MAŁGORZATA ROGALA „CENNY MOTYW”

MAŁGORZATA ROGALA "CENNY MOTYW"

Wystarczyło raptem kilka lat, aby Małgorzata Rogala została jedną z moich ulubionych autorek powieści kryminalnych. Serią z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem pisarka udowodniła, że skomplikowana sprawa kryminalna może iść w parze z wrażliwością na ważne problemy społeczne. Drugi cykl, którego główną bohaterką jest prywatna detektyw Celina Stefańska pokazuje, że miłość do sztuki może przerodzić się w obsesję, a chęć posiadania cennego artefaktu doprowadzić do ostateczności. Tak było w Kopii doskonałej (tutaj), nie inaczej jest w drugim tomie serii Cennym motywie. Tym razem Małgorzata Rogala odkrywa przed swoimi czytelnikami bezwzględny świat handlarzy antykwaryczną biżuterią, gdzie w bezpardonowej walce o cenny okaz nie ma zasad, których nie dałoby się złamać.

Celina Stefańska wciąż próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci jej rodziców. Powoli rozkręca swój biznes, ale jako prywatna detektyw nie ma za dużo ciekawych zleceń. Kiedy nieomal pod jej nosem dochodzi do morderstwa, Celina nie wie jeszcze, że zlecenie, które przyjęła od sąsiadki, będzie kosztować panią detektyw tak wiele emocji. Początkowo w tle, przewija się motyw pewnego pięknego secesyjnego pierścionka – rodzinnej pamiątki. Z czasem, jego wartość dowodowa znacznie wzrośnie, a wydarzenia związane z kradzieżą cennej biżuterii splotą się ze śledztwem Celiny oraz … podkomisarza Ksawerego Perraulta, przynosząc nieoczekiwane rezultaty. 

MAŁGORZATA ROGALA "CENNY MOTYW"

Cenny motyw kontynuuje główne wątki, które czytelnik poznał już podczas lektury Kopii doskonałej. Sprawa tajemniczej śmierci rodziców Celiny wciąż czeka na rozwiązanie, ale sama prywatna detektyw stanęła już na nogi. Dlatego też tak mocno angażuje się w śledztwo w sprawie morderstwa, po jakimś czasie orientując się, że być może znajdzie przy okazji odpowiedzi na nurtujące ją pytania. W drugiej odsłonie cyklu Małgorzata Rogala wraca do swojego ulubionego motywu, jakim jest szeroko pojęta sztuka. Motyw biżuterii antykwarycznej mignął już w Ważce (tutaj), ale dopiero w Cennym motywie nabrał rozmachu i rumieńców. Autorka zabiera swoich bohaterów (i czytelników oczywiście też) za kulisy wielomilionowego biznesu, jakim jest handel starą biżuterią i pokazuje mechanizmy nim rządzące. Tam, gdzie człowiek ma do czynienia z pięknymi przedmiotami i wielkimi pieniędzmi, nie ma miejsca na sentymenty, o czym Celina przekona się na własnej skórze.

Miłośnicy stylu Małgorzaty Rogali wiedzą już, że autorka po mistrzowsku wręcz łączy klasyczny kryminał z powieścią obyczajową i nutką przygody. Nie inaczej jest w przypadku Cennego motywu. Akcja na moment przenosi się do urokliwej Pragi, pełnej secesyjnych kamienic i śladów artystycznej działalności Alfonsa Muchy. To, co mnie zaskoczyło w drugim tomie serii z Celiną Stefańską, to zmiana nastroju. W Kopii doskonałej był on lżejszy, mimo dramatu, który spotkał główną bohaterkę – być może to zasługa Lyonu, w którym częściowo toczyła się akcja powieści. W Cennym motywie jest poważniej, choć z pewnością nie mniej intrygująco. Fabuła powoli odkrywa przed czytelnikiem swoje zawiłości, nieomal do końca trzymając go w niepewności i … sugerując ciąg dalszy, tym razem, mam nadzieję, znów w lżejszych klimatach. Wszak trio Stefańska, Szyszka i Perrault mają w sobie spory potencjał komediowy!

 

Małgorzata Rogala "Cenny motyw"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka Małgorzata Rogala 

tytuł Cenny motyw

Wydawnictwo Czwarta Strona Kryminału

miejsce i rok wydania Poznań 2019

liczba stron 336

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 5/6

 

 

 

 

 

 

 

Dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona za egzemplarz recenzencki