Sięgając po książkę Remigiusza Mroza czytelnik naraża się na zarwanie nocy, zawalenie ważnych spraw w ciągu dnia oraz na pewne przegapienie swojego przystanku (jeśli czyta w komunikacji miejskiej). Z pewnością też wystawia układ nerwowy na naprawdę mocne wstrząsy czytelniczo – emocjonalne, z drżeniem przekładając kolejne kartki powieści …
Kasacja to pierwszy tom cyklu kryminalno – prawniczego z parą adwokatów, którzy z racji płci, różnego doświadczenia zawodowego, czy bardzo odmiennych poglądów tworzą istną mieszankę wybuchową … więcej …
*Kazuo Ishiguro tą powieścią powrócił po latach milczenia. Brytyjczyk jest najnowszym laureatem literackiej Nagrody Nobla, a Pogrzebany olbrzym to pozycja w jego twórczości zupełnie zaskakująca.
Tym razem pisarz zabiera swoich czytelników do wczesnośredniowiecznej Brytanii z czasów panowania króla Artura. Wspomniana kraina jest miejscem niespokojnym; jej mieszkańcy powinni mieć świeżo w pamięci brutalne ataki Saksonów i niedawną z nimi krwawą wojnę, ale oba narody cierpią na częściowy zanik pamięci, rodzaj amnezji, której źródłem jest wszechobecna mgła zaczarowana przez Merlina oraz … wyziewy smoczycy Querig. Dwie do niedawna śmiertelnie skłócone nacje żyją obok siebie w słodkiej niepamięci, otulone bezpieczną, ale i złudną mgłą zapomnienia, albo raczej niepamiętania. I tylko czasem do ich świadomości docierają bolesne okruchy wspomnień, powodując zaniepokojenie i konsternację … więcej …
*Mam słabość do angielskich powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych. Dlatego z przyjemnością przeczytałem drugi tom serii M.J. Aldrigde Powiedz panno, gdzie ty śpisz.
Wydawnictwo Czwarta Strona prezentuje kolejną powieść sensacyjną brytyjskiego autora M. J. Arlidge’a z inspektor Helen Grace – Powiedz panno, gdzie ty śpisz.
Mija rok od wydarzeń opisanych w poprzedniej książce Ene, due, śmierć. Inspektor Helen Grace nadal pracuje w policji i próbuje ułożyć sobie życie prywatne i zawodowe, wywrócone do góry nogami przez prowadzone wcześniej śledztwo. Główny Komisariat Policji w Southampton nie jest już tym samym miejscem, którym był kilka miesięcy wcześniej. Ostatnia sprawa, którą prowadziła inspektor Grace, wpłynęła na wszystkich pracowników wydziału.
Tymczasem w mieście dochodzi do makabrycznego morderstwa. W podejrzanej dzielnicy zostaje zabity mężczyzna, a rodzina zamordowanego otrzymuje w paczce jego serce. Śledztwo nieomal natychmiast przejmuje inspektor Grace. Ofiara mieszkała w dobrej dzielnicy i była szanowanym obywatelem swojej społeczności. W tym samym czasie policja znajduje okaleczone zwłoki pochodzącej z Polski prostytutki i zaraz potem zwłoki kolejnego mężczyzny … więcej …
*Do Poza sezonem Jorna Liera Horsta mam wielki sentyment. To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, którego do dziś jestem wielki fanem.
Trzecia w Polsce powieść norweskiego pisarza i dramaturga Jorga Liera Horsta Poza sezonem to fabuła kryminalna, która rozgrywa się w zapadającym powoli w zimowy sen, nadmorskim Stavern. Jeden z właścicieli domu letniskowego najpierw odkrywa włamanie na własną posesję, a następnie znajduje ciało rzekomego złodzieja w sąsiednim domu, należącym do znanego dziennikarza telewizyjnego. Spokojna i zasobna okolica staje się świadkiem śledztwa, które nie tylko zatacza coraz szersze kręgi, ale i wprowadza niepokój wśród, dotychczas spokojnych o swój los, mieszkańców okolicznych domków letniskowych. Kiedy prowadzący dochodzenie komisarz zostaje napadnięty, zwłoki domniemanego złodzieja znikają w drodze z zakładu pogrzebowego, a w okolicy padają martwe ptaki – sprawy zaczynają się wyglądać na bardzo skomplikowane
*Miłośnikom kryminałów retro nie trzeba przedstawiać Marka Krajewskiego. Na Arenę szczurów czekałem z zaciekawieniem, ale po lekturze tej powieści miałem mieszane uczucia.
Latem 1948 roku w Darłowie dochodzi do makabrycznych zbrodni. Zostają zamordowane prostytutki, a obrażenia na ich ciele wskazują na działanie zwyrodnialca, którego zachowanie przypomina wampira. Kobiety umierają w wyniku zakażenia paciorkowcem, ale mieszkańcy nadmorskiej miejscowości upatrują w ich obrażeniach działalności szaleńca, trupojada, albo niemieckiej klątwy. Jest tuż po wojnie, w mieście stacjonują żołnierze radzieccy, których brutalność i bezwzględność porównywana jest do niedawnego zachowania Niemców. Zmęczeni wojną ludzie mają dość kolejnych zbrodni, do tego muszą zmagać się z nieustannie pijanymi i agresywnymi Rosjanami oraz Polakami, którzy wiernie służą władzy ludowej. Jedną z osób, która nie wierzy w siły nieczyste, jako sprawcę zabójstw, jest miejscowy lekarz Rafał Gordon. Niespodziewanie zwraca się do nauczyciela łaciny i matematyki w miejscowym liceum profesora Antoniego Hrebeckiego … więcej …
*I na koniec tego zostawienia niewielkich rozmiarów powieść o muzyce. Etienne Barilier i Chiński fortepian to ciekawy głos w dyskusji o Europie i jej pretensjach do kultury wysokiej.
Na temat fascynacji mieszkańców Dalekiego Wschodu muzyką klasyczną napisano już chyba wszystko. Liczne konkursy pianistyczne od lat oblegane są przez przedstawicieli Japonii, Chin i Korei, a miłość mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni do Chopina jest już legendarna. Z interesującym tematem muzyki i fascynacji nią zmierzył się szwajcarski pisarz, tłumacz i filozof Etienne Barilier w książce Chiński fortepian.
Niewielka powieść Barilier’a opiera się na ciekawym pomyśle. Oto dwaj krytycy muzyczni na swoich blogach a później wymieniając maile, spierają się o artystyczną wartość recitalu fortepianowego młodej artystki. Zjawiskowej urody młodziutka Chinka Mei Jin od lat mieszkająca w Ameryce, u jednego recenzenta wzbudza zachwyt, a drugiego uczucia skrajnie odmienne. Admiratorem talent i urody pianistki jest Frederic Ballade, uznany krytyk muzyczny z wieloletnim doświadczeniem, krytykiem gry Jin jest zaś młodszy o ponad dwie dekady Leo Poldowsky, niedawny uczeń Ballade’a … więcej …
*W tym wpisie to tyle. Koniecznie dajcie znać w komentarzu, które z pozycji na marzec macie już za sobą a które wciąż czekają? Może wpadła Wam w oko jakaś premiera sprzed kilku lat?