ALEX MARWOOD „NAJMROCZNIEJSZY SEKRET”

www.albatros.com

Informacje o książce

autorka Alex Marwood
tytuł Najmroczniejszy sekret
tytuł oryginału The Darkest Secret
przekład Rafał Lisowski

wydawnictwo Albatros
miejsce i rok wydania Warszawa 2017
liczba stron 416

egzemplarz recenzencki
premiera 10 maja 2017 
 
 
Alex Marwood, brytyjska dziennikarka i pisarka powraca z nową powieścią. Najmroczniejszy sekret to thriller psychologiczny, powieść w której przeszłość bohaterów to jedno wielkie kłamstwo. Po latach okaże się, że nic nie jest takie, jakie mogłoby się wydawać, a tragedia skutecznie zatruje, idealne na pozór, życie uczestników pewnego przyjęcia. 
 
 
Sean Jackson, bogaty i wpływowy deweloper organizuje swoje pięćdziesiąte urodziny. Do okazałej willi nad morzem zjeżdżają goście, równie jak jubilat majętni i z koneksjami. Zabawa trwa na całego, ale niespodziewanie kończy się tragedią. W niewyjaśnionych okolicznościach znika trzyletnia córka Seana, bliźniaczka z kolejnego związku biznesmena. Mimo zakrojonego na szeroką  skalę dochodzenia, nie udaje się ustalić, co takiego stało się z dziewczynką. Dwanaście lat później uczestnicy feralnego przyjęcia spotykają się ponownie, aby podczas pogrzebu raz jeszcze stawić czoła demonom z przeszłości. Wśród żałobników jest również Mila, teraz dorosła już córka Jacksona z pierwszego małżeństwa. Wraz z nią na pogrzeb przyjechała Ruby, siostra zaginionej Coco. Mila przez przypadek trafia na drobny ślad, który doprowadzi ją, być może do prawdy. Czy aby na pewno będzie to … prawda ostateczna?
 
Najmroczniejszy sekret od pierwszych stron wciąga czytelnika w matnię kłamstwa i przeinaczeń. Narracja prowadzona jest dwutorowo, co pozwala śledzić wydarzenia z przeszłości, które doprowadziły do zniknięcia Coco i dwanaście lat później, kiedy bohaterowie przygotowują się do pogrzebu. Pisarka zarzuca na czytelnika niezwykle gęstą sieć wydarzeń, postaci i skomplikowanych relacji między nimi. Byłe żony konkurują z obecnym, te zaś z kochankami, pod nogami dorosłych pałętają się dzieci. Tylko z pozoru śmietanka towarzyska i biznesowa beztrosko spędza czas w okazałej posiadłości. W rzeczywistości urodzinowe przyjęcie to pole bezwzględnej walki towarzyskiej o wpływy w grupie. Alkohol i inne używki sprawiają, że hamulce puszczają, a goście Seana Jacksona choć mają pieniądze, to z całą pewnością klasy za nią nie kupili. Autorce udało się sportretować ludzi ze świecznika tak, że żadna z nich nie budzi sympatii. Krok po kroku zdrapuje pozłacaną farbę, pod którą kryje się bardzo brzydkie drugie dno. Przy okazji postaci – Alex Marwood w mediach społecznościowych bardzo cieszy się z popularności jej książek w Polsce. I daje temu wyraz z iście angielskim poczuciem humoru – portretując polskich budowlańców poprzez wyeksponowanie stereotypowych wyobrażeń na ich temat. Ale żeby być uczciwym, trzeba też dodać, że na swoich krajanach też nie zostawia suchej nitki. Relacje między nimi oparte są na zależnościach towarzyskich i finansowych, a toksyczność tego układu pogłębią jeszcze wydarzenia z feralnej nocy. 
 
Kto czytał poprzenie powieści Alex Marwood ten wie, jaki styl opowieści preferuje autorka. Gęsty, bogaty w wydarzenia i postaci sprawa, że początkowo trudno wczytać się w fabułę. Ale warto dać szansę i sobie, i powieści, ponieważ w pewnym momencie wszystko zaczyna do siebie pasować. Co z tego, skoro autorka świetnie opanowała manipulację, podrzucając mylne tropy i skutecznie odciągając uwagę od meritum, żeby na końcu zmusić czytelnika do ponownej weryfikacji faktów. Nie inaczej jest w Najmroczniejszym sekrecie, thrillerze, w którym warstwa psychologiczna jest bardzo rozbudowana i można odnieść wrażenie, że góruje nad motywem zniknięcia dziecka. Jak jest naprawdę, to da się ocenić dopiero po przeczytaniu ostatniego zdania. I wtedy też warto docenić misterną konstrukcję fabuły powieści.
 
Trzecia książka Alex Marwood pokazuje, że autorka ma duże możliwości warsztatowe i sporo pomysłów na interesującą fabułę. Jestem skłonny uznać, że to najlepsza powieść Marwood, a na pewno najciekawiej skonstruowana, z mocno narysowanymi postaciami i wątkiem, który odnosi się do prawdziwych wydarzeń. Miłośnicy historii z pogranicza thrillera oraz powieści psychologicznej i obyczajowej z pewnością będą zadowoleni. 
Nowalijki oceniają 5/6
 
 
 
za udostępnienie egzemplarza do recenzji przedpremierowej.