ANN CLEEVES „CZERŃ KRUKA”

Wydawnictwo Czwarta Strona Kryminału zdecydowało się wznowić Kwartet szetlandzki Ann Cleeves, którego dwa pierwsze tomy pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Czerń kruka otwiera serię, której głównym bohaterem jest detektyw Jimmy Perez. Cykl już dawno przekroczył cztery części i obecnie składa się z ośmiu tomów. Ann Cleeves ma na swoim koncie również inne serie powieściowe,  za które zdobyła szereg prestiżowych nagród dla twórców kryminałów.
 
Mieszkańcy Szetlandów właśnie skończyli świętować Nowy Rok i powoli wracają co codziennych obowiązków. Jednak ich uwagę przykuło makabryczne odkrycie, dokonane przez Fran Hunter. Kobieta natknęła się w drodze do domu na ciało zamordowanej córki sąsiadów. Mieszkańcy wyspy nieomal natychmiast wskazali winnego, samotnika i odmieńca Magnusa Taita, który uwikłany był kiedyś w niewyjaśnione do tej pory zdarzenie. Przybyły do Lerwick detektyw Jimmy Perez przeczuwa, że sprawa nie będzie tak prosta w ocenie, jak chcieliby mieszkańcy. 
Czerń kruka to klimatyczny kryminał dla miłośników powieści, w których nad dynamiczną akcję przekłada się stopniowe budowanie napięcia i przypisuje ważną rolę suspensowi. Ann Cleeves zaprasza do hermetycznego świata małej społeczności, w której każdy skrywa jakiś sekret, a tajemnice innych są cenniejsze niż największe nawet pieniądze. Detektyw Perez pracuje metodycznie, skrupulatnie badając każdy trop i rozkładając na czynniki pierwsze zeznania świadków. Jest i policjantem, i trochę też psychologiem, który uważnie przygląda się mieszkańcom. I wyciąga daleko idące wnioski.

 

Ann Cleeves mistrzowsko buduje nastrój niepewności i strachu, nie zapominają przy tym o wyrazistych bohaterach. Wszystko to oczywiście potraktowane jest dość skrótowo, w ramach powieści gatunkowej, którą w wykonaniu Cleeves określiłbym mianem staroświeckiej. I jest to komplement. A to, że powieść toczy się wolno, a bohaterowie ze sobą rozmawiają i mają jakiś rys psychologiczny traktuję jako niezaprzeczalny walor Czerni kruka. Niecierpliwie czekam na kolejne części. 
 
 
 
 
źródło: www.czwartastrona.pl
Informacje o książce
 
autorka Ann Cleeves
tytuł Czerń kruka
tytuł oryginału Raven Black
przekład Sławomir Kędzierski
 
Wydawnictwo Czwarta Strona Kryminału
miejsce i rok wydania Poznań 2018
liczba stron 416
 
egzemplarz recenzencki
patronat medialny bloga
Nowalijki oceniają 4+/6
 
 
 
 
 
 
 
za udostępnienie powieści do recenzji
i za możliwość objęcia tytułu patronatem medialnym bloga