C.L. TAYLOR „WROBIONA”

Thriller psychologiczny na tyle długo funkcjonuje na rynku wydawniczym, że od autorek i autorów wymaga coraz większej pomysłowości. Czytelnik, sięgający po prozę gatunkową regularnie, jest w stanie wyłapać schematyczność wydarzeń, wykorzystywanie podobnych do siebie rozwiązań fabularnych, albo narzekać na mało prawdopodobne zwroty akcji prowadzące do nierealistycznych finałów. Mam tego stanu pełną świadomość, gatunek lubię niezmiennie od dawna i dlatego do wskazanych wcześniej mankamentów podchodzę z dużą dozą pobłażliwości. Po kolejne powieści sięgam w celach czysto rozrywkowych i nie przeszkadza mi pewna wtórność wpisana w definicję szeroko rozumianej prozy rozrywkowej.

C.L. Taylor to przykład autorki, której powieści są może nierówne, ale jednocześnie idealnie wpisują się w moje wyobrażenie sprawnie napisanego thrillera psychologicznego. Wrobiona, piąta książka wydana po polsku, to ukłon pisarki w stronę klasycznego thrillera psychologicznego w konwencji domestic, po który sięgam zawsze z niekłamaną przyjemnością. Historia Olivii Sutherland zbudowana jest ze znanych motywów i od tego w prozie rozrywkowej nie da się uciec, ale ważniejsze, że autorka wciąż potrafi czytelnika zaskoczyć, sprowadzić na manowce i wielokrotnie zmusić go do weryfikacji ułożonego podczas lektury, możliwego scenariusza zdarzeń.

Główna bohaterka Wrobionej, skazana na karę więzienia Olivia Sutherland, utrzymuje, że nie jest winna zlecenia zabójstwa męża. Jednak wszystkie dowody obciążają ją na tyle, że w czasie pobytu w więzieniu rozpada się jej małżeństwo, znika z trudem gromadzony niewielki majątek, a córka nie chce mieć z nią nic wspólnego. Dlatego wychodząc na wolność, Olivia chce za wszelką cenę udowodnić swoją niewinność i naprawić w życiu to, co się da. Niestety, pewne sprawy zaszły już za daleko i kobieta nie ma świadomości, jakie niebezpieczeństwo czeka na nią po odbyciu kary.

Wrobioną, nową książkę C.L. Taylor z pewnością można określić mianem klasycznego thrillera psychologicznego. Główną bohaterką jest kobieta, która musi udowodnić swoją niewinność, otaczają ją ludzie na pozór bardzo jej przychylni, a tak naprawdę jest wśród nich ktoś, komu zależy, żeby Olivia wróciła za kratki. Wokół niej tworzy się niezdrowa otoczka tajemnic, kłamstw i przeinaczeń, które skutecznie zaciemniają obraz i tak trudnej sytuacji. Jej były mąż, główny oskarżyciel w procesie o domniemaną próbę zabójstwa, to postać daleka od bycia chodzącym ideałem. Zgodnie z regułami prozy gatunkowej, akcja powieści jest na przemian dynamiczna i wolniejsza, wydarzenia opowiadane są z perspektywy kilku bohaterek, a nieoczekiwane zwroty akcji skutecznie nakręcają całą opowieść, dość swobodnie bawiącą się konwencją gatunku oraz z dystansem podchodzącą do kwestii realizmu całej historii. Autorka kładzie w swojej opowieści nacisk na rolę kobiecej przyjaźni i solidarności, niełatwe relacje matki z córką, czy trudności w powrocie do normalnego życia osoby skazanej na karę pozbawienia wolności. Ale żeby nie było tak bardzo na poważnie, C.L. Taylor pozwala sobie na odrobinę ironii, szczególnie w zakończeniu powieści, przypominając swoim bohaterkom, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Stara prawda, a jednak wciąż tak samo aktualna.

Informacje o książce

autorka C.L. Taylor

tytuł Wrobiona (The Guilty Couple)

przekład Izabela Matuszewska

Wydawnictwo Albatros 2023

ocena 4+/6

recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem