„Ludzie doskonali” Peter James

www.albatros.com

Informacje o książce

autor Peter James
tytuł Ludzie doskonali
tytuł oryginału Perfect People
przekład Paweł Lipszyc

wydawnictwo Albatros
miejsce i rok wydania Warszawa 2017
liczba stron 512

egzemplarz recenzencki
recenzja dla portalu www.lubimyczytac.pl




Peter James, brytyjski powieściopisarz i scenarzysta, najbardziej znany jest z serii kryminałów z detektywem Royem Grace’em. Za ten cykl otrzymał prestiżową Diamond Dagger, nagrodę dla autorów powieści sensacyjnych. Niektóre tytuły o śledztwach detektywa Grace’a zostały wydane kilka lat temu po polsku. Ludzie doskonali to zamknięta całość fabularna, podobnie jak wydany wcześniej Dom na wzgórzu (tutaj),  który zdobył tytuł Książki roku 2016 portalu Lubimy czytać. Choć obie powieści dzieli podjęta tematyka, to mają także pewien element wspólny, o czym w dalszej części tekstu. 

Ludzie doskonali to historia młodego małżeństwa, które postanawia zrobić wszystko, aby uniknąć w życiu kolejnej tragedii. Pracownik naukowy jednego z kalifornijskich uniwersytetów i specjalistka PR z branży filmowej przeżyli śmierć ukochanego syna, który zmarł na rzadką chorobę genetyczną. Oboje rodzice są nosicielami śmiercionośnego genu i istnieje ryzyko, że kolejne dziecko spotka podobny los. Dlatego nie szczędzą środków, aby potomek urodził się zdrowy. Biorą udział w niezwykle niebezpiecznym projekcie doktora Leo Dettore, który pomoże im zaprojektować doskonałe dziecko. Ingerencja w ludzki genotyp wydaje się ryzykowna, zarówno moralnie, jak i zdrowotnie. Wkrótce Naomi Klaesson zachodzi w ciążę, a zanim urodzi, wokół kliniki zaczną dziać się niepokojące zdarzenia. Małżeństwo Klaessonów nie zdawało sobie sprawy z niebezpieczeństwa, na jakie narazili swoją, wciąż bardzo kruchą rodzinę.

IG Nowalijki


Powieść Petera Jamesa to sprawnie napisany thriller z elementami science fiction. Z tym, że genetycznie projektowani ludzie coraz mniej przypominają fikcję, a coraz bliżej im do prawdy. Ludzie doskonali pokazują zarówno proces tworzenia doskonałego zestawu genów, jak i skutki takich działań. Rodzice i dzieci tak zaprojektowane, narażone są na niebezpieczeństwo ze strony fanatycznych przeciwników takich metod, jak i ciekawskiej opinii publicznej, dla której ulepszone dzieci są wdzięcznym tematem do  dyskusji. Autor nie staje po żadnej ze stron, nie taka też jest rola jego powieści. Za  cel postawił sobie pokazanie mechanizmu, który być może za kilka lat będzie standardową procedurą dla przyszłych rodziców. John i Naomi Klaessonowie, podobnie jak i inni rodzice, są po części beneficjentami i ofiarami działalności doktora Dettore. Istotnym wątkiem powieści jest bowiem ukazanie stopniowego rozpadu rodziny, która nie potrafi poradzić sobie z konsekwencjami podjętych decyzji. 

Uważny czytelnik zwróci z pewnością uwagę, że fabuła Ludzi doskonałych Petera Jamesa jest mu dziwnie znajoma. Autor nawiązuje bowiem do popularnych w latach siedemdziesiątych tematów z powieści Iry Levina. Mam na myśli Żony ze Stepford (w mniejszym stopniu) i Chłopców z Brazylii. Wymienione książki to klasyczne thrillery science fiction, powieści zresztą sfilmowane. James inspiruje się motywami zaczerpniętymi z tych historii i tworzy własną, uwspółcześnioną wizję niedalekiej przyszłości. Wizję kuszącą, ale i przerażającą, co dosadnie przedstawił w Ludziach doskonałych. Podobny chwyt wykorzystał przy pisaniu Domu na wzgórzu, z tą tylko różnicą, że inspirował się starymi horrorami, w których ważniejsza od krwawych jatek jest atmosfera grozy i niepewności. 

Ludzie dokonali to przypadnie do gustu czytelnikom, którzy lubią znane tematy w nowej odsłonie. Nie po raz pierwszy Peter James bawi się ogranymi motywami, tworząc z nich współczesną historię. Powieść długo się rozkręca, ale w pewnym momencie akcja przyspiesza i tym samym wzrasta zadowolenie z lektury. Autor dość sprawnie buduje napięcie i wprowadza atmosferę niepokoju, rzucając pod nogi młodego małżeństwa kolejne kłody. Zakończenie powieści może trochę zaskakiwać, ale bardzo udanie wpisuje się w przyjętą przez autora konwencję. Przyjemna, dobrze napisana literatura rozrywkowa na niezłym poziomie. 

Nowalijki oceniają 4+/6


za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji.