MAUREEN JOHNSON „NIEODGADNIONY”

Nieczęsto sięgam po powieści skierowane do młodzieży, a jeśli już, to z zawodowego obowiązku. Muszę bowiem orientować się, co czytają młodzi ludzie. Czasem jednak warto zajrzeć na półkę z książkami przeznaczonymi dla młodszego odbiorcy. Kiedy więc nadarzyła się okazja, aby przeczytać młodzieżowy kryminał – długo się nie zastanawiałem. Nieodgadniony Maureen Johnson to pierwszy tom wciągającej, nieźle napisanej historii, zgrabnie łączącej elementy znane wprawdzie z innych powieści, ale  zbierającej całość w przyjemną w odbiorze historię.

Akcja powieści toczy się w malowniczym Vermont. To tam została wybudowana w latach trzydziestych niezwykła szkoła – Akademia Ellinghma. Jej właściciel, Albert Ellingham za cel postawił sobie stworzenie placówki, która będzie kształcić uczniów o niezwykłych zdolnościach. Niestety, bardzo majętnego właściciela spotkała tragedia – w tajemniczych okolicznościach zniknęły jego żona i córka. Jedyny trop – prześmiewcza rymowanka, którą otrzymał Ellingham,  niczego nie wyjaśnia, a raczej tylko komplikuje śledztwo.

Mijają lata i spadkobiercy założyciela Akademii otwierają rekrutację na nowy rok szkolny. Szeregi uczelni zasila między innymi Stevie Bell, która ma niezwykłe hobby – analizuje zbrodnie, zaczytuje się w klasyce kryminału, śledzi losy serialowych detektywów i regularnie słucha podcastów na temat przestępstw. Zafascynowana tajemniczym zniknięciem rodziny Ellinghama,  postanawia zmierzyć się z tą zagadką. Wkrótce okaże się, że nobliwa Akademia to wyjątkowo niebezpieczne miejsce …


Nieodgadniony Maureen Johnson to udane połączenie powieści detektywistycznej w starym stylu ze współczesną, skierowaną do młodego czytelnika, powieścią obyczajową. Owszem, sama Akademia przypomina trochę szkołę słynnego czarodzieja, podobnie jak odrobinę ekscentryczna kadra nauczycielska. Motywem przewodnim powieści są jednak nie czary, ale tajemnica z przeszłości – zniknięcie, którego nie udało się nikomu wyjaśnić. Obok wspomnianej Stevie mamy w powieści całą galerię jej nowych koleżanek i kolegów, dzięki czemu Nieodgadniony przypadnie również do gustu miłośnikom powieści spod znaku YA. 

Fabuła toczy się równolegle w latach trzydziestych, kiedy doszło do dramatycznych wydarzeń i współcześnie. Ani tu, ani tu nie jest nudno. Oba wątki są ciekawie poprowadzone i choć po pierwszym tomie wiadomo niewiele, to należy założyć, że misternie skonstruowana intryga rozwinie skrzydła w kolejnych odsłonach cyklu. 

Przyznam, że kompletnie nie wiedziałem, czego spodziewać się po lekturze Nieodgadnionego. A jednak historia napisana przez Maureen Johnson wciągnęła mnie od pierwszych stron, a lekki, choć niepozbawiony błędów redakcyjnych tekst, czyta się szybko i przyjemnie. Mimo że skierowana do młodszego czytelnika, z pewnością spodoba się i starszym, ponieważ autorce udało się uniknąć infantylizmu, mimo że świat przedstawiony jej powieści jest, co nieuniknione, mocno uproszczony. 

Jednym zdaniem – Nieodgadniony to udana lektura dla miłośników zagadek kryminalnych w każdym wieku. źródło: www.poradniak.pl
Informacje o książce

autorka Maureen Johnson
tytuł Nieodgadniony
tytuł oryginału Truly Devious
przekład Paweł Łopatka

wydawnictwo Poradnia K
miejsce i rok wydania Warszawa 2018
liczba stron 448

egzemplarz recenzencki
Nowalijki oceniają 4+/6

za udostępnienie egzemplarza powieści do recenzji