„Raz na zawsze” Andreas Pflüger

www.otwarte.eu

Informacje o książce

autor Andreas Pflüger
tytuł Raz na zawsze
tytuł oryginału Endgültig
przekład Sława Lisiecka

wydawnictwo Otwarte
miejsce i rok wydania Kraków 2016
liczba stron 496

egzemplarz recenzencki







Czasem wystarczy jeden błąd, aby dramatycznie zmienić własne życie. Przekonała się o tym główna bohaterka niemieckiego kryminału Raz na zawsze, którego autorem jest Andreas Pflüger – pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk. Omawiana powieść to druga książka w jego dorobku. Autor w zakończeniu zapowiedział kontynuację serii, którą zapoczątkował powieścią Raz na zawsze.

Główną bohaterką książki jest policjantka Jenny Aaron. Znakomcie przygotowana i zdeterminowana do walki z przestępcami, rozpoczyna pracę w elitarnym oddziale niemieckiej policji. Jednak w momencie, kiedy ją poznajemy, ma za sobą nieudaną akcję, w wyniku której traci wzrok. Oczywiste jest, że jej przydatność w akcjach policyjnych jest zdecydownie ograniczona. Jenny jednak znakomicie radzi sobie w życiu, korzystając z pozostałych zmysłów. Przeszła bowiem wielomiesięczne zajęcia z terenerem orientacji ruchowej. Zachowuje się nieomal tak, jak inni, w pełni zdrowi ludzie. Pracuje ze swoim starym zespołem jako doradca. Kiedy zostaje wezwana ma miejsce kolejnej zbrodni, początkowo nie zdaje sobie sprawy, że morderstwo będzie związane z jej zawodową przeszłością. Człowiek, któremu kilkanaście lat wcześniej nadepnęła na odcisk, postanawia się zemścić. Rozpoczyna się pokrętna, pełna zwrotów akcji, śmiertelnie niebezpieczna gra. Ostatecznie Aaron musi polegać na samej sobie, mimo pomocy ze strony innych policjantów.

Przyznaję, że z zaciekawieniem sięgnąłem po Raz na zawsze. Zainteresowało mnie, jak autor poradzi sobie z fabułą, która opiera się na poczynaniach niewidomej policjantki. Od razu muszę przyznać, że pisarzowi udało się to całkiem sprawnie, choć tu i ówdzie trochę podkoloryzował wydarzenia. Niezwykle interesujące jest to, jak Jenny odbiera świat, jako niewidoma. W powieści pojawiają się informacje o tym, jak osoby, które straciły wzrok, wracają do w miarę  normalnego życia. Jakie metody stosują, aby nie zgubić się w nowej przestrzeni, jak lokalizują ludzi lub przemioty tylko po rodzaju dźwięku, czy zapachu. Aaron odbiera rzeczywistość bardzo sensualnie i na tyle sprawnie, że można zapomnieć, iż jest niewidoma.

Fabuła powieści jest tak skonstruowana, że trudno się od niej oderwać. Autorowi udało się stworzyć całą galerię postaci, co do których prawdziwych intencji nie można mieć pewności. Każdy z bohaterów, w tym sama Aaaron, coś ukrywa, o czymś nie wspomnia. Pewne fakty i skrywane tajemnice wychodzą na światło dzienne dopiero w toku fabuły. Wydarzenia są bardzo dynamiczne, jak to w rasowej powieści kryminalnej. Tutaj dodałbym jeszcze, że obok wątków sensacyjnych, w Raz na zawsze istotne są także relacje między bohaterami – szczególnie psychologicze gierki, jakie Jenny prowadzi z bezwględnymi bandytami. Rozbudowana warstwa psychologiczna, połączona z wartkim biegiem wydarzeń, gwarantuje wciągającą lekturę. 

Mam pewne zastrzeżenie związane z formą narracji. Autor wymyślił, że w dynamiczne wydarzenia, które rozgrywają się współcześnie, wplecie wspomnienia Aaron i jej kolegów. Pomysł może i nie nowy, ale w Raz na zawsze trochę mi to zgrzytało i utrudniało śledzenie wydarzeń. Drażniło mnie także używanie w narracji czasu teraźniejszego, co w zamyśle pewnie miało ułatwić rozdzielenie wspomnień od bieżącej akcji, ale w ogólnym rozrachunku zaburzało rytm opowieści. 

www.otwarte.eu

Mimo pewnych uchybień w sferze narracji, polecam lekturę Raz na zawsze. To wciągająca, współczesna historia sensacyjna, która rozgrywa się u naszych zachodnich sąsiadów. Warto zwrócić uwagę na postać głównej bohaterki, aby zrozumieć i docenić ludzi, którzy zmuszeni są do odkrywania świata na nowo. Trochę nieoczekiwanie, powieść Andreasa Pflügera daje nam taką możliowość. I choć może jego książka nie jest szczególnie oryginalna, to pozwala miło spędzić czas. 
Na trwające wakacje – jak znalazł.
Nowalijki oceniają: 4+/6


za udostępnienie powieści do recenzji