GARY SUSMAN „FRIENDS. PRZYJACIELE NA ZAWSZE. TEN O NAJLEPSZYCH ODCINKACH”

GARY SUSMAN "FRIENDS. PRZYJACIELE NA ZAWSZE. TEN O NAJLEPSZYCH ODCINKACH"

Czy to się komuś podoba, czy też nie – Przyjaciele to jeden z najpopularniejszych seriali na świecie, który na stałe wpisał się w annały historii telewizji oraz szeroko rozumianej kultury masowej. Wprawdzie ostatni odcinek sitcomu został wyemitowany w maju 2004 roku, to produkcja wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony widzów, o czym świadczą bajońskie sumy, jakie popularne serwisy streamingowe są w stanie wydać, aby Przyjaciele pojawili się w ich bibliotekach. Bo to oznacza, że fani wykupią abonament, aby po raz enty obejrzeć jeden z 235 odcinków, wyprodukowanych w latach 1994 – 2004. I nie ma znaczenia, że perypetie Moniki, Rossa, Chandlera, Rachel, Joeya i Phoebe widzieli po kilka razy – mają na półkach kolekcjonerskie wydania wszystkich sezonów na dvd. Dla wielu widzów, którzy w dorosłe życie weszli wraz z bohaterami serialu jest to nieomal stały element ich codzienności, a oglądane, niekoniecznie (a może właśnie specjalnie) chronologicznie odcinki przywołują całą gamę emocji, z radością na czele. Przyjaciele dorobili się niezwykle wiernej widowni, która tyle lat po zakończeniu produkcji wciąż powraca do oglądania kolejnych sezonów. I w tym tkwi fenomen serialu, fenomen, którego nie są w stanie zrozumieć ci wszyscy, którzy nie złapali bakcyla Friendsów. Dla nich pewnie są inne produkcje. Podobnie jak książka Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach. Gary Susman, Jeannine Dillon i Bryan Cairns napisali przewodnik po serialu, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przygód szóstki nowojorczyków. Pięknie wydany, bogato ilustrowany album to prawdziwa kopalnia informacji o  sitcomie, ale – to nie jest książka dla każdego. 

GARY SUSMAN "FRIENDS. PRZYJACIELE NA ZAWSZE. TEN O NAJLEPSZYCH ODCINKACH"

Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach spodoba się wiernym fanom produkcji, którym nie przeszkadzają liczne spojlery, a jednocześnie nie śledzili wszystkich nowinek na temat poszczególnych sezonów czy odcinków. Przyjaciele byli produkowani nie tak znów dawno temu, ale w czasach, kiedy media społecznościowe dopiero raczkowały i przekaz do fanów był inni niż dzisiaj. Zatem sporo wiadomości w książce to znane fakty, ale przygotowane przez trio autorów liczne zestawienia, anegdotki, ciekawostki z planu, tajemnice produkcji, czy komentarze obsady i całej ekipy czyta się bardzo dobrze, żeby nie napisać, że z pewną dozą sentymentu. Z pewnością nie jest to wydawnictwo na jeden wieczór – obok ciekawie napisanych wstępu i zakończenia, cały środek przewodnika – albumu wypełniają streszczenia owych tytułowych najlepszych odcinków z każdego sezonu. Taki był pomysł autorów i on, zasadniczo,  podoba mi się, co nie znaczy, że nie dostrzegam pewnej monotonii przekazu. Między innymi dlatego uważam, że to wydawnictwo to znakomity prezent dla wiernych fanów serialu, fajne uzupełnienie kolekcji dvd, ale dla nowych widzów – już niekoniecznie. Publikacja za dużo zdradza, a tym samym nowicjuszom może odebrać przyjemność z oglądania serialu. 

GARY SUSMAN "FRIENDS. PRZYJACIELE NA ZAWSZE. TEN O NAJLEPSZYCH ODCINKACH"

Trudno nie zauważyć, że jestem wielkim fanem Przyjaciół i to od samego początku, czyli od pierwszych odcinków emitowanych w niekodowanym paśmie Canal + w 1996 roku i do tego z dubbingiem. Ale mam też świadomość, że serial się zestarzał, do czego oczywiście ma prawo – dziś już w zasadzie nie kręci się typowych sitcomów ze śmiechem w tle, wiele żartów nie przeszłoby we współczesnej telewizji a już na pewno nie w ogólnodostępnej, ale jednocześnie ta produkcja dobitnie pokazuje, jak bardzo zmienił się świat wokół nas. Nie ma co się obruszać na suchary Joeya i Chandlera, psychozy Moniki, kaprysy Rachel, czy wątpliwej jakości artystycznej (ale tak naprawdę cudowne!) piosenki Phoebe. Tylko prawdziwy fan zrozumie drugiego fana, a książka Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach … może w tym pomóc, ale nie musi. Wszystko zależy od nastawienia. Bo ile fanów, tyle najlepszych odcinków. Warto o tym pamiętać, sięgając po tę publikację. To, co odcineczek na Netflixie? 

 

KUP KSIĄŻKĘ NA WWW.EMPIK.COM

 

Informacje o książce

autorzy Gary Susman, Jeannine Dillon, Bryan Cairns

tytuł Friends. Przyjaciel na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach

tytuł oryginału Friends Forever

przekład Magda Witkowska

Wydawnicwto SQN

miejsce i rok wydania Kraków 2020

liczba stron 256

egzemplarz recenzencki – finalny

Nowalijki oceniają 4+/6

 

Dziękuję Wydawnictwu SQN za egzemplarz do recenzji