www.czarnaowca.pl |
Informacje o książce
autorka Jane Harper
tytuł Susza
tytuł oryginału The Dry
przekład Magdalena Nowak
wydawnictwo Czarna Owca
miejsce i rok wydania Warszawa 2017
egzemplarz recenzencki
Po dwudziestoletniej nieobecności, w rodzinne strony przyjeżdża z Melbourne agent federalny Aaron Falk. Ma uczestniczyć w pogrzebie przyjaciela z dzieciństwa, który wraz z rodziną został zastrzelony na swojej farmie, położonej na odludziu. Wiele lat temu, nieżyjący już Luke Hadler, zapewnił Aaronowi alibi, gdy ten został oskarżony o zabicie ich wspólnej przyjaciółki. Lokalna społeczność, bez śledztwa, szybko wydała wyrok na Falka, który wraz z ojcem został zmuszony do opuszczenia rodzinnej farmy. Pytanie, czy to alibi miało pokrycie w rzeczywistości…
Makabryczna zbrodnia dokonana na rodzinie Hadlerów wywołała spore poruszenie w miasteczku. Aaron, czując potrzebę rozwiązania zagadki śmierci dawnego przyjaciela, dołącza do lokalnego policjanta i ramię w ramię prowadzą dochodzenie. Nie spodobało się to mieszkańcom Kiewarry, którzy na każdym kroku okazują niechęć człowiekowi przez nich uważanemu za zabójcę Ellie. Panująca od wielu miesięcy susza pustoszy nie tylko okoliczną przyrodę, powoduje straty materialne, ale wpływa na ludzi. Oni potrzebują tylko iskry, aby doszło do wybuchu, może nawet gorszego od pożaru okolicznego buszu. Tymczasem osoba odpowiedzialna za śmierć trojga ludzi jest bliżej, niż można się by tego spodziewać.
Susza zabiera czytelnika do Australii, a dokładniej do położonego na wschodnim wybrzeżu kontynentu niewielkiego miasta Kiewarry. Lata świetności ma już za sobą, a susza jeszcze bardziej pogrąża mieszkańców w problemach finansowych. Autorka celnie portretuje lokalną społeczność, z przypisanymi z góry rolami. Pojawienie się Aarona budzi demony przeszłości, a mieszkańcy przypominają sobie okoliczności związane ze śmiercią nastolatki. Wokół Falka gęstnieje atmosfera, nie jest bowiem mile widzianym gościem, choć chce dotrzeć do prawdy o śmierci swojego dawnego przyjaciela. W retrospekcjach czytelnik poznaje grupę przyjaciół i okoliczności, w jakich doszło do śmierci Ellie. Opisywane z różnych punktów widzenia, wydarzenia układają się w zaskakującą całość. Podobnie zresztą ma się ze zdarzeniami współczesnymi. Autorce udało się długo wodzić czytelnika za nos, sprytnie podsuwając mu mylne tropy i wątki, które okażą się mniej istotnie, niż wydawały się na początku.
foto Tomasz Radochoński IG Nowalijki |
Książka Jane Harper to jedna z tych powieści kryminalnych, od których trudno się oderwać. Od pierwszych stron czytelnik wpada w sam środek wydarzeń, daje się ponieść emocjom i atmosferze, która panuje w mieście. Powietrze gęste od niemiłosiernego upału, skrywane tajemnice, wszechobecna niechęć do Aarona i zagadkowe morderstwo. A nawet dwa. Powieść ma częściowo budowę szkatułkową, zawiera bowiem opowieść w opowieści. Jest jednak dobrze skonstruowana i sprawnie napisana, dzięki czemu czytelnik nie tylko bez problemu nadąża za rozwijającym się śledztwem, ale i powoli odkrywa wszystkie elementy układanki. Efekt końcowy jest dość zaskakujący. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że w Suszy, obok wątku kryminalnego, istotna jest warstwa psychologiczna. Aaron, wracając w rodzinne strony, podejmuje pewne ryzyko, ale i zyskuje szansę na uporządkowanie swojego życia. Autorka ciekawie zarysowała jego portret psychologiczny, oczywiście z uwzględnieniem ograniczeń, jakie nakłada na nią gatunek literacki Suszy.
Wybierając do lektury powieść debiutującego autora, trzeba liczyć się z tym, że odczucia po przeczytaniu książki mogą być różne. W przypadki Suszy Jane Harper, na szczęście, są one tylko pozytywne. Dla miłośników dobrze opowiedzianych, niejednoznacznych historii kryminalnych powieść będzie przyjemnym doświadczeniem. A że trochę lubimy to, co już znamy? Nie da się ukryć, że autorka Ameryki nie odkrywa, ale Australię, jako bohaterkę powieści kryminalnej … i owszem.
Polecam!
Nowalijki oceniają 5/6