Media społecznościowe na dobre zagościły w naszym życiu. Facebook, Instagram i Twitter już dawno przestały być jedynie narzędziami do kontaktu, ułatwiającymi komunikację w pędzącej wciąż globalnej wiosce. Nikt chyba nie kwestionuje ich przydatności w codziennym życiu, ale warto mieć świadomość, że coraz częściej stają się także źródłem poważnych problemów. Przekonała się o tym Louise, główna bohaterka powieści Laury Marshall Dawna znajoma. Jedna wiadomość, dostarczona za pośrednictwem Facebooka obudziła demony przeszłości i postawiła bohaterkę w niezwykle trudnej sytuacji. A wszystko zaczęło się tak niewinnie.
Louis Williams wiedzie spokojne życie w Londynie. Prowadzi firmę zajmującą się dekoracją wnętrz, a czas dzieli na pracę i wychowywanie synka. Kobieta ma za sobą trudne rozstanie, ale znajduje oparcie w przyjaciółce, która wspiera ją w codziennych obowiązkach. I pewnie życie Louis płynęłoby wolnym nurtem, gdyby nie szokujący e-mail w skrzynce pocztowej. Po ponad dwudziestu pięciu latach do grona znajomych na Facebooku zaprasza ją dawna koleżanka ze szkoły Maria Weston. Problem w tym, że Maria od lat nie żyje, a Louis uświadamia sobie, że jej szkolna przeszłość właśnie powróciła w formie koszmaru. Pytanie tylko kto za tym wszystkim stoi i jaki chce osiągnąć efekt?
Laura Marshall, brytyjska autorka, na swój literacki debiut wybrała gatunek uwielbiany przez czytelników literatury rozrywkowej. Dawna znajoma to thriller psychologiczny, który porusza modny i aktualny temat mediów społecznościowych. Pomysł na fabułę okazał się bardzo udany, ponieważ już w pierwszym rozdziale czytelnik otrzymuje zagadkę, której rozwiązanie nie będzie ani łatwe, ani przewidywalne. Owszem, w pewnym momencie można wydedukować co i jak, ale może lepiej poddać się zabawie i po prostu śledzić fabułę. A ta składa się z dwóch ciągów zdarzeń, które opowiada Laura – narratorka opowieści. Kobieta wspomina rok 1989, kiedy to miała szansę zaprzyjaźnić się w szkole z nową uczennicą, ale w obawie przed towarzyskim ostracyzmem decyduje się odrzucić tę możliwość. Co więcej, spirala niechęci wobec nowej doprowadzi do tragicznych w skutkach wydarzeń, o których ktoś właśnie próbuje przypomnieć Laurze. Szkoda tylko, że w pewnym momencie thriller psychologiczny przeistacza się w powieść obyczajową z zalęknioną, rozedrganą bohaterką, która próbuje raz jeszcze przeanalizować wydarzenia sprzed ćwierćwiecza. Narracja pierwszoosobowa rządzi się własnymi prawami i trudno nie odnieść wrażenia, że fabuła jest przegadana, a ciągłe rozterki Laury mogą zmęczyć. Warto jednak dać szansę Dawnej znajomej, ponieważ pod koniec akcja znów wskakuje na odpowiednie tory i wszystkie wątki prowadzą do zaskakującego i niejednoznacznego finału. I takie zakończenie wynagradza słabszy, w mojej ocenie, środek powieści.
Fabuła Laury Marshall wykorzystuje wprawdzie znane motywy, jak choćby poprzez dalekie nawiązanie do Carrie Kinga (film wspomina się w powieści) i prześladowanie w szkole przez rówieśników, ale wprowadzenie do tekstu mediów społecznościowych nadaje książce świeżości. Nie jest to może thriller, od którego trudno się oderwać, ale Dawna znajoma to przykład dość sprawnie napisanej powieści rozrywkowej, w sam raz na letni wieczór. Po lekturze nie będziecie tak ochoczo sprawdzać skrzynki mailowej i łatwiej uświadomicie sobie, że idealne życie to często tylko gra pozorów.
|
źródło: www.wydawnictwofilia.pl |
Informacje o książce
autorka Laura Marshall
tytuł Dawna znajoma
tytuł oryginału Friend Request
przekład Joanna Grabarek
Wydawnictwo Filia/Mroczna Strona
miejsce i rok wydania Poznań 2018
liczba stron 420
egzemplarz recenzencki
Nowalijki oceniają 4+/6
za udostępnienia książki do recenzji