOŚĆ CI NIC NIE WYBACZY"

Podziwiam twórców, którzy za cel stawiają sobie rozśmieszanie innych. Poczucie humoru to tak indywidualna kwestia, że chyba niełatwo być kabareciarzem, scenarzystą sitcomów, albo … autorem komedii kryminalnych. W Polsce, póki co, rządzi Książę Alek Rogoziński, którego trzynasta (!) powieść właśnie ukazała się na rynku wydawniczym. Lubię styl i poczucie humoru autora Miłość Ci nic nie wybaczy, ale też nie biorę wszystkiego, co wychodzi spod jego pióra, w ciemno. W mojej ocenie poczytny autor ma na koncie i fabuły bardzo udane, i takie trochę mniej. Najnowsza powieść to powrót Księcia Komedii Kryminalnej w odsłonie, którą lubię najbardziej. Jest więc lekko, zabawnie, ale i ironicznie, a intryga kryminalna jest co najmniej satysfakcjonująca. Choć akurat zarówno w przypadku komedii kryminalnej w ogóle i Alka Rogozińskiego w szczególe, zawsze jestem w stanie przymknąć oko na część sensacyjną, byleby cała reszta było zabawna i z przytupem. I jest!

O tym, że za fasadą udanego małżeństwa mogą czaić się kłopoty, przekonała się Karolina, która zaczyna podejrzewać, że przystojny mąż ją zdradza. A do tego może być zamieszany w morderstwo. Na szczęście (lub niekoniecznie) bohaterka ma przyjaciółki, które chcą za wszelką cenę pomóc biedaczce zweryfikować przypuszczenia z rzeczywistością. I to dopiero początek całej serii zabawnych (oczywiście dla czytelnika) wydarzeń, skomplikowanych intryg i zabawnych qui pro quo, z których znane są powieści Alka Rogozińskiego. Wszystkie drogi prowadzą do pewnego Leśnego Pałacu, ale … jeśli tym samochodem kieruje Róża Krull, to wszystko może się wydarzyć.

ALEK ROGOZIŃSKI "MIŁOŚĆ CI NIC NIE WYBACZY"

Miłość Ci nic nie wybaczy to trzynasta powieść Alka Rogozińskiego i śmiało mogę już napisać, że autor stworzył własne uniwersum, do którego lubię powracać. Za każdym razem, kiedy sięgam po komedię kryminalną jego autorstwa zastanawiam się, kogo tym razem spotkam w fabule. W najnowszej nie mogło zabraknąć Róży Krull, której obecność gwarantuje zdecydowanie niekontrolowany chaos, ale mignięcie na moment pani Cecylii uważam za duże niedopatrzenie. Musiał pojawić się Krzysztof Darski, bo do kogo wzdychałaby żeńska (i nie tylko) część bohaterów powieści? Wprawdzie fabuła Miłość Ci wszystko wybaczy kręci się wokół morderstwa i śledztwa, ale trudno nie wspomnieć o całej reszcie, jak choćby o barwnej galerii postaci, z których niejedna ma z pewnością odpowiednik w rzeczywistości – zwróćcie uwagę na posłankę Donatę Gawłowską, no bo czy ona nie przypomina czasem … Zresztą tekst powieści pełen jest takich literackich żartów przypominających easter eggs w grach komputerowych. Największa frajda, to wyłapać je podczas czytania i serdecznie pośmiać się z pomysłowości autora. 

Chętnie czytam komedie kryminalne Alka Rogozińskiego, bo w gruncie rzeczy mamy podobne poczucie humoru. Muszę jeszcze tylko polubić się z Różą Krull, bo choć to bohaterka kolejnej książki, to wciąż jakoś mi z nią nie po drodze. W sumie nic do niej nie mam, ale chyba już na zawsze pozostanę fanem nieodżałowanego duetu Joanny i Betty, z dwóch pierwszych powieści autora. W książkach Księcia Komedii Kryminalnej doceniam wodewilowy humor, groteskę i ten rozpoznawalny po pierwszych kilkunastu stronach chaos, który zawsze okazuje się bardzo przemyślaną strategią budowania fabuły.

I na koniec wielki plus za przywołanie siostry Clotilde – za takie drobnostki autor ma u mnie zawsze duże fory!

 

ALEK ROGOZIŃSKI "MIŁOŚĆ CI NIC NIE WYBACZY"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autor Alek Rogoziński

tytuł Miłość ci nic nie wybaczy

Wydawnictwo Edipresse Książki 

miejsce i rok wydania Warszawa 2020

liczba stron 304

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 5/6

 

Dziękuję Wydawnictwu Edipresse Książki za egzemplarz recenzencki