„Funny Girl” Nick Hornby

Informacje o książce

autor: Nick Hornby
tytuł: Funny Girl
tytuł oryginału: Funny Girl
przekład: Magdalena Koziej

wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
liczba stron: 416

egzemplarz: Legimi bez limitu





Nick Hornby, autor miedzy innymi Był sobie chłopiec, Wpadki i Wierności w stereo, w swojej najnowszej powieści zabiera czytelników do Londynu szalonych lat 60 – tych, ery Beatlesów i początków telewizyjnej rozrywki na szeroką skalę. 

Główną bohaterką powieści Funny Girl jest młoda mieszkanka prowincjonalnego Blackpool – Barbara, którą poznajemy w chwili, gdy wygrywa lokalny konkurs piękności. Dziewczyna nie jest zachwycona tym faktem, szczególnie, że do rywalizacji stanęła właściwie bez przekonania. Barbara mieszka tylko z ojcem, gdyż matka dziewczyny opuściła rodzinę dla innego mężczyzny. Rodzinę uzupełnia siostra ojca – ciocia Marie. Nasza bohaterka, obok atrakcyjnego wyglądu, ma też głowę na karku i marzy jej się życie inne, niż może oferować rodzinne miasto. Marzeniem Barbary jest zostać znaną aktorką komediową. W związku z tym, z dnia na dzień opuszcza Blackpool i wyjeżdża do Londynu, gdzie zaczyna karierę od … roli sprzedawczyni w domu towarowym. I kiedy myśli, że nic dobrego już jej nie spotka, w wyniku zbiegu wielu okoliczności i przy pomocy odrobimy szczęścia, dostaje rolę w pilocie serialu komediowego BBC. Serialu, który z góry miał być skazany na szybkie skasowanie. Barbara na chwilę staje się Sophie Straw i dzięki wrodzonym walorom zewnętrznym i sprytowi nie tylko utrzymuje wymarzoną rolę, ale i szybko staje się popularna, a jej serial z tygodnia na tydzień zyskuje coraz więcej widzów. Aktorka romansuje z odtwórcą głównej roli męskiej, miesza szyki scenarzystom, poznaje blaski i cienie wymarzonego zawodu. Wraz z  Barbarą poznajemy kulisy tworzenia telewizji, walki o popularność i bitwę na oglądalność między stacjami telewizyjnymi. 

Funny Girl to powieść, której tytuł kojarzy się z musicalem z Barbrą Streisand. Tamten film był muzyczną komedią, powieść Hornby’ego to w założeniu lekkie i sympatyczne czytadło, osadzone w latach 60 – tych  ubiegłego wieku. Pomysł na książkę, choć niezbyt nowy, miał w sobie spory potencjał, szczególnie satyryczny i obyczajowy, ale chyba pisarz do końca go nie wykorzystał. Historia kariery Barbary z Blackpool jest mało zabawna, powieść zaś cechuje przegadanie i rozwlekłe tyrady, odchodzące od głównego wątku. Opisywany w książce serial utrzymuje się na antenie klika sezonów, w czasie których dowiadujemy się wielu, często nieistotnych informacji o bohaterach. W tle przewija się Londyn i jego atmosfera, ale to trochę za mało, aby uatrakcyjnić przeciętnie prowadzoną fabułę. Dodatkowo, polskiemu czytelnikowi może przeszkadzać nagromadzenie nazwisk i tytułów, które rozpoznawalne są być może dla przeciętnego odbiorcy kultury masowej z Wielkiej Brytanii, a nam nic lub prawie nic nie mówią. Na szczęście wydawca i tłumaczka zaopatrzyli powieść w przypisy, dzięki którym choć trochę łatwiej jest zrozumieć kontekst niektórych wypowiedzi i wątków. 

Z zaciekawieniem sięgnąłem po najnowszą powieść Nicka Hornby’ego, choć jego ostatnie książki niezbyt przypadły mi do gustu. Niestety, w tym przypadku okazało się ponownie, że znów nam nie po drodze. Z jednej strony w Funny Girl jest wszystko, za co da się lubić autora, ale z drugiej nostalgiczna wizja Londynu, widziana  z okien szacownej BBC, jakoś do mnie nie przemawia. Powieść do przeczytania i (niestety) do zapomnienia, choć … scenariusz na film właściwie gotowy, wszak Hornby to przecież nominowany do Oscara scenarzysta. 

Nowalijki oceniają: 3+/6