MEGAN MIRANDA „CO O MNIE WIESZ?”

MEGAN MIRANDA "CO O MNIE WIESZ?"

Nazwisko amerykańskiej autorki Megan Mirandy wpadło mi w oko w 2017 roku, kiedy Wydawnictwo Znak opublikowało powieść Miasteczko kłamców. Lektura tej książki wciąż przede mną, ale co się odwlecze, to nie uciecze i styl Mirandy poznałem dzięki powieści Co o mnie wiesz?, która właśnie ukazała się po polsku. To przykład thrillera psychologicznego, w którym od wartkiej akcji ważniejsza zawiła intryga i rozbudowany świat przeżyć wewnętrznych bohaterów. Choć prowadzona w pierwszej narracji (za którą nadal nie przepadam), historia Leah Stevens wciągnęła mnie całkowicie. Takie książki lubię najbardziej.

Leah Stevens jest główną bohaterką i jednocześnie pierwszoosobową narratorką Co o mnie wiesz? Młoda kobieta, do niedawna pracująca jako dziennikarka w Bostonie, w wyniku zrządzenia losu, zmuszona jest wyjechać do małej miejscowości gdzieś w zachodniej Pensylwanii. Wraca do wyuczonego zawodu nauczycielki i zaczyna wszystko od nowa u boku przyjaciółki Emmy. Kiedy Emmy znika, a nowy adorator Leah zostaje oskarżony o napaść na młodą kobietę, życie głównej bohaterki komplikuje się. Jakby tego było mało, okazuje się, że ktoś taki, jak Emmy, nie istnieje, a zaatakowana kobieta do złudzenia przypomina Leah. Dojście do prawdy okaże się nieomal niemożliwe. Nieomal.

MEGAN MIRANDA "CO O MNIE WIESZ?"

Co o mnie wiesz? Megan Mirandy to powieść, która od pierwszych stron wciąga czytelnika w sam środek wydarzeń, których interpretacja zależy od tego, komu zdecydujemy się zaufać. Leah wydaje się być rozsądną osobą, ale autorka sprytnie i z premedytacją wikła ją w cały szereg sytuacji, które skutecznie utrudniają rzeczową ocenę wydarzeń z udziałem jej bohaterki. Podczas lektury czytelnikowi towarzyszy uczucie dezorientacji, skutecznie wzmocnione pierwszoosobową narracją. Skołowanemu czytelnikowi nasuwa się szereg pytań, nie tylko o to, czy aby na pewno Emmy to prawdziwa osoba, ale przede wszystkim, czy Leah to wiarygodny świadek wydarzeń? Śledząc tok jej myśli i uczestnicząc w nieformalnym śledztwie w sprawie zniknięcia przyjaciółki – można mieć sporo wątpliwości co do jej zdrowia psychicznego. Jak jest w rzeczywistości? Przewijające się w narracji liczne reminiscencje głównie utrudniają oddzielenie prawdy od fikcji. Na jednoznaczne odpowiedzi nie ma co liczyć. 

Powieść Megan Mirandy wciągnęła mnie od pierwszych stron, choć Co o mnie wiesz? nie charakteryzuje się dynamiczną fabułą. Jest wręcz na odwrót. Ale w przypadku tego thrillera psychologicznego to atut. Wolne tempo pozwala autorce skoncentrować się na głównej bohaterce i jej stanach emocjonalnych. Co jest prawdą, kto kłamie, dlaczego wydarzenia z przeszłości nie pozwalają Leah prowadzić normalnego życia, wreszcie – czy bohaterka książki jest katem czy ofiarą? W trakcie lektury mnożą się pytania i choć na część z nich można próbować odpowiedzieć sobie wcześniej, to może warto zaczekać do końca. Finał, bardzo często najsłabsze ogniwo powieści gatunkowej, mnie przekonało, choć pewnie nie wszystkich czytelników usatysfakcjonuje. Ja doceniam klimat Co o mnie wiesz? – klaustrofobiczny, pełny niedomówień i przeinaczeń. Megan Miranda wie, jak zaintrygować czytelnika.

 

MEGAN MIRANDA "CO O MNIE WIESZ?"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o książce

autorka Megan Miranda

tytuł Co o mnie wiesz?

tytuł oryginału The Perfect Stranger

przekład Maria Jaszczurowska

Wydawnictwo Znak

miejsce i rok wydania Kraków 2019

liczba stron 416

egzemplarz recenzencki

Nowalijki oceniają 4+/6

Dziękuję Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki