Nie jest tajemnicą, że bardzo cenię twórczość Małgorzaty Rogali, a serii o parze warszawskich policjantów kibicuję wiernie od samego początku. Z powieściami autorki Cichej nocy spotkałem się po raz pierwszy krótko po rozpoczęciu przygody z blogowaniem i cieszę się, że Małgorzacie Rogali cykl rozrósł się do VII tomów, a Nowalijki niedawno świętowały IV urodziny.
Książki o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku cenię zarówno za niesztampową intrygę kryminalną oraz ciekawą warstwę obyczajową, jak i za przemycenie do literatury o charakterze rozrywkowym mocniejszych akcentów. Jak mało kto w polskiej prozie kryminalnej, autorka Cichej nocy bierze na tapet aktualne, trudne i często kontrowersyjne tematy o społecznym wydźwięku. Tak było od początku serii o Górskiej i Tomczyku, nie inaczej jest w VII tomie ich policyjnych śledztw.
W połowie grudnia wszyscy myślą o nachodzących świętach, ale zaśnieżone ulice i skrzące się kolorami wystawy sklepowe nie sprawią, że nagle przestępczość spadnie do zera. Przekona się o tym aspirant Agata Górska, która zostaje wezwana do morderstwa. Ofiarą okazał się reżyser popularnego reality show. W tym czasie komisarz Sławek Tomczyk zostaje oddelegowany na szkolenie do Budapesztu. I tam dostaje wiadomość o tajemniczym zniknięciu siostry. Kinga wyjechała do Wiednia i ślad po niej zaginął. Na domiar złego, Agata ma problemy zdrowotne i ktoś podsyła jej niepokojące notatki. To będzie bardzo trudny, choć przedświąteczny czas dla bohaterów powieści.
Z niecierpliwością czekałem na nową powieść w serii o stołecznych policjantach. Lubię parę głównych postaci, zawsze z przyjemnością śledzę ich perypetie osobisto – zawodowe. Cicha noc odrobinę zaskakuje, ponieważ wyjazd Sławka do Budapesztu sprawia, że na moment para schodzi na plan dalszy, dzięki czemu autorka swobodniej wyeksponowała wątek kryminalny. A nawet dwa, ponieważ śmierć reżysera telewizyjnego show to jedno, a poważne problemy Kingi to drugie. Jak w poprzednich częściach, tak i w Cichej nocy Małgorzata Rogala buduje na tyle skomplikowaną intrygę, że trudno odgadnąć podstawowe pytanie Kto? i Dlaczego? Oba wątki kryminalone mają równorzędne znaczenie, a wzmocnienie jednego z nich apektem osobistym sprawia, że czytelnicze emocje tylko rosną. Uważni czytelnicy poprzednich części zadziwi na pewno jeden z poboczych wątków związnych z Agatą – przyznam, że dla mnie było to spore zaskoczenie, ale naturalny ruch ze strony pisarki, która gdzieś kiedyś zostawiła sobie taką możliwość. I teraz ją wykorzystała.
Mocną stroną serii, której Cicha noc jest VII odsłoną, są kwestie obyczajowe i moralne. Bohaterowie Małgorzaty Rogali, mimo że zaludniają klasyczną powieść gatunkową, nie są papierowymi postaciami, ale ludzimi z krwi i kości. Mają swoje uczucia, podejmują niejednoznaczne moralnie decyzje, działają pod wpływem impulsu i emocji. Czasem wystarczy mała iskra, żeby niegroźny incydent zamienił się w dramatyczną sytuację. Czasy mamy takie, że zaufanie drugiemu człowiekowi staje się towarem deficytowym, a wątek z siostrą Sławka – Kingą – uzmysławia czytelnikowi, że ostrożności i zdrowego rozsądku nigdy za wiele. Tylko że w świecie, w którym królują sztuczne emocje rodem z reality show, coraz trudniej dostrzec prawdziwe uczucia. Liczy się wysoka oglądalność, wpływy z reklam, dobra zabawa. A że kosztem czyjegoś zdrowia psychicznego? Czy kogoś tak naprawdę to interesuje? Można mieć wątpliwości.
W mojej ocenie seria Małgorzaty Rogali należy do nielicznej grupy tych, które cały czas trzymają wysoki poziom i udowadniają tym samym, że wciągający kryminał nie musi epatować okrucieństwem. Odpowiednie dawkowanie emocji, tematyka bliska rzeczywistości, wreszcie tło obyczajowe i ulubieni bohaterowie wystarczą, aby od kolejnego tomu nie móc się oderwać. Cicha noc udanie przełamuje utartą konwencję powieści świątecznych. Owszem, w tle słychać dzwoneczki, ale nie zagłuszają one ważnego przekazu społecznego. Odnoszę nawet wrażenie, że paradoksalnie, mocno go podkreślają. Miłośnicy cyklu nie mają w tej kwestii na pewno żadnych wątpliwości.
Informacje o książce
autorka Małgorzata Rogala
tytuł Cicha noc
Wydawnictwo Czwarta Strona Kryminału
miejsce i rok wydania Poznań 2019
liczba stron 312
egzemplarz recenzencki
patronat medialny bloga
Nowalijki oceniają 5+/6
Dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona za egzmeplarz recenzencki