A.Hansen i C.J. Sundberg „Projekt zdrowie”

Zazwyczaj nie sięgam po poradniki. Nie dlatego jednak, że pozjadałem wszystkie rozumy. Już dawno uświadomiłem sobie, że samo kupienie i przeczytanie kolejnej pozycji nie sprawi, że schudnę dziesięć kilogramów, albo w rok zostanę milionerem. Półki w księgarniach uginają się od najróżniejszych poradników dotyczących każdej dziedziny życia. Spoglądające z okładek twarze celebrytów mnie akurat do lektury nie zachęcają, ale rozumiem, że ktoś chce przeczytać, co jego idol/idolka radzi w danym obszarze życia. Trochę inaczej jest w przypadku Projektu zdrowie. Szwedzkiego poradnika inteligenta. Tym razem zrobiłem wyjątek z dwóch powodów. Po pierwsze – książkę napisali lekarze, a po drugie ma ona bardziej charakter popularnonaukowy niż poradnikowy. Skandynawski sposób na życie bardzo do mnie przemawia i wiedziony ciekawością przeczytałem tę pozycję. Z zaciekawieniem, choć do jednego elementu książki mam zastrzeżenie.

Anders Hansen (lekarz i psychiatra) oraz Carl Johan Sundberg (lekarz i profesor fizjologii) to utytułowani specjaliści w swoich dziedzinach, związani z Instytutem Karolinska w Sztokholmie. Połączyli siły i wiedzę, aby wspólnie napisać książkę, która w przystępny sposób wyjaśnia biologiczno – chemiczno – fizyczno – mentalne (ufff…) zależności kierujące naszym życiem i przede wszystkim zdrowiem. O potrzebie ruchu, dbania o dietę oraz dopieszczania swojego zdrowia psychicznego można przeczytać w dowolnym magazynie. Niby jest tak, że wiadomo, iż nadwaga sprzyja chorobom, palenie papierosów, nadmierne spożywanie węglowodanów to czynniki szkodliwe dla zdrowia. Teoria teorią, ale na ulicy nie widać tylko szczupłych i zadowolonych z życia ludzi. O dziwo, również w Szwecji. Dlatego lekarze – autorzy wzięli pod lupę mity dotyczące zdrowia i rozprawili się z nimi w sposób naukowy, ale przystępny, czasem lekko, czasem wręcz łopatologicznie, choć tu i ówdzie ich poniosło. Widać gen naukowca wziął górę i bez wykresów i tabelek nie mogło się obyć – ale uspokajam – nie ma ich zbyt wiele. 


Tekst Projektu zdrowie. Szwedzkiego poradnika inteligenta składa się z sześciu części i dodatku. Złote pół godziny, Wzmocnij swój mózg, Niesprawiedliwe dziedzictwo ćwiczeń, Zahamuj starzenie się, Więcej niż tylko kondycja i Trening interwałowy to tytuły poszczególnych rozdziałów. W każdym z nich autorzy tłumaczą zmiany zachodzące w organizmie, pokazują zbawienne skutki regularnych ćwiczeń, pokazują jak z biologicznego punktu widzenia zmienia się nasz organizm. Zarówno wraz z upływem lat, jak i podczas regularnych treningów. Co istotne i często przez autorów nietypowego poradnika podkreślane – mając na myśli regularny trening nie myślą – o forsowaniu się na siłowni. To znaczy taką formę aktywności fizycznej jak najbardziej akceptują, ale chodzi im o to, aby do planu dnia koniecznie dołączyć jakąś formę ruchu, w tym spacer. Podkreślają że, regularna aktywność fizyczna powinna stać się nieodzowną częścią naszego życia. Podają szereg przykładów ilustrujących słuszność założonej tezy, odwołując się do argumentów z życia wziętych i wyników badań naukowych. 

Styl Andersa Hansena i Carla Johana Sundberga określiłbym jako gawędę z wątkami naukowymi. Autorzy posługują się prostym językiem, dzięki czemu nawet dość skomplikowane kwestie z dziedziny biologii można zrozumieć bez zaglądania do internetu lub encyklopedii. Jedno mnie w tym tekście drażniło, co pewnie w założeniu miało pomóc w jego lepszym zrozumieniu. Autorzy z uporem godnym lepszej sprawy powtarzają co jakiś czas istotne zdanie – informację, które dodatkowo jest pogrubione. Trochę nie wierzą chyba, że ich czytelnik czyta ze zrozumieniem, choć podejrzewam, że raczej chodziło o zaakcentowanie ważnej myśli. Trzeba po prostu przyzwyczaić się do takiego formatu tekstu. 
Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta doceniam za oszczędną szatę graficzną, dzięki której obrazki nie przesłaniają treści. Przystępnie napisany poradnik spodoba się miłośnikom zdrowego stylu życia w skandynawskim stylu. Fanom rozpraw naukowych z dużą liczbą przypisów (choć obszerna bibliografia jest) i książek fitnessowych celebrytek – nie polecam. A nam wszystkim, bez względu na upodobania czytelnicze, proponuję spacer. Naszym genom (tak, tak) dobrze to zrobi. Dlaczego? Odsyłam do książki.


źródło: www.smakslowa.pl
Informacje o książce

autorzy Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
tytuł Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta
tytuł oryginału Hälsa på recept
przekład Tomasz Oczkowski

wydawnictwo Smak Słowa
miejsca i rok wydania Sopot 2017
liczba stron 248

egzemplarz recenzencki
Nowalijki oceniają 4+/6